Hlavní navigace

Souhrn fakt k dokumentu První mezi rovnými

[Tisková zpráva] Reakce ČT na články Lidových novin ze dne 7. prosince 2006.

Sdílet

Lidové noviny tvrdí, že ČT stopla a neodvysílala dokument, který zařadila do vysílání. Je to nepravdivá informace. Redakce Lidových novin měla k dispozici následující fakta, která však čtenáři nezprostředkovala:

Dokument První mezi rovnými měl na starosti dramaturgicky Marek Šebeš. Dokument byl nasazen do okna aktuálního dokumentu, šlo o dlouhodobý dramaturgický plán Centra publicistiky, dokumentaristiky a vzdělávání ČT, vysílací čas mu oddělením plánování a koordinace vysílání ČT přidělen ani schválen nebyl, publikován také nebyl.

Podle běžné praxe má každý dokument, který ČT vyrábí, svého dramaturga, který je určitým partnerem, korektorem, oponentem, či dokonce v některých případech spolutvůrcem díla. Stejně jako další profese, i režisér dostává smlouvu, ve které jsou všechny podmínky spolupráce s ČT specifikovány. I režisér dokumentu Tomáš Kudrna znal veškeré podmínky spolupráce dlouho dopředu. Vzhledem ke snaze režiséra o co největší aktuálnost byl dokumentární film dokončován v posledních možných výrobních termínech (7. 11.), takže se stalo, že nebylo možné film nasadit na Centrem předpokládané, dlouhodobě plánované datum vysílání (21. 11. tzn. publikace programu v tisku k 2. 11., tedy 5 dní před schvalovací projekcí). U každého nově vyráběného pořadu platí pravidlo, že pořad je publikován v tisku ve chvíli, kdy projde schvalovací projekcí. V tomto případě ještě dramaturgie s dílem dále pracovala a spolu s režisérem dělala dramaturgické změ­ny.

Šéfdramaturgyně Centra Darja Macáková i dramaturg s režisérem několikrát hovořili o kvalitě jeho díla a o chybách a nepřesnostech, které v dokumentárním díle jsou. Také mu sdělili svůj názor, že tento film by při vysílání měl být zasazen do širšího kontextu a nabídli mu, že ČT vytvoří v rámci tematického večera celý projekt na téma „Média a politika“ a v jeho rámci dokument odvysílá.

Ve středu 6. 12. byl dokumentární film schválen, takže nyní zvolíme jeho konkrétní vysílací čas.