Hlavní navigace

Slečna Marplová opět v akci! Detektivky Agathy Christie na ČT1

[Tisková zpráva] Nepodceňujte staré panny! Mohli byste na to krutě doplatit. Britské filmy, natočené podle detektivních románů Agathy Christie. Od 6. 7. vždy ve středu na ČT1 ve 20:00.

Sdílet

Překvapení mohou být různá. To, které jednoho rána čekalo na Bantryovy, majitele honosného venkovského sídla Gossington Hall, k těm příjemným rozhodně nepatřilo. Za jiných okolností by ta půvabná mladá blondýna, kterou nečekaně objevili ve své knihovně, mohla jistě být ozdobou některého z jejich večírků. Ve stavu, v jakém se s ní však teď mají možnost seznámit, o ní v podobných souvislostech přemýšlet nelze. Zato její přítomnost navozuje spoustu otázek: Kdo to vůbec je? Jak a proč se ocitla právě zde? A kdo se postaral o to, že vypadá tak, jak vypadá? Dolly Bantryová zná jediného člověka, o němž věří, že bude schopen všechny tyto záhady objasnit. Slečna Marplová: Mrtvola v knihovně je první z volného cyklu britských snímků, natočených podle literární předlohy Agathy Christie. Každý z nich řeší jeden samostatný případ. Se slečnou Marplovou se mohou diváci České televize setkávat v průběhu celého léta.

Slečna Marplová je vedle Hercula Poirota druhou nejznámější postavou nekorunované královny detektivek Agathy Christie a hrdinkou dvanácti jejích knih. Čtenářům se představila už v roce 1930 v románu Vražda na faře a rychle následovaly příběhy další. Milá stará dáma se zálibou v zahradničení a sousedských klípcích, neustále s velkou taškou plnou pletení a jiných nezbytností, je na první pohled zosobněním anglické staré panny poloviny minulého století. Za tímto nenápadným vzezřením se ovšem skrývá bystrý mozek, pro který je řešení záhad všeho druhu přímo posedlostí. Přezíravým postojem vůči ní zkraje trpí hlavně policejní komisaři a vyšetřovatelé všeho druhu, kteří nelibě nesou, že se jim tahle neodbytná babka plete do práce. Každý z nich si ovšem dříve či později musí uvědomit, že na slečnu Marplovou prostě nemá. To, k čemu se oni dlouze a složitě doberou, to už ona dávno svým vlídným přístupem, pochopením pro lidské slabosti i znalostí prostředí odhalila a je zase o krůček před nimi…

Tak jako všechny detektivní romány Agathy Christie jsou i příběhy slečny Marplové často využívanou a vděčnou látkou pro filmové i televizní tvůrce. V roli tohoto „detektiva v sukních" se vystřídala řada hereček. Tvůrci filmů z roku 2004 vsadili na Geraldinu McEwanovou, která dokáže ve svém projevu spojit sladkou vlídnost s tvrdostí švédské oceli. „Mám pocit, že mi rolí slečny Marplové byl svěřen svého druhu národní poklad, který mimořádně obdivuji a hodlám důsledně chránit…" říká herečka, která je prý slečnou Marplovou nového milénia, neboť se pokouší o moderní přístup k této postavě. Na rozdíl od minulých pojetí má například Jane Marplová nyní nejen svou přítomnost, ale i minulost. Ve filmu Mrtvola v knihově dále hrají: Joanna Lumleyová, Ian Richardson, James Fox, Simon Callow, Jack Davenport a další, režie Andy Wilson.