Hlavní navigace

Společné televizní antény je třeba upravit pro digitalizaci

[Tisková zpráva] Bytová družstva a sdružení vlastníků bytových jednotek v územní oblasti Plzeň obdržela v tomto týdnu speciální dopis od Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v České republice (dále jen NKS). „Cílem direct mailu je upozornit bytová družstva a podobná sdružení, že je třeba upravit společné televizní antény (STA) pro příjem digitálního vysílání,“ upřesnil národní koordinátor Zdeněk Duspiva. Rozsah úprav závisí na stavu, stáří a udržovanosti konkrétní STA. U starších domů (postavených před rokem 1980) se často doporučuje výměna celých rozvodů i technologie hlavní stanice. „V zásadě platí, že ti, kteří STA a rozvody po domě pravidelně udržovali, by neměli mít s úpravou STA žádné větší problémy,“ dodal Duspiva.

Sdílet

Dopis byl rozeslán celkem na 3800 adres v územní oblasti Plzeň, která zahrnuje Karlovarský kraj, část Plzeňského kraje, část Ústeckého kraje a část Středočeského kraje. Je součástí dlouhodobé informační kampaně k přechodu na digitální televizní vysílání, která byla zahájena již v loňském roce. Analogové televizní vysílání bude v územní oblasti Plzeň ukončeno 30. září, digitální televizní vysílání již je v provozu. Více informací poskytne bezplatná infolinka 800 90 60 30 nebo webové stránky www.digitalne.tv.

NKS již dříve zpracovala materiál „Alternativy řešení příjmu signálu DVB-T prostřednictvím STA“, který v listopadu 2008 ještě aktualizovala. Tento materiál je umístěn například na webových stránkách www.digitalne.tv mezi dokumenty k digitalizaci. Obsahuje podrobné technické informace k možnostem úpravy STA na příjem digitálního vysílání. „Role NKS je bytová družstva a společenství vlastníků informovat, pak již je na nich, aby se domluvili, jaký způsob příjmu digitální televize si zvolí. Zda to bude příjem zemského vysílání, či zda přejdou na satelit, kabel či IPTV. Tato domluva je často největší problém, se kterým jim ovšem pomoci nemůžeme. NKS žádnou z těchto variant neprosazuje, zůstáváme technologicky neutrální,“ uzavřel Zdeněk Duspiva.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).