Hlavní navigace

Slečna Marplová přichází s novými případy

[Tisková zpráva] Česká televize uvede celkem osm případů Slečny Marplové, z toho čtyři v premiéře. Od 16. 6. budou středeční večery ČT 1 patřit nejslavnějšímu detektivu v sukních, který díky svému neobyčejnému detektivnímu talentu a posedlosti po nejrůznějších záhadách rozluští nejeden zapeklitý případ.

Sdílet

Slečna Marplová je vedle Hercula Poiriota druhou nejznámější postavou královny detektivek Agathy Christie. Poprvé se objevila v románu Vražda na faře roku 1930 a brzy následovaly další příběhy. Zpočátku v knihách vystupovala jen sporadicky, ale v 50. letech začala belgickému detektivovi velmi silně konkurovat. Díky postavě roztomilé bystré staré dámy získala už tak úspěšná autorka další čtenáře – ženy různých povolání i všech společenských vrstev.

Na první pohled je Jane Marplová docela obyčejná anglická dáma v nejlepších letech, s trochu jízlivým jazykem, která ovšem vyřeší každou záhadu mnohem lépe než pánové ze Scotland Yardu. Těm a všem dalším vyšetřovatelům je její šťouravý přístup navíc jen málokdy po chuti. Na rozdíl od Hercula Poirota ji v rozuzlení případů pomáhá instinkt a zkušenosti ženy v domácnosti, stejně jako dokonalá znalost i těch nejintimnějších detailů obyvatel malého městečka nedaleko Londýna St. Mary Mead, kde tráví většinu svého času. Zálibami této neobyčejně všímavé dámy jsou pletení, místní klepy a samozřejmě záhady všeho druhu.

Postava a příběhy Slečny Marplové se brzy dostaly i na televizní obrazovky a filmové plátno. Poprvé se objevila v televizním filmu v roce 1956 a následovala další zpracování s různými hlavními představitelkami. Zatím posledního natáčení se zhostila BBC. Všechny příběhy, i když původně vznikaly a odehrávaly se v různých dobách, zasadili tvůrci do padesátých let minulého století a do hlavní role obsadili tehdy dvaasedmdesátiletou Geraldine MacEwanovou, pro kterou je Jane Marplová završením jejího dlouholetého a úspěšného hereckého působení. MacEwanové se podařilo vtisknout Slečně Marplové moderní tvář. Hlas jí propůjčila Ivanka Devátá.

První čtyři televizní filmy cyklu se na obrazovce České televize již objevily, a to koncem roku 2005, současné vysílání nabídne i čtyři premiérové epizody. Celkem osm napínavých příběhů z pera mistryně detektivek vysílá ČT na svém prvním programu každou středu počínaje 16. 5. od 20,00.

Mrtvola v knihovně 16. 5.
Překvapení mohou být různá. Příjemná – to když třeba zdědíte po tetičce, o jejíž existenci jste dosud neměli ani tušení, milión dolarů, a ta druhá. Překvapení, které čekalo jednoho rána na pána a paní Bantryovy, majitele honosného venkovského sídla Gossington Hall, bylo jednoznačně z rodu těch druhých. Za jiných okolností by ta půvabná mladá blondýna, kterou nečekaně objevili ve své knihovně, mohla jistě být vítanou ozdobou některého jejich večírku či společenské párty. Ve stavu, v jakém se s ní však teď mají možnost seznámit, se o jejím podobném využití do budoucna dá s úspěchem pochybovat. Zato ovšem její přítomnost navozuje spoustu otázek. Kdo to vůbec je? Jak a proč se ocitla právě zde? A – v neposlední řadě – kdo se postaral o to, že vypadá tak, jak vypadá? Dolly Bantryová zná jediného člověka, o němž věří, že bude schopen všechny tyto záhady objasnit.

