Hlavní navigace

SMART Comp. plánuje zavést v Brně FTTH optiku do 6600 bytů s využitím technologie Cisco

[Tisková zpráva] Společnost SMART Comp. a.s., český provozovatel optické sítě NETBOX, plánuje v Brně na IP síťové architektuře společnosti Cisco vybudovat optickou síť FTTH (Fibre-To-The-Home). Díky této technologii budou moci vybrané domácnosti využívat v rámci jediného připojení služby triple-play, tedy přístup k internetu, digitální televizi a VoIP telefonii. Do září 2009 plánuje SMART Comp. nabídnout tyto služby v přibližně 6600 domácnostech v brněnských lokalitách Žabovřesky, Kamechy a Kouzelné Medlánky.

Sdílet

Díky nově budované síti, která přivede optiku přímo do vybraných domácností, budou moci jejich obyvatelé přijímat digitální data, hlasové, TV a video služby nové generace. Technologii FTTH jsme zvolili z důvodu delší životnosti a lepší návratnosti investice. Nová síť bude například dimenzována na rychlost až 100 megabitů za sekundu a bude odolnější vůči různým externím vlivům, řekl Marek Bukal, předseda představenstva a ředitel strategického plánování a rozvoje společnosti SMART Comp. a.s.

Projekt začal v srpnu 2008 projekčními pracemi, následoval výběr a testování vybraných technologických řešení. Zahájení stavebních prací se očekává v lednu 2009. Pro první čtvrtletí roku 2009 je v plánu přivést optickou síť do prvních 1600 bytů v nově budovaném sídlišti Kamechy. V druhém čtvrtletí roku 2009 by mělo být připojeno dalších až 5000 domácností v brněnských lokalitách Žabovřesky a Kouzelné Medlánky.

Technologie FTTH je v porovnání s ostatními technologiemi pro připojení k internetu něco jako víceproudá dálnice oproti místním komunikacím. Například jedno optické vlákno zvládne vyšší a rychlejší provoz než 96 žil metalického kabelu. Mnoho výhod technologie FTTH pramení také z toho, že vede optiku přímo do domácnosti, řekl Juraj Rakovský, generální ředitel společnosti Cisco.

Oproti sítím s metalickými rozvody v domech má optika do domácnosti výhodu především v potenciálu poskytnout takřka neomezenou rychlost datového přenosu. FTTH také zvyšuje spolehlivost a kvalitu přenosu multimédií, protože data nejsou narušena elektromagnetickým polem nebo atmosférickými vli­vy.

FTTH technologie má rovněž několik výhod pro operátory, a to zejména z pohledu celkových nákladů. Přestože zřizovací náklady jsou vyšší než u tradičních metalických sítí, následný provoz a servis jsou mnohem levnější. Nižší jsou pro provozovatele také náklady na spotřebu elektrické energie, protože síť FTTH vyžaduje menší počet aktivních prvků.

Páteřní vrstva sítě bude založena na routerech série Cisco® 7600, agregační vrstvu budou tvořit switche série Cisco Catalyst® 4500 a přístupovou vrstvu switche Cisco ME3400. Mezi prvky zákaznické vrstvy budou také hlasové a datové gatewaye společnosti Cisco.

Cisco a její produkty jsou pro SMART Comp. zárukou kvality, stability, bezpečnosti a potřebného síťového výkonu pro všechny služby, které nabízíme našim zákazníkům. Proto jsme i pro pilotní projekt čistě optické přístupové sítě vybrali právě technologie Cisco, uzavřel Bukal.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).