IBM společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy vybrala pro třetí vlnu programu KidSmart 27 mateřských škol ze 7 krajů ČR, do kterých dodá celkem 52 speciálních počítačových stanic. Tato vlna navazuje na dvě předchozí fáze zavádění počítačů do mateřských škol z let 2002/2003 a 2006/2007, ve kterých bylo do 129 mateřských škol instalováno celkem 263 počítačových pracovišť.
„Podpora vzdělávání je jednou z hlavních priorit IBM. Jsem proto velice rád, že se nám touto dlouhodobou iniciativou daří naplňovat naše cíle a ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR rozvíjet již u nejmenších dětí logické myšlení a zájem o exaktní vědy,“ říká o programu Aleš Bartůněk, generální ředitel společnosti IBM Česká republika.
„KidSmart Early Learning Program zcela odpovídá pojetí vzdělávání tak, jak jej charakterizuje Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání MŠMT,“ uvádí ministr školství Ondřej Liška a dodává: „Mateřské školy, jež od IBM dostaly speciální počítačové stanice, tak mají možnost zásadně obohatit a rozšířit způsob výuky."
Počítačový program je velice jednoduchý na ovládání a bere ohled na to, že je pro děti těžší zacílit kurzor do konkrétního místa. Úkoly a jejich řešení se systematicky neopakují. Děti musí hledat kreativní řešení pokaždé, kdy usednou k počítači. Software učí děti základům matematiky a logiky (Mílin dům matematiky), určování času a prostorové představivosti (Hančin dům místa a času) či přírodovědě (Dubový rybníček, Stroj na počasí) a přispívá k rozvoji jejich jazykového vyjadřování a spolupráci. Počítačové pracoviště je ergonomicky přizpůsobené dětem v předskolním věku a splňuje veškeré psychohygienické normy. Pracoviště tvoří barevný plastový domeček, ve kterém je uzavřen počítač i veškerá další technika a sedátko pro dvě děti. Samozřejmostí je i dětská myš.
Výzkumy, které byly prováděny v několika zemích, přinesly velice zajímavé výsledky, které poukazují na vysokou kvalitu zpracování počítačových jednotek, které jsou pro děti velice atraktivní. Děti např. pracují lépe, pokud u počítače nesedí samy, ale ve dvojicích nebo trojicích. Jejich vzájemná interakce a spolupráce při práci s počítačem vzrůstá a upevňuje se. Po instalaci těchto počítačových pracovišť vzrostla u dětí motivace k výuce a všeobecně mají tendenci vytrvat při řešení problémů delší dobu než při použití jiných médií. Výzkumy ve Velké Británii také ukázaly příznivý vliv na motivaci a koncentraci zejména u chlapců.
Program KidSmart běží již od roku 1999 v 57 zemích po celém světě. Je k dispozici v devíti jazycích včetně češtiny a využívá jej více jak 2,5 milionu dětí. Software Information Industry Association (SIIA) udělila programu cenu 2005 Codie Award za nejlépe distribuované počítačové řešení.
Speciální webovská stránka www.kidsmartearlylearning.org poskytuje nejen řadu informací, ale především možnost výměny zkušeností jak učitelů, tak rodičů. Více informací o programu dále naleznete na http://www-5.ibm.com/cz/kidsmart/
Filantropické programy IBM jsou založeny na sdílení a aplikaci IBM technologií do oblasti vzdělávání, oblasti environmentální či do podpory rozvoje občanské společnosti a komunit.
Naším cílem je pomocí technologických řešení IBM a za přispění našich lidí napomáhat řešení systémových problémů společnosti.
V České republice jsme doposud z portfolia filantorpických programů IBM úspěšně implementovali KidSmart Early Learning Program a World Community Grid. Program World Community Grid celosvětově sdružuje nevyužitou výpočetní kapacitu osobních počítačů, kterou využívají vědci z neziskových institucí při řešení úkolů např. z oblasti výzkumu AIDS nebo rakoviny.
IBM si uvědomuje vliv a důležitost vzdělávacího systému. Prostřednictvím řady významných projektů jako Reinventing Education, IBM KidSmart Early Learning Program nebo IBM Student Research Projects společnost IBM podporuje rozvoj studentů a růst efektivity univerzitního vzdělávání a přispívá tak komunitám po celém světě.