Vražda na faře 23.5.
Ta půvabná vesnička, malebně stulená v klínu kopců anglického venkova, není ani zdaleka tak poklidným místem, jak by se na první pohled zdálo. Pod klidnou hladinou bují vášně a bouří lásky a nenávisti. Příčinou mnoha z nich je samozřejmě nesnesitelný plukovník Protheroe, jehož by – jak se v průběhu jedné večeře na faře všichni přiznají – s chutí sprovodila se světa půlka místních obyvatel. O takových věcech se ovšem nežertuje, říká slečna Marplová. Osud se nemá pokoušet. A jak se brzy ukáže, zase jednou měla pravdu… Inspektor Slack, který je pověřen vyšetřováním vraždy a který brzy poznává, že případ vůbec nebude tak jednoduchý, jak se zkraje zdálo, ovšem odmítá uvěřit, že by mu ta křehká stará osůbka mohla být v něčem užitečná. Nebude však ani prvním ani posledním policajtem, který se bude muset sklonit před jejím důvtipem, před její znalostí venkovského života i nejtajnějších lidských vlastností…

Vlak z Peddingtonu 30.5.
Byla to skutečnost nebo jen příliš živý sen? Elspeth McGillicuddyová by přísahala na to, že se jí to nezdálo. Že v osvětleném okně toho souběžně jedoucího vlaku, do jehož kupé na historicky krátký okamžik nahlédla, doopravdy nějaký muž rdousil tu tmavovlasou ženu, na jejíž vytřeštěný pohled nemůže Elspeth zapomenout. Jenomže všichni kompetentní činitelé ji přesvědčují, že to skutečnost být nemohla. Jinak by se už přece musela někde najít nějaká mrtvola, to dá rozum. Slečna Marplová je ovšem poněkud jiného názoru. Na rozdíl od všech ostatních nebere slova své staré přítelkyně na lehkou váhu, ba právě naopak. A je pevně rozhodnuta přijít téhle záhadě na kloub…

Případ chybějící mrtvoly patří mezi příběhy slečny Marplové k nejznámějším, o což se nepochybně zasloužilo i britské filmové zpracování z roku 1961, které se pod názvem „To je vražda, řekla“ úspěšně hrálo i v našich kinech. Slečnu Marplovou v něm neodolatelným způsobem ztělesnila Margaret Rutherfordová, která si ji pak zopakovala ještě v dalších čtyřech filmech.

Ohlášená vražda 6.6.
Vraždy bývají různé. Známe vraždu na úrovni, vraždu v zastoupení, vraždu v Orient expresu i vraždu na Nilu, jsou vraždy o půlnoci a za svítání, loupežné a brutální, vraždy v afektu i dlouho a pečlivě připravované. Ale vražda ohlášená? To je paradox! Prvotním a základním pudem člověka je přece snaha o vlastní bezpečí, strach z prozrazení a následného trestu. Nikdo tedy nebude schválně upozorňovat na to, že hodlá spáchat nejtěžší ze všech zločinů. A jeho dějištěm se navíc nemá stát nějaké rušné místo, odkud by měl pachatel šanci zmizet v davu, ale ospalé lázeňské městečko Chipping Cleghorn. Jednoho dne se totiž v místních novinách objeví inzerát, oznamující, že v pátek 25. září v půl osmé večer dojde v usedlosti zvané Little Paddock k vraždě. Všichni samozřejmě považují tohle oznámení za nemístný vtip, páteční večer se však skutečně jednomu člověku stane osudným. Nejhorší na tom všem ovšem je, že obětí je sám pachatel… Ještě že se v nedalekých lázních náhodou léčí slečna Marplová, jinak by inspektor Craddock ten případ řešil do dneška…

Zapomenutá vražda 13.6.
„Déja vu“ – tak nazývají Francouzi onen pocit „již viděného“, který možná leckdo z nás zažil sám na sobě, když se v zaručeně cizím prostředí nemohl zbavit dojmu, že tady již někdy byl, že tohle už přece někdy viděl. Přesně tohle teď zažívá mladá Gwenda ve svém novém domě. Narodila se a byla vychována v Indii, nikdy v životě v Anglii nebyla – a přece má teď v Hillside, které zařizuje jako budoucí hnízdečko lásky pocit, že svůj nový domov zná víc, než je normální. Odhadne, co se skrývá za dveřmi, které se před ní mají teprve otevřít, ví, jaké tapety kdysi byly v dětském pokoji… To všechno by se samozřejmě ještě dalo nějak přirozeně vysvětlit, kdyby… Kdyby Gwendu nezačaly pronásledovat ty hrůzné vidiny vražděné ženy. Je možné, že by Hillside, ta idylická oáza klidu a míru, skutečně ve svých starých zdech skrýval nějaké děsivé tajemství? Ale jaké? A proč pronásleduje právě Gwendu? Ani slečna Marplová nedokáže dát na tyhle znepokojivé otázky uspokojivou odpověď. Ovšem smířit se s tím, že by nějaký případ zůstal nevyřešen, to je pro ni zcela nemyslitelné. I když, jak říká inspektor Primer, tady vlastně žádný případ nikdy nebyl.

