Hlavní navigace

Sledujte příběhy lidí, kteří byli vydáni napospas nemilosrdným živlům!!!

[Tisková zpráva] Představte si, že jste se ocitli uprostřed moře jen v nafukovacím člunu. Bez jídla, pitné vody, bez vysílačky a jakéhokoli dalšího vybavení. Bez možnosti uniknout všudypřítomnému ostrému slunci. A široko daleko ani stopy po živé duši, po záchraně. Zlý sen? Nikoli. Jeden z neuvěřitelných příběhů, kteří skutečně prožili lidé vystupující v britském dokumentu Přežít!, který od poloviny května vysílá Česká televize.

Sdílet

Strhující britský desetidílný seriál do

kumentárních rekonstrukcí Přežít!, který mapuje neobyčejnou lidskou vytrvalost v nepředstavi­telných situacích, se poprvé objeví na obrazovkách ČT 1 v úterý 15. 5. ve 20,00. Poutává a podnětná série vypráví neuvěřitelné, leč skutečné příběhy lidského boje s nelítostnými přírodními nástrahami. V každém díle jde hrdinům o holý život a duchapřítomnost, odvaha a vůle nezemřít je nakonec udrží při životě. Jednotlivé epizody například přiblíží zážitek pěti kamarádů, kteří ztroskotali ve vodách Atlantiku bez potřebných zásob, pouze v nafukovacím člunu a ještě museli čelit útoku žraloků. Jiný příběh vypráví o docela obyčejné mladé rodině, která uvízla v závějích a téměř deset dní byla nucena v nelítostných podmínkách přežít. Nahlédnout tvůrci nechají i do nástrah Amazonského pralesa, ve kterém se ztratili dva členové výpravy a každý sám byl zde nucen strávit několik dní, nebo naopak do Africké buše, kde ztroskotal pilot letounu. Jaké pocity zažívali lidé v zajetí Rudých Khmérů nebo jaké nebezpečí skrývají hory, to jsou některé další z neuvěřitelně napínavých událostí, které se skutečně staly a o kterých většina z nás nesní ani v těch nejstrašnějších nočních můrách.

Seriál Přežít je natočen jako velmi populární formát dokumentárního dramatu, kdy se záběry reálných rozhovorů prokládají hranými pasážemi. Lidé, co prožili utrpení, se v paměti znovu vracejí k prožitým momentům a svěřují divákům, co je udrželo na živu. Vedle profesionálních dobrodruhů, kteří se nebezpečí vlastně sami vydávají, ukazují některé epizody i zážitky docela obyčejných lidí, kteří zkusili strašlivé utrpení nepřipraveni a zcela nečekaně. Použitím dramatických záběrů rekonstruují tvůrci vyprávěný příběh. Cyklus poukazuje nejen na sílu lidského ducha, ale odhaluje i obecné zásady a vlastnosti nezbytné k přežití v extrémních podmínkách. Každý jednotlivý příběh se soustředí na klíčové momenty, které hrdiny vrhaly do situací, kdy museli učinit mnohdy bolestná rozhodnutí. Varianta, kterou tehdy zvolili, mohla znamenat buď zemřít nebo Přežít! Přežít! uvádí Česká televize od 15. 5. každé úterý od 20,00 na ČT1.