Marie Lastovecká se narodila 3. prosince 1920 ve vsi Horoděnka na Ukrajině v rodině volyňských Čechů. Na počátku války byla s manželem a rodiči přesunuta do sovětského vnitrozemí. Na jaře 1942 se přihlásila jako dobrovolnice do československé vojenské jednotky, která se začala formovat v Buzuluku. Měla být původně zdravotnicí. Velitel výcviku si všiml jejích výjimečných střeleckých schopností a doporučil Marii do speciálního tříměsíčního kurzu pro odstřelovače. Absolvovala ho jako první žena a byla přidělena k 2. pěší rotě 1. československého samostatného praporu. Bojový křest prodělala u Sokolova. Utrpěla vážné zranění hlavy. Přesto přešla se Svobodovou armádou Duklu a jako zdravotnice se zúčastnila také Ostravské operace. Po válce pracovala jako rotmistryně zdravotní služby ve vojenské nemocnici v Praze a později dlouhá léta na 4. oddělení vojenské nemocnice v Olomouci.
„Marie Lastovecká prožila za bojů na východní frontě skutečné martyrium. Vědomí, že pomáhá vybojovat svobodu své těžce zkoušené vlasti, bylo jí však odměnou za vše, co vytrpěla. A velkou radost má i z toho, že česká armáda na ní nezapomněla a ona může i dnes – v jednadevadesáti letech – obléci zcela novou uniformu,“ říká režisér Jiří Podlipný.
Námět a režie Jiří Podlipný, kamera Jiří Studnička, dramaturg Aleš V. Poledne, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.
Repríza dokumentu Smrti do očí na ČT2: 17. 5. v 13:15 hod., www.ceskatelevize.cz/program