Cukání v palci 20.6.
Zemře-li v domově důchodců stará, nemocná dáma, není na tom jistě nic divného. Zmizí-li ovšem téže noci ze stejného domova jiná stará dáma, a to za více než podezřelých okolností, protože evidentně proti své vůli, pak to již stojí za zamyšlení. Možná ovšem, že by celá věc i tak prošla bez povšimnutí, kdyby se zrovna ve stejný čas nenacházely poblíž dvě jiné, náramně zvídavé dámy, přesvědčené o tom, že takovéhle „náhody“ se prostě nedějí. Tou první je samozřejmě slečna Marplová, která přišla do Sunny Ridge navštívit svou starou přítelkyni, a která při prvním závanu záhady – smíme-li ten výraz u tak jemné a křehké dámy použít – zavětří jako ohař na stopě. A tou druhou je nudící se manželka plukovníka Beresforda, obecně zvaná Pentlička, která bude tentokrát slečně Marplově při jejím vyšetřování zdárně sekundovat. Nebo že by to bylo naopak? Ať tak či tak, obě dámy se shodují v jednom: klubíčko té záhady je zapotřebí začít odvíjet od zděděného obrazu. A kam je ten zavede, to se uvidí.

Sittafordská záhada 27.6.
Mrazivá zimní noc, sněhová vánice, pochmurný, nevlídný hotýlek kdesi na okraji dartmoorských blat, odříznutý závějemi od ostatního světa – jaká to ideální scenérie pro zločin! Nebo alespoň pro spiritistickou seanci, jejíhož zorganizování se tak horlivě ujímá paní Willettová, jedna z těch mála podivných zdejších hostů. Ne že by jejím nápadem byli všichni ostatní zrovna nadšeni, ale konec konců, alespoň trochu uteče čas, že. Jenomže poselství, které do zšeřelého sálku hotelu U tří korun přináší bytost z jiného světa, se představě bezstarostné zábavy poněkud vymyká. Jsme sice všichni moderní lidé, kteří nevěří na duchy a vysmívají se babským pověrám, ale slovo „smrt“ je příliš silný kalibr, než aby mohlo být bráno na lehkou váhu. Zvlášť když se ráno ukáže, že tentokrát se duchové nemýlili. A že tím slečně Marplové, která o šest mil dále využívá pohostinnosti zavátého Sittafordského sídla, dali nevšední šanci vyřešit onu záhadu tentokrát jaksi akademicky, na dálku…

Není kouře bez ohýnku 4.7.
Takovou oázou klidu a míru bývalo jihoanglické městečko Lymstock! Dokud se tu nezačaly objevovat ty anonymní dopisy. Zlé, sprosté, urážlivé, s jasným cílem: co nejvíc ublížit adresátovi. Dostal je snad už každý z městečka. A i když většina lidí dokáže nad tou špínou, nad tím výplodem nepochybně chorého mozku mávnout rukou, vyžádaly si už i svou krutou daň. Plukovník Heracles Appleton, spořádaný a vážený místní občan, zřejmě neunesl obvinění, že zneuctil památku své nedávno zesnulé ženy. Jak jinak si vysvětlit jeho sebevraždu? Byla-li to ovšem sebevražda. Nikdo z městečka však ještě ve chvíli jeho pohřbu netuší, že plukovník nebude jedinou obětí té nechutné šarády. A že slečna Marplová, která se na pozvání své známé přijela rozloučit s mužem, jehož kdysi znávala, bude mít další příležitost prokázat své nesporné detektivní kvality.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).