Hlavní navigace

Speciál ČT24: Státní maturity 2011

[Tisková zpráva] Bezprecedentní situace – letos poprvé nemine studenty státní maturita. Zároveň v situaci, kdy se silně otřásá křeslo pod stávajícím ministrem školství Josefem Dobešem, který měl mnohaletý proces završit. Nejenom o tom bude velký interaktivní speciál ČT24 Státní maturity 2011. Startuje 13. dubna ve 20:00 na zpravodajské ČT24 a potrvá dvě hodiny.

Sdílet

Moderování se ujmou David Borek a Zuzana Tvarůžková, která do debaty bude průběžně zapojovat diváky prostřednictvím komunikačních cest, známých z Hyde parku ČT24.

V první části se podíváme na praktický stav příprav a na náladu přímo ve školách. Vypravíme se v živých vstupech do Brna, Ostravy či Českých Budějovic. Studenti, učitelé a rodiče budou mít příležitost diskutovat přímo s ministrem Josefem Dobešem a šéfem CERMATu Pavlem Zeleným.

Posléze se podíváme na mapu Evropy, a také na to, jak se maturuje jinde. Polskou zkušenost zprostředkuje varšavský zpravodaj Miroslav Karas, z Cambridge se připojí profesor Rudolf Haňka.

V závěrečné části se ČT24 pokusí o hlubší debatu o dalším směřování našeho školství. Proč se zhoršují výsledky českých studentů, i když rodiče i učitelé jsou podle průzkumů přesto se stavem školství spokojeni? Jak proměnit posedlost tituly na touhu po skutečných kvalitních vědomostech a znalostech, které umožní lepší uplatnění v dnešním globalizovaném a komplikovaném světě? Jak rozpoutat větší koncepční společenskou debatu o tom, jaké školství chceme mít? V této části vystoupí kromě ministra i tito hosté: rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs, Radek Špicar ze Škody Auto, který je i poradcem Svazu průmyslu a dopravy, pedagog a lektor kritického myšlení Ondřej Hausenblas či předseda Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska Vladimír Kolder.