Hlavní navigace

Soudy udělily další přísné tresty za softwarové pirátství

[Tisková zpráva]

Sdílet

Soudy udělily další přísné tresty za softwarové pirátství

Během letních měsíců české soudy vynesly několik přísných rozsudků nad softwarovými piráty. Viníkům rovněž hrozí až statisícové platby za odškodnění poškozených firem. Přísné tresty se dotkly hlavně domácích paličů nelegálního softwaru.

Praha 25. srpna 2005 – Boj se softwarovými piráty rozhodně neubral na obrátkách ani v době dovolených. Tentokrát ruka zákona sáhla i do řad paličů, kteří doma ve velkém zhotovují nelegální kopie počítačových programů. Ti se totiž často milně domnívají, že při svém nekalém podnikání nemohou být přistiženi.

„Doposud za pirátské delikty stanuli před soudy hlavně viníci z řad firem, kde se užíval nelegální software. Statistiky BSA ale jasně dokazují, že před soudem se ocitá stále více domácích paličů, kteří nelegálně kopírují software ve velkém. Jen poslední čtyři obvinění piráti způsobili členům BSA škodu přes 939 tisíc korun,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA, která sdružuje výrobce komerčního softwaru. Celková výše škod způsobených piráty je vždy několikanásobně vyšší, protože aliance eviduje pouze případy svých členů.

Kromě pokut, propadnutí věci, či dokonce odnětí svobody hrozí pirátům zaplacení vysokých finančních částek poškozeným softwarovým firmám. „Ty podle autorského zákona mohou požadovat až dvojnásobek licenčních poplatků. Navíc si musí viník samozřejmě legální software řádně zakoupit. Uhrazením vzniklé škody totiž nedojde k legalizaci už užívaného nelegálního softwaru. Ten je navíc často zabaven společně s hardwarovým vybavením a nosiči dat,“ dodal Hlaváč. Tresty pak mohou dosáhnout statisíců korun, a to zvláště u těch pirátů, kteří prodej nelegálního softwaru zprostředkovávají.

25letý muž z Moravy tak třeba musí například zaplatit přes 340 tisíc korun jako náhradu škody poškozeným firmám Microsoft, Adobe a Symantec, jejichž software kopíroval a následně distribuoval prostřednictvím internetu. Soud v Hodoníně ho navíc potrestal 10 měsíci odnětí svobody podmíněně s odkladem trestu na tři roky a nařídil trest propadnutí věci.

Přísné tresty vynesl soud i nad dalšími třemi piráty. Ti způsobili výrobcům softwaru sdružených v BSA škodu ve výši 597 tisíc korun. „Poškozené firmy by tak po odsouzených mohly požadovat dohromady téměř jeden milion korun,“ dodal Jan Hlaváč.

Okresní soud v Šumperku vydal trestní příkaz na 29letého muže, který způsobil škodu ve výši zhruba 432 tisíc korun. Obžalovaný užíval na svém počítači nelegální počítačové programy společností Microsoft, Adobe a Autodesk, a následně je také některé nainstaloval do jiných počítačů. Byl za to odsouzen k trestu odnětí svobody na devět měsíců podmíněně s odkladem na dva roky.

Obvodní soud pro Prahu 4 vydal trestní příkaz na 30letého muže, který způsobil škodu 130 tisíc korun. Viník užíval na svém počítači neoprávněně software společností Microsoft a Adobe. Soud ho odsoudil k dvěma měsícům odnětí svobody s podmíněným odkladem výkonu trestu na dva roky. Dále nařídil trest propadnutí osobního počítače obžalovaného včetně příslušenství.

Podobně obvodní soud pro Prahu 3 vynesl trestní příkaz nad 30letým programátorem, který byl za pirátství odsouzen k peněžitému trestu ve výši 50 tisíc korun. Pokud peněžitý trest neuhradí, stráví obžalovaný dva měsíce ve vězení. Obžalovaný užíval na svém počítači nelegální počítačové programy společností Microsoft a Symantec a způsobil tak škodu ve výši 35 tisíc korun. Soud nařídil také trest propadnutí osobního počítače obžalovaného s příslušenstvím.

Míra tuzemského softwarového pirátství za loňský rok dosáhla 41 procent. To představuje oproti roku 2003 nárůst o jeden procentní bod. Pro českou ekonomiku jde o ztrátu 132 milionů amerických dolarů. Vyplývá to ze studie, kterou pro BSA vypracovala analytická společnost IDC.

Pro další informace kontaktujte:

Jan Hlaváč, mediální zástupce BSA
E-mail: tisk@bsa.cz, mobil: 777 076 760, telefon: 222 312 459
www.bsa.cz; www.nopiracy.com
BSA Hotline: 224 811 748


Informace o BSA:

Business Software Alliance (www.bsa.org) je přední organizací, která se zabývá prosazováním bezpečného a legálního digitálního světa. BSA je mluvčím světového komerčního softwarového průmyslu směrem k vládním organizacím a na mezinárodních trzích. Členské společnosti BSA představují nejrychleji se rozvíjející průmyslové odvětví na světě. BSA vzdělává spotřebitele v oblasti řízení softwaru a ochrany autorských práv, kybernetické bezpečnosti, obchodování, e-commerce, a v ostatních záležitostech souvisejících s internetem.

Mezi členy BSA patří: Adobe, Apple, Autodesk, Avid, Bentley Systems, Borland, Cadence Design Systems, Cisco Systems, CNC Software/Mastercam, Corel, Dell, Entrust, HP, IBM, Intel, Internet Security Systems, Macromedia, McAfee, Microsoft, PTC, RSA Security, SAP, SolidWorks, Sybase, Symantec, UGS Corp., VERITAS Software a česká akciová společnost SGS, a. p..

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).