Hlavní navigace

Soutěž HBO o původní český dokument má vítěze

[Tisková zpráva] Vítězem soutěže HBO Česká republika o původní dokument z cyklu Bez cenzury se stal Petr Begányi s námětem ke snímku Erotic Nation.

Sdílet

HBO Česká republika zajistí realizaci vítězného námětu, který bude dotovat částkou ve výši 1 500 000 Kč. Jeho autor získá odměnu 100 000 Kč, jež bude součástí autorské odměny za vytvoření díla.

Dokument Erotic Nation, vypráví o rodině, která se po roce 1989 pustila do budování kapitalismu na poli erotických služeb. Autoři jej popisují jako „film o dějinách Slovenské republiky viděných přes růžové okno sex-shopu“. V programu HBO by se měl objevit do června roku 2009.

"Nakonec zvítězil projekt, který nejvíce odpovídal zadání soutěže. Jde nepochybně o téma, ke kterému nelze přistupovat jinak než Bez cenzury. Jeho zpracování nás však přesvědčilo, že neulpívá na lákavě skandálním povrchu. Naopak, využívá jej především k hlubšímu pohledu na změny, jimiž procházela společnost v zemích východní Evropy během uplynulých dvaceti let,“ říká o vítězném námětu Ondřej Zach, generální ředitel HBO Česká republika.

Společnost HBO Česká republika se zároveň rozhodla oslovit s nabídkou spolupráce i autory dalších tří námětů, jež postoupily do závěrečného kola soutěže. Jejich realizace se předpokládá v průběhu let 2009 a 2010. Jde o projekty Nebe, Peklo, Země, Ráj (autor: David Čálek), Nutnost volby (autorka: Veronika Sobková) a Generace Singles (autorka: Jana Počtová). „Vítěz může být bohužel jen jeden. Ale ze soutěže nakonec vzešly natolik zajímavé náměty, že by byl hřích nechat je ležet ladem. Věříme, že i tyto dokumenty se nám podaří v průběhu příštích dvou let v produkci HBO realizovat,“ dodal Ondřej Zach.

Cyklus Bez cenzury se skládá z unikátních dokumentů, kterými kanál HBO pravidelně obohacuje svůj program. V nejbližší době budou uvedena další zajímavá svědectví s kontroverzními tématy. V září polský dokument Smrt s lidskou tváří (režie: Marcin Koszalka) o zákulisí krematorií. V říjnu kanadský snímek Výlet za sebevraždou (režie: John Zaritsky) o lidech, jež se dobrovolně rozhodli pro takzvanou „asistovanou sebevraždu“. V listopadu je pro diváky HBO připraven znamenitý americký dokument Annie Leibovitz: Život objektivem, který právě vstupuje do českých kin.