Hlavní navigace

Souboj v těžké váze startuje již 27. dubna ve 20.00 na Primě!

[Tisková zpráva] Obezita, česky otylost, je stav, při kterém přirozená energetická rezerva živočicha, která je uložena v tukové tkáni, stoupla nad obvyklou úroveň a poškozuje zdraví. Jejím předstupněm se obvykle rozumí nadváha.

Sdílet

Obezita se dá považovat za epidemii 3. tisíciletí: přejídání možná už zabilo víc lidí než všechny války dohromady. V roce 1995 se počet obézních na Zemi odhadoval na 200 milionů, v roce 2000 to bylo již na 300 milionů. Situace je nejhorší ve východní Evropě, kde obezitou trpí 40 % žen, dále ve státech Středozemí a u černých žen v USA.

Česká republika se v počtu obézních propracovala na přední místo v celé Evropě. Tento problém skutečně narůstá: 21 % mužů a 31 % žen je obézních. Když přidáme čísla za nadváhu, vyjde u žen alarmujících 68 % a u mužů dokonce 72 %! Výskyt obezity a nadváhy je u nás vyšší než v evropském průměru.

Obezitu u člověka nelze vnímat jen jako zmnožení tuku v těle, ale spíše jako chronické onemocnění spojené s řadou jiných poruch. Jde o významný rizikový faktor, který se podílí na vzniku a rozvoji závažných somatických nemocí.

Čeká nás Souboj v těžké váze
Nový pořad Televize Prima Souboj v těžké váze volně navazuje na úspěšný pořad Jste to, co jíte, který po tři roky svého vysílání k obrazovkám přitahoval stále více diváků. Tentokrát ale nebude jednotlivec bojovat sám se sebou. Jeho motivace bude mnohem silnější. Čeká nás souboj dvou týmů pod dohledem již osvědčené dvojice odborníků – lékařky MUDr. Kateřiny Cajthamlové a výživového specialisty ing. Petra Havlíčka. Vyhrát může jen jeden tým a o vítězi rozhodují tři individuální kritéria.

Po dobu deseti týdnů sledovaly televizní kamery, jak bojují dva týmy pod taktovkou Kateřiny a Petra. Snaží se splnit plán, který vytvořili naši odborníci s ohledem na jejich potřeby a zdravotní stav. Ale je to souboj, kde rozhodují výsledky celého týmu. Vyhrát může jen jeden tým! A jaká je vlastně cena pro vítěze? Kromě samotné změny životního stylu a vlastní spokojenosti je to i zájezd dle vlastního výběru v hodnotě 100 000 Kč.

„Kdo chce doopravdy, natrvalo a zdravě zhubnout, musí převzít odpovědnost za svůj život!“ Tak by se dala charakterizovat myšlenka, kterou se snaží vštípit protagonisté pořadu Souboj v těžké váze svým ovečkám, stejně jako tomu bylo v předchozím pořadu. „Byl to skvělý pořad,“ říká dnes nejslavnější „hubnoucí“ doktorka v Čechách Kateřina Cajthamlová o Jste to, co jíte. „Přivedl diváckou pozornost znovu k péči o zdravý životní styl. A to nám umožnilo připravit už o něco sofistikovanější formát. To jest pořad s detailnějším pohledem na celou problematiku z hlediska medicíny, ale přitom stejně nabitý příběhy a dramatickými zvraty. Ze soutěže Souboj v těžké váze mám opravdu radost.“

Hlavním cílem soutěžících je zhubnout – představy odborníků ale dávají na první místo „zlepšení životního stylu“. Jde ovšem o souboj, kritéria tedy musejí být měřitelná a srovnatelná, bez toho se žádná soutěž neobejde! Dalším rozdílem proti předchozím Jste to, co jíte bude fakt, že tady soutěží dvojice, tj. týmy proti sobě! A výsledek celého týmu, vítězství, nebo prohra, bude záviset na obou protagonistech. Je tedy jasné, že o dramatické a divácky zajímavé momenty nouze rozhodně nebude. Kdo vyhraje? Tým Petra Havlíčka, nebo tým Kateřiny Cajthamlové?

