Hlavní navigace

Společnost Intel „pohání“ mobilní zařízení prostřednictvím inovací křemíkových technologií

[Tisková zpráva] INTEL DEVELOPER FORUM, Peking, 18. dubna 2007 – Představitelé společnosti Intel v rámci konference Intel Developer Forum představili nejnovější trendy v mobilních komunikacích a upozornili na fakt, že personalizace a obsah jsou klíčovými faktory, které stojí za poptávkou po přenosných počítačích a mobilních internetových zařízeních.

Sdílet

„Internet je jednou z hnacích sil dnešního trhu s osobními počítači a roste zde i poptávka po mobilním internetu," řekl David (Dadi) Perlmutter, Intel senior viceprezident a generální manažer Intel Mobility Group. „Do roku 2008 Intel dále rozšíří možnosti přenosných počítačů přidáním technologie WiMax do notebooků a mobilních internetových zařízení.“

Perlmutter dále upozornil na význam vysoce výkonných procesorů, které umožňují uživatelům získat mobilní přístup k internetu. Intel pokračuje v dodávce vysoce výkonných procesorů, založených na inovativních křemíkových technologiích, které jsou energeticky efektivní a umožňují dosáhnout dlouhé výdrže baterií – což je vlastnost vítaná zejména uživateli, kteří jsou neustále v pohybu. To se týká také příští generace procesorové technologie Centrino nyní známé pod kódovým označením „Santa Rosa“.

Santa Rosa, která bude představena v květnu, se skládá z procesoru budoucí generace Intel® Core™2 Duo, čipové sady Mobile Intel® 965 Express, Intel® Next-Gen Wireless-N Network Connection, Intel® 82566MM a 82566MC Gigabit Network Connection a volitelně z Intel® Turbo paměti. Perlmutter během prezentace předvedl, jakým způsobem Intel Turbo Memory zkrátí čas potřebný k nastartování notebooku z režimu hibernace, čímž se zvyšuje produktivita a snižuje spotřeba elektrické energie celého systému.

V první polovině roku 2008 bude platforma Santa Rosa posílena novým 45nm Hi-k dvoujádrovým mobilním procesorem s kódovým označením „Penryn”. Později v roce 2008 Intel představí procesorovou technologii „Montevina” spolu s procesorem Penryn, které umožňují dosáhnout zvýšeného výkonu a energetické efektivity. Se svými zhruba o 40 procent menšími komponenty bude Montevina ideální volbou pro mini a sub-notebooky. Dále také bude obsahovat integrovaný hardware pro zpracování videa ve vysokém rozlišení.

Společnost Intel poprvé nabídne své integrované Wi-Fi/WiMAX řešení jako volitelnou součást k notebookům s procesorovou technologií Montevina, což lidem umožní připojení do Wi-Fi a WiMAX sítí po celém světě. V porovnaní s ostatními bezdrátovými širokopásmovými technologiemi mobilní řešení WiMAX nabízí mnohomegabitovou rychlost, větší propustnost dat a větší bezdrátový dosah. To je důležité, protože uživatelé požadují přístup k videosouborům ve vysokém rozlišení, hudbě, fotografiím a dalším velkým datovým celkům.

Nové inovace a integrace pro mobilní zařízení
Anand Chandrasekher, Intel senior vicepresident, general manager Ultra Mobility Group, prezentoval evoluci osobního mobilního internetu a poukázal na změny v křemíkových plánech společnosti Intel, které způsobí radikální zmenšení nároků na spotřebu energie a povedou k inovativní obalové technologii. Poodhalil náplň spolupráce s řadou klíčových hráčů na trhu, se kterými Intel spolupracuje na ustanovení platforem mobilních internetových zařízení a ultramobilních počítačů (ultra-mobile PC, UMPC).

Chandrasekher představil platformu Intel® Ultra Mobile Platform 2007 – donedávna známou pod kódovým označením „McCaslin” – pro mobilní internetová zařízení a ultramobilní počítače. Tyto systémy budou dostupné v létě prostřednictvím výrobců, jakými jsou Aigo*, Asus*, Fujitsu*, Haier*, HTC* a Samsung*. Platforma Intel Ultra Mobile 2007 je založena na procesoru Intel A100 a A110, čipové sadě Intel 945GU Express a Intel ICH7U I/O Controller Hub.

„Dnešní prostředí je připravené na vskutku personalizovanou mobilní internetovou komunikaci. Platforma Intel Ultra Mobile 2007 kombinuje flexibilitu osobního počítače s mobilním zařízením,” řekl Chandrasekher. „Zde se ale nezastavíme. V roce 2008 společnost Intel nabídne úplně novou platformu, založenou na 45nm nízkoenergetické mikroarchitektuře, od základu navržené tak, aby lidem umožnila mít jejich osobní mobilní internet u sebe v kapse.”

Chandrasekher dále oznámil, že Intel představí v první polovině roku 2008 novou generaci platformy pro mobilní internetové zařízení a ultramobilní počítače – s kódovým označením „Menlow”. Představil také první funkční prototyp platformy Menlow, založený na novém 45nm Hi-k nízkoenergetickém procesoru s kódovým označením „Silverthorne” a nové generaci čipové sady s kódovým jménem „Poulsbo”.

Chandrasekher taktéž oznámil zformování Mobile Internet Device Innovation Alliance. Členové aliance budou společně pracovat na technických výzvách, zahrnujících správu napájení, bezdrátovou komunikaci, softwarovou integraci, a budou také usilovat o zavedení internetu i do těch nejmenších mobilních zařízení.

Vedoucí pozice v 45nm High-k Metal Gate tranzistorové technologii
Nová generace procesorů společnosti Intel pro ultramobilní a mobilní zařízení, desktopy, pracovní stanice a servery bude založena na 45nm křemíkové procesorové technologii, která využívá revolučních high-k tranzistorů s kovovou membránou (high-k metal gate transistors).

Mark Bohr, Intel Senior Fellow, řekl, že společnost má už k dispozici pracovní verzi procesoru Silverthorne, založeného na 45nm Hi-k nízkoenergetické mikroarchitektuře pro mobilní internetová zařízení a ultramobilní počítače. Silverthorne spojuje už fungující verze 45nm Hi-k řad procesorů Intel Core 2 Duo, Core 2 Quad a Intel Xeon. Intel má dnes už víc než 15 různých 45nm Hi-k produktových návrhů v různých stádiích vývoje. Do konce roku bude mít Intel v provozu dvě fungující 45nm továrny a čtyři v druhé polovině roku 2008.

Dlouhodobý výzkum a technologické směřování společnosti Intel vede k inovativnímu posunu v křemíkových technologiích, které firmě umožňují nepřetržitě dosahovat pokroku ve výkonu a ve snižování nákladů, definovaných Moorovým zákonem. V roce 2003 Intel poprvé představil křemíkovou technologii, která významně zvýšila rychlost tranzistorů přechodem na 90nm technologii.

Intel taktéž pracuje na technologiích pro 32nm, 22nm a ještě dále. Bohr popsal několik směrů, kterými se bude ubírat výzkum budoucích technologických generací.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).