Hlavní navigace

Souhrn fakt k dokumentu První mezi rovnými

[Tisková zpráva] Reakce ČT na články Lidových novin ze dne 7. prosince 2006.

Sdílet

Lidové noviny tvrdí, že ČT stopla a neodvysílala dokument, který zařadila do vysílání. Je to nepravdivá informace. Redakce Lidových novin měla k dispozici následující fakta, která však čtenáři nezprostředkovala:

Dokument První mezi rovnými měl na starosti dramaturgicky Marek Šebeš. Dokument byl nasazen do okna aktuálního dokumentu, šlo o dlouhodobý dramaturgický plán Centra publicistiky, dokumentaristiky a vzdělávání ČT, vysílací čas mu oddělením plánování a koordinace vysílání ČT přidělen ani schválen nebyl, publikován také nebyl.

Podle běžné praxe má každý dokument, který ČT vyrábí, svého dramaturga, který je určitým partnerem, korektorem, oponentem, či dokonce v některých případech spolutvůrcem díla. Stejně jako další profese, i režisér dostává smlouvu, ve které jsou všechny podmínky spolupráce s ČT specifikovány. I režisér dokumentu Tomáš Kudrna znal veškeré podmínky spolupráce dlouho dopředu. Vzhledem ke snaze režiséra o co největší aktuálnost byl dokumentární film dokončován v posledních možných výrobních termínech (7. 11.), takže se stalo, že nebylo možné film nasadit na Centrem předpokládané, dlouhodobě plánované datum vysílání (21. 11. tzn. publikace programu v tisku k 2. 11., tedy 5 dní před schvalovací projekcí). U každého nově vyráběného pořadu platí pravidlo, že pořad je publikován v tisku ve chvíli, kdy projde schvalovací projekcí. V tomto případě ještě dramaturgie s dílem dále pracovala a spolu s režisérem dělala dramaturgické změ­ny.

Šéfdramaturgyně Centra Darja Macáková i dramaturg s režisérem několikrát hovořili o kvalitě jeho díla a o chybách a nepřesnostech, které v dokumentárním díle jsou. Také mu sdělili svůj názor, že tento film by při vysílání měl být zasazen do širšího kontextu a nabídli mu, že ČT vytvoří v rámci tematického večera celý projekt na téma „Média a politika“ a v jeho rámci dokument odvysílá.

Ve středu 6. 12. byl dokumentární film schválen, takže nyní zvolíme jeho konkrétní vysílací čas.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).