Hlavní navigace

Špičkoví evropští ekonomové v cyklu ČT Evropský manuál – 27. 5.

[Tisková zpráva] Evropa pro začátečníky i pokročilé. V cyklu České televize Evropský manuál evropská témata ve srozumitelné podobě. Tento čtvrtek 27. května na ČT2 ve 23:35 téma Evropský měnový fond. Moderátorka a autorka cyklu Monika MacDonagh-Pajerová pozvala do svého pořadu rekordní počet evropských guvernérů a viceguvernérů národních bank a další špičkové ekonomy.

Sdílet

Jak žijeme v Evropě? Guvernér Rakouské centrální banky Ewald Novotný, guvernér České národní banky Zdeněk Tůma, ekonom Luděk Niedermayer, ekonomický expert Jan Mládek, Zoltán Pogáts ze Západomaďarské univerzity, poslanec Evropského parlamentu Martin Kastler nebo Cinzia Alcidi z Centra pro studium evropských politik v Bruselu budou s Monikou MacDonagh-Pajerovou hovořit o hospodářské krizi, která znovu otevřela otázku, zda Evropa potřebuje instituci podobnou Mezinárodnímu měnovému fondu. K čemu by Evropský měnový fond sloužil? Zastánci tvrdí, že Evropská unie by měla mít vlastní instituci, která by pomohla zachovat stabilitu eurozóny bez zásahů Mezinárodního měnového fondu, který sídlí v USA. Naopak skeptici varují před další byrokratickou zátěží, dalším přerozdělování peněz a iluzí jakéhosi „fondu solidarity".

„Rozumíte tomu, co vám o evropských problémech politici říkají?“ ptala se v prvním díle publicistického cyklu bývalá diplomatka Monika MacDonagh-Pajerová. Evropský manuál nehledá „jediné správné řešení“, nenabízí jednoznačné odpovědi, ale překládá divákům evropská témata do srozumitelné podoby, přičemž dává vyvážený prostor argumentům představitelů různých názorových směrů tak, aby si odpověď mohl každý formulovat sám.

„Považuji za důležité, aby lidé měli možnost se k těmto tématům vyjadřovat. Cyklus Evropský manuál není tedy jenom informační, ale především by měl diváky podnítit k diskusím,“ říká autorka. Lisabonská smlouva, Euro, ale také Nezaměstnanost a krize, Živnostníci a podnikatelé, Životní prostředí nebo Rodina a mezilidské vztahy – výčet názvů několika dílů cyklu dává tušit, že pořad se zabývá tématy nanejvýš aktuálními. Nenabízí jednoznačné odpovědi. Je koncipován jako diskusní fórum, v němž na daná témata mohou diváci vyslechnout různé názory politických osobností, ale také komentáře lidí, zastupujících veřejnost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).