Hlavní navigace

Společné prohlášení GŘ ČT J. Janečka a ředitele zpravodajství Z. Šámala k trestnímu oznámení J. Čunka

[Tisková zpráva] Generální ředitel České televize Jiří Janeček a ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal vydávají za Českou televizi společné prohlášení pro sdělovací prostředky:

Sdílet

V reakci na trestní oznámení místopředsedy vlády Jiřího Čunka, které učinil v souvislosti se včerejším pořadem Reportéři ČT, poskytne Česká televize veškerou právní a další potřebnou podporu autorům reportáže. Obsah trestního oznámení neznáme, ale nevidíme jediný důvod, který by nasvědčoval, že by toto oznámení mohlo být důvodné.

V podobných případech vždy v České televizi postupujeme v souladu s Kodexem ČT. Ten řeší nejenom pomoc tvůrcům, ale stanovuje také hranici nezbytnou k zachování nezávislosti zpravodajství a aktuální publicistiky. Ta v České televizi není ohrožena.

Generální ředitel ani nikdo jiný mimo řádnou strukturu redakcí zpravodajství a aktuální publicistiky neurčuje obsah zpráv či reportáží. Jsou to šéfredaktoři redakcí, kteří za přípravu reportáží v konečném důsledku odpovídají a kteří udílejí pokyny nezbytné k tomu, aby reportáže televize veřejné služby obstály.

Někteří naši kolegové si tuto hranici vykládají tak, že generální ředitel nebo Rada ČT nemohou posuzovat stížnosti na obsah reportáží. To je pro nás nepřijatelné hledisko již pro to, že zákon o České televizi stanoví, že Rada České televize projednává stížnosti na generálního ředitele (drtivá většina z nich se týká právě obsahu vysílání zpravodajství a aktuální publicistiky) a generální ředitel jako statutární orgán odpovídá za plnění všech zákonných povinností České televize. Jde tedy nejenom o právo, ale i o povinnost jak na straně generálního ředitele, tak na straně Rady ČT.

Jsme přesvědčeni, že po dobu naší více než čtyřleté spolupráce se nám podařilo dosáhnout toho, že většina našich kolegů konceptu nezávislosti České televize rozumí a rozdělení pravomocí ctí. Za televizi má mluvit především to, co vysílá. Toto prohlášení by tedy nebylo nutné, ale, protože Zdeněk Šámal odchází za nabídkou TV NOVA, kterou považuje za lepší, cítíme potřebu právě dnes, kdy se touto skutečností pochlubil jeho budoucí zaměstnavatel, oboustranně úspěšnou spolupráci zarámovat také tímto prohlášením. O přání Zdeňka Šámala věděl generální ředitel delší dobu, po kterou se pokoušel jeho rozhodnutí zvrátit. Odchodu významného spolupracovníka lituje, ale Česká televize i v tomto případě najde dostatečně kvalitního nástupce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).