Jaká jsou vlastně kritéria?
Co to znamená „úspěch“, když se mluví o hubnutí? Kolik lidí, tolik může být různých „úspěchů“! Aby bylo možné přece jen srovnávat objektivně, nastavili oba hlavní průvodci soutěží a manažeři soupeřících týmů, Kateřina Cajthamlová a Petr Havlíček, tři základní kritéria/měření: úbytek tuku v těle (BODYSTAT), zlepšení fyzické kondice (ZÁTĚŽOVÁ KALORIMETRIE) a změnu zdravotního stavu, kterou posoudí LABORATOŘ. Všechna tři kritéria měří přístroje, čili není možné nařknout nikoho z odborníků ani tvůrců pořadu z neobjektivity.

A tak se před diváky po osm večerů budou odehrávat příběhy dvojic, v nichž se jeden nebo oba z nějakých důvodů – většinou kombinovaných esteticko-zdravotních – rozhodli něco se svou nadváhou udělat. Kromě touhy vyhrát je jistě i další motivací fakt, že to celé bude pod drobnohledem televizních kamer.

Buďte u toho! Souboj v těžké váze již od 27. dubna každé pondělí ve 20.00 na Primě!

MUDr. Kateřina Cajthamlová, seznamte se
MUDr. Kateřina Cajthamlová vystudovala Fakultu všeobecného lékařství UK, obor terapeutický. Pracuje již 23 let jako internistka – nejprve v nemocnici Na Homolce (gastroenterologie, cizinecké oddělení), pak v několika soukromých zdravotnických zařízeních zabývajících se péčí o cizince žijící v Praze. Od roku 2001 vlastní soukromou interní ordinaci se zaměřením na psychosomatické choroby. Pracuje také od roku 2005 jako systemická psychoterapeutka.

Je autorkou a spoluautorkou řady odborných prací a přednášek v oboru virologie (do roku 1986). V poslední době vede v rámci interaktivních seminářů pod patronací ČLK vzdělávání lékařů a lékárníků na téma moderní management obezity.

Široké veřejnosti je známá od roku 2006 z pořadu televize Prima Jste to, co jíte. Je mimo jiné členkou České homeopatické společnosti, výboru Nutraceutical Board a Society of Quality Medicine. V současnosti natáčí nový pořad na podobné téma – Souboj v těžké váze. Přispívá mimo jiné pravidelně například do časopisu Maminka, Dieta, do Lidových novin do sekce Zdraví a od roku 2007 je pravidelným čtvrtečním hostem rádia Region v pořadu o hubnutí.

Ing. Petr Havlíček, seznamte se
V době, kdy vyrůstal, patřilo tehdejší Československo ke špičce mezi zeměmi, které měly podrobně zpracované technologické postupy přípravy výživových a krmných směsí pro hospodářská zvířata. Fakt, že stejně dobře zmapovanou výživou pro lidi nedisponovalo ani hospodářství, ani medicína, motivoval mladého inženýra-zootechnika k tomu, aby se výživě lidí věnoval systematicky. „Chtěl jsem být špičkový kulturista, protože mi ještě na studiích moje vyvolená odešla s ragbistou,“ říká ke svým úplným začátkům dnes asi nejpopulárnější nutriční odborník a výživový specialista Petr Havlíček. „Ani v kulturistice tehdy ale nebyly zpracované žádné postupy jak získat rychle a efektivně svalovou hmotu. Já jsem se brzy ze slečny vyléčil, ale zájem o problematiku výživy mi zůstal,“ dodává mediálně známý moderátor nejpopulárnější české show o hubnutí.

Ve své moderně vybavené laboratoři dokáže Petr Havlíček změřit na přístroji zvaném BODYSTAT tělesný tuk, což spolu s dalšími údaji z lékařských vyšetření poskytne údaje potřebné pro návrh optimálního složení diety, která spolu s tělesnou aktivitou a celkovou změnou životního stylu může způsobit, že i chronický „recidivista hubnutí“ dosáhne kýženého – trvalého snížení hmotnosti a zvýšení aktivní tělesné hmoty, samozřejmě nezbytně v kombinaci se změnou stravovacích i některých životních návyků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).