Zpráva společnosti Symantec: Spammeři zneužívají Obamu i Harryho Pottera

[Tisková zpráva] V měsíci srpnu si kyberzločinci pravděpodobně dovolenou nevybrali. A pokud ano, vzali na ni zcela jistě své notebooky. Vyplývá to z analýz State of spam a State of phishing společnosti Symantec, které sledovaly vývoj světového spamu a phishingových útoků v posledním měsíci letních prázdnin.

Sdílet

Pořád platí, že jen v jednom případě z deseti příchozí e-mail není spam. V rozesílání spamu jsou nejaktivnější Spojené státy, odkud pochází čtvrtina veškeré světové produkce nevyžádané pošty, konkrétně to je 23 %. Symantec během srpna zaznamenal nárůst spamu, který se vyznačuje zneužíváním důvěry lidí ke známým značkám. Jeden konkrétní lákal na profesionální spolupráci s Googlem, kdy člověku stačí pracovat jen hodinu denně z pohodlí domova a pak v klidu zaplatí všechny své účty. Z aktuálních srpnových událostí stojí za zmínku 6. srpen, kdy uplynulo 200 dní od nástupu populární Obamovi administrativy. Této příležitosti se chopili spammeři a jeho jménem začali nabízet lidem levné léky. V červenci bylo například populární nové filmové dobrodružství Harryho Pottera a nabídka jeho příběhů v elektronické podobě či snímky nahé Emmy Watson, filmové představitelky sexy čarodějky Hermiony. V srpnu se začal už také objevovat první spam věnovaný tématice vánoc.

Počet phishingových útoků v srpnu klesl o 45 % po dramatickém 52% červencovém nárůstu. Na druhou stranu červencový pokles útoků v neanglicky mluvících zemích o 17 % se zastavil a v průběhu srpna zase o 11 % vzrostl. Symantec zjistil, že 70 % veškerých phishingových útoků pocházelo jen z 220 unikátních phishingových internetových stránek. Dalších 2 314 phishingových stránek objevených v průběhu srpna bylo umístěno u 111 poskytovatelů webhostingu. Pokud hodnotíme výskyt phishingových internetových stránek podle lokálního umístění, tak nelichotivé první místo stále drží USA s 33% podílem. Až s velkým odstupem je druhá Čína se 7% podílem. Z evropských zemí se „nejlépe“ umístila Velká Británie, která se posunula v meziměsíčním srovnání ze sedmé na třetí příčku.

Podrobné informace o vývoji světového spamu a phishingu naleznete zde:

http://eval.sy­mantec.com/mktgin­fo/enterprise/ot­her_resources/b-state_of_spam_r­eport09-2009.en-us.pdf

http://eval.sy­mantec.com/mktgin­fo/enterprise/ot­her_resources/b-state_of_phishin­g_report09-2009.en-us.pdf

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).