Hlavní navigace

Snowboarďáci v cyklu 20 filmových sezón na ČT1

[Tisková zpráva] Vojta Kotek a Jiří Mádl v kultovní komedii Karla Janáka o teenagerech Rendym a Jáchymovi, kteří hodlají pokořit zasněžené horské svahy a získat obdiv půvabných dívek. Filmový večer zahájí 12. 4. ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 2004.

Sdílet

20 filmových sezón v České televizi – historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci. Jádrem projektu je cyklus dvaceti padesátiminutových dokumentů s názvem Rozmarná léta českého filmu, které pro ČT připravuje v produkci Vachler Art Company režisér Petr Vachler. Jde o jakousi filmovou kroniku, která mapuje nejzásadnější události, historické milníky a tvůrčí počiny v našem filmovém světě posledního dvacetiletí. Úterý 12. 4. odhalí tajemství roku 2004: Proč Jaroslav Dušek nechtěl hrát kápa fotbalových fanoušků a která scéna pro něj byla natolik morálně neakceptovatelná, že ji odmítl točit víckrát než jednou? Kde udělali tvůrci Mistrů chybu – měli vynikající kritiky, ale žádné diváky? Kvůli čemu se na Václaváku porval Jan Hřebejk? Který český polistopadový film se nejvíc hraje ve slovenských televizích? Kolik hudebních skladatelů vyhodil režisér Ivan Fíla? Proč Franco Nero nazval Juraje Jakubiska bláznem?

Na dokument naváže na ČT1 od 20:55 film Snowboarďáci. Když Snowboarďáci vznikali, jejich tvůrci tušili, že by se mladým mohli trefit do noty, ale že filmem vyvolají celorepublikovou snowboarďáckou horečku, o tom nikdo nesnil. A přece se tak stalo. Po desetiletích vznikl film, který přijali teenageři za svůj. Stáli fronty na různých autogramiádách, obchody se snowboardy náhle měly vyprodáno. Filmová písnička vítězila měsíce ve všech hitparádách. Teenageři se vraceli do kina, aby si znovu a znovu vychutnávali dnes už legendární hlášky svých vrstevníků – „Mrtvej sněhulák, dobrej sněhulák“. A český film hravě předběhl všechny zámořské trháky a lámal rekordy v návštěvnosti.

Hrají: Vojtěch Kotek, Jiří Mádl, Ester Geislerová, Jiří Langmajer, Pavla Tomicová, Lucie Vondráčková, Barbora Seidlová, Martina Klírová, Veronika Freimanová, Valerie Zawadská a další. Režie Karel Janák, kamera Martin Šácha.

Webový speciál www.ceskatele­vize.cz/20fil­movychsezon je průběžně aktualizován. Každé úterý se zde rozjíždí nová soutěž o atraktivní ceny. Zájemci tu naleznou přehled filmů včetně anotací, rozhovory s tvůrci, dobové recenze, upoutávky, odvysílané díly cyklu dokumentů Rozmarná léta českého filmu, nepoužité části rozhovorů a další zajímavosti.