Hlavní navigace

Spammerům se bohužel stále daří

[Tisková zpráva] Praha, 14. prosince 2009 – Společnost McAfee vydala svou pravidelnou zprávu o stavu spamu (Spam Report). Prosincová data ukazují, že přes veškerá legislativní opatření a trestní postihy zůstávají USA stále hlavním zdrojem nevyžádané pošty. Zákon CAN-SPAM, který mj. zakazuje používat nepravdivé údaje v hlavičce e-mailu a přikazuje vždy uvést jednoznačnou identifikaci odesilatele (ať už jde o firmu nebo soukromou osobu), byl přitom přijat již v roce 2003. Vyvstává otázka, jak je možné účinně bojovat proti internetové kriminalitě v mezinárodním měřítku, když se to nedaří ani v rámci jediné země.

Sdílet

Odstavení serverů společnosti McColo právě před rokem mělo pouze dočasný efekt a množství spamu meziročně opět vzrostlo. Spammeři nyní těží z výhod levného hostingu a možnosti anonymních registrací domén. Jejich metody jsou stále propracovanější, dokáží například rychle měnit používané IP adresy, jakmile se ty aktuálně používané dostanou na blacklisty. Řízení botnetů je nyní také decentralizova­nější, což znamená, že jednotlivá akce už útočníky nepoškodí zdaleka tolik jako před rokem.

Na vzestupu je také spam v síti Twitter. Podvodníci se pokoušejí nabídkou peněz přesvědčit uživatele, aby si zde zakládali účty a rozesílali nevyžádané zprávy. Malware i spam je před Vánoci často zaměřen na nabídku padělků značkového nebo luxusního zboží, přičemž zločinci se snaží uživatele přimět kliknout v e-mailu na odkaz vedoucí na podvodný web. Přetrvávajícím tématem spamu také zůstává ekonomická recese.

Hlavní doporučení pro uživatele spočívá v používání antispamových filtrů. Je třeba neklikat na odkazy v e-mailech, pro návštěvu stránek, především e-shopů a finančních služeb, používat oblíbené položky ve webovém prohlížeči nebo URL do adresního řádku prohlížeče zadávat ručně.

O společnosti McAfee
Společnost McAfee, Inc. se sídlem v Santa Clara, Kalifornie, je největší specializovanou společností na technologickou bezpečnost. McAfee se neústupně angažuje a řeší největších světové bezpečnostní výzvy. Společnost dodává zákazníkům proaktivní osvědčená řešení a služby, které chrání systémy a sítě po celém světě, poskytuje uživatelům možnost se bezpečně připojovat na Internet, bezpečně prohlížet web či nakupovat na webu. Společnost McAfee, která je podporována vítězným výzkumným týmem, vytváří inovační produkty, které umožňují domácím uživatelům, firmám, veřejnému sektoru a poskytovatelům služeb, být ve shodě s regulacemi, chránit data, předcházet poruchám, identifikovat zranitelnosti a průběžně sledovat a zdokonalovat jejich bezpečnost. http://www.mca­fee.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).