Hlavní navigace

Sobotní Zprávičky na ČT1 – aktuality pro diváky od 7 do 107 let

[Tisková zpráva] Televizní týdeník Zprávičky vysílá po prázdninách Jednička vždy v sobotu od 09:40 hod.

Sdílet

Zpětné zrcátko shrne aktuality uplynulých 7 dní. Pořad nabízí dětským divákům aktivní účast v rubrikách Miniparlament, Splněné přání, Zprávičky od vás. Uvádí seriály Linka důvěry a Slovíčka. Přináší aktuality z přírody s Václavem Chaloupkem (tvůrcem oblíbených večerníčků o zvířatech a přírodě) a reportáže ze světa modelářů. Novou tváří pořadu je moderátorka Alice Tejkalová. A pozor – probíhá konkurs do Miniparlamentu a na závěr každého pořadu soutěž o zajímavé ceny!

Zprávičky a nově také Studio Miniparlament na webu ČT: www.ceskatele­vize.cz/zpravic­ky

Zprávičky na Facebooku: www.facebook.com/zpra­vicky

V Miniparlamentu diskutují každou sobotu čtyři školáci nad návrhem zákona, který vymyslel jeden z nich, a hlasují o něm. Po měsíci debat a rozhodování se čtveřice „poslanců“ obmění. Na příští konkurs do Miniparlamentu se mohou do 22. září přihlásit děti ve věku od 9 do 14 let na e-mailu: zpravicky@ces­katelevize.cz. Díky rekonstrukci virtuálního studia je nová podoba Miniparlamentu mnohem atraktivnější a modernější. Debaty ve studiu se od podzimu mohou účastnit také diváci – školáci. Zajímavou novinkou na webu Zpráviček je Studio Miniparlament s původními záznamy studiových debat. Diváci tu najdou všechny díly od začátku roku 2011 a získají tak víc námětů do diskuse na internetových stránkách Zpráviček.

Prostřednictvím miniseriálu Linka důvěry se Zprávičky věnují nejčastějším problémům, s nimiž se děti na linku obracejí, jako jsou šikana, přetěžování, rozvod, svědek domácího násilí, oběť týrání. Konkrétní děti v nouzi, které se Lince důvěry svěřovaly, dokumentaristka Veronika Sobková nahradila po dohodě s psychology dětskými herci. Pracovníci Linky důvěry jsou ale skuteční a poskytují divákům Zpráviček řadu užitečných rad.

Zprávičky nabízejí školním dětem atraktivní možnost stát se na jeden den dospělým a vyzkoušet si vysněné povolání (od moderátora až po pilota letadla). V pořadu vysílaném 24. 9. ve Splněném přání si 12letý Vojta ze Žďáru zrealizuje svůj sen a zkusí si práci šéfkuchaře. Profesionál ho proškolí a uvaří spolu dětské menu.

Animovaný miniseriál Slovíčka pokračuje novými díly. Vysvětlí mediální pojmy: média, image, manipulace, bojkot, kompromis, symbol, charita. Celý cyklus najdou diváci na webu pořadu v on-line archivu. Miniseriál vytváří speciálně pro Zprávičky režisérka Maria Procházková (která je mj. autorkou oblíbeného Evropského pexesa a úspěšného koprodukčního filmu ČT Kdopak by se vlka bál).

ČT1 l sobota 17. září l 09:40 l Zprávičky (premiéra)
Zpětné zrcátko shrne události týdne a ukáže např. animace k útokům z 11. 9. 2001. Miniparlament projedná návrh, aby se „Dušičky“ staly státním svátkem. Reportáž nahlédne do trikového studia, kde vznikal nový koprodukční film ČT Saxána a Lexikon kouzel, který mohou diváci vidět v kinech od 15. září. Animovaná Slovíčka ukážou, co se skrývá za pojmem média. A v soutěži na závěr mohou diváci vyhrát výjimečné ceny ze zmíněného filmu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).