Hlavní navigace

Společnost Oracle oznamuje všeobecnou dostupnost Oracle Database 10g Release 2

[Tisková zpráva]

Sdílet

Společnost Oracle oznamuje všeobecnou dostupnost Oracle Database 10g Release 2

REDWOOD SHORES, Kalifornie, 15. července 2005 – Společnost Oracle oznámila všeobecnou dostupnost Oracle Database 10g Release 2, která přináší robustnější implementaci funkcí databáze Oracle Database 10g Release 1. Nová verze přináší atraktivní vylepšení v oblasti výkonu, dostupnosti, spravovatelnosti a zabezpečení. Pomáhá zákazníkům a partnerům dosáhnout vyšší kvality služeb a zároveň snížit náklady a komplikace spojené se správou informací. Oracle Database 10g je jediná databáze navržená pro výpočetní sítě.

„Oracle neustále zvyšuje laťku ve vývoji relačních databází, zatímco naši konkurenti se potýkají se základní funkčností,“ řekl Andy Mendelsohn, senior viceprezident společnosti Oracle pro databázové technologie. „Oracle Database 10g Release 2 navazuje na možnosti výpočetních sítí obsažených ve verzi (Release) 1 a zároveň přináší řadu nových bezpečnostních funkcí. Jedná se o komplexní a integrovaný produkt navržený pro nejvyšší kvalitu služeb a minimalizaci nákladů.“

Od svého uvedení v únoru 2004 si databáze Oracle Database 10g získala více než 40 tisíc zákazníků a 15 tisíc partnerů. Poslední průzkumy databázového trhu provedené společnostmi Gartner, IDC a Morgan Stanley se shodují na tom, že Oracle neustále zvyšuje svůj podíl na trhu z toho důvodu, že si společnosti uvědomují výhody výpočetních sítí. Tato zjištění podtrhují rostoucí trend, kdy stále více společností přesouvá svou databázovou infrastrukturu na levné výpočetní sítě tvořené standardizovanými servery a úložnými zařízeními.

Rozšířené možnosti výpočetních sítí
Oracle Database 10g Release 2 rozšiřuje možnosti výpočetních sítí a zvyšuje tak výkon, zlepšuje dostupnost aplikací a zjednodušuje správu. Oracle Real Application Clusters (RAC) je nadále jedinou databázovou technologií na trhu, která zákazníkům umožňuje přeměnit cluster standardizovaných serverů na škálovatelnou a robustní platformu pro jakoukoli databázovou úlohu. Verze (Release) 2 zvyšuje škálovatelnost RAC, takže nyní cluster může tvořit až 100 serverů. Zdokonalená konzola Oracle Enterprise Manager Database Control zjednodušuje monitorování topologie a propojení clusteru. Zlepšené vyvažování zátěže v produktu RAC dovoluje rychleji reagovat na měnící se vzorce využití serverů v clusteru. Nová verze bude obsahovat programovací rozhraní (API) pro clusterové služby, které zvýší dostupnost aplikací. Rozšířené funkce Oracle Automatic Storage Management zjednoduší sdílení úložných prostředků v prostředí sítě.

Vylepšený výkon a vysoká dostupnost
Oracle Database 10g Release 2 bude obsahovat nové funkce, které přinášejí vyšší výkon a dostupnost:

  • Nové metody třídění dat výrazně zvýší výkon všech operací, které pracují s tříděním, například dotazů a indexování, a odstraní nutnost provádět nákladné operace předběžného třídění a používat související software třetích stran.
  • Nové automatizované funkce Oracle Data Guard umožňují během několika sekund od poruchy přepnout provoz na záložní databázi, a to dokonce i v prostředí bez obsluhy.

Tyto a další funkce umožňují zákazníkům dosáhnout lepšího výkonu a dostupnosti jejich informačních systémů.

Lepší zabezpečení dat
Krádeže nezabezpečených dat z online databází a záložních pásek se v posledním roce stávají čím dál větším problémem. Oracle Database 10g Release 2 ke svým silným bezpečnostním mechanismům přidává nové způsoby šifrování dat, aby zajistila jejich lepší ochranu před podobnými krádežemi. Transparentní šifrování dat umožňuje zákazníkům šifrovat důležitá databázová data na disku, například čísla kreditních karet nebo čísla sociálního zabezpečení, aniž by bylo nutné přepisovat aplikace, které k těmto datům přistupují. Tato funkce je pro aplikace zcela transparentní a očekává se, že zákazníkům pomůže předcházet krádežím dat a problémům s dodržováním předpisů.

Další novinkou ve verzi Oracle Database 10g Release 2 je možnost šifrovat databázová data zálohovaná na disku nebo na pásce. Oracle Secure Backup je nový automatizovaný systém zálohování na pásky, který představuje levnější alternativu ke složitým zálohovacím produktům. Poskytuje nejvyšší výkon zálohování databází Oracle a podporuje šifrování záloh na pásce. Lze ho použít s databází Oracle Database 10g i se staršími verzemi databáze, například Oracle 9i. Funkce zálohování na disk Oracle Recovery Manager (RMAN) byla zdokonalena o šifrování zálohovaných dat.

Zdokonalená spravovatelnost databáze
Oracle Database 10g Release 2 přináší rozšířené funkce pro správu databáze:

  • Shromažďování výkonových statistik přímo z paměti umožňuje diagnostikovat pomalá nebo nereagující prostředí.
  • Lepší přehled o celkovém výkonu systémů v nástroji Automatic Database Diagnostic Monitor, který pomáhá zjišťovat a diagnostikovat širší spektrum výkonových problémů.
  • Srovnávací reporty funkce Automatic Workload Repository poskytují cenné informace pro rychlé řešení výkonových problémů.

Nové vlastnosti pro vývoj aplikací
Několik nových vlastností Oracle Database 10g Release 2 zlepšuje podporu pro vývojáře aplikací. Mezi tyto vlastnosti patří:

  • Podpora standardu W3C XML Query pro přístup k datům v jazyce XML – poprvé u běžného komerčního produktu.
  • Vylepšená podpora systému Microsoft Windows prostřednictvím uložených procedur, které jsou implementovány v jazyce CLR (Common Language Runtime).
  • Doplněná vývojová funkčnost nástroje Oracle HTML DB, který slouží k rychlému vývoji webových aplikací pro Oracle Database.

Dostupnost, verze a ceny
Všechny verze produktu Oracle Database 10g Release 2 (Enterprise Edition, Standard Edition a Standard Edition One) pro operační systém Red Hat Enterprise Linux 3.0 jsou všeobecně k dispozici. Software lze stáhnout zde: http://www.ora­cle.com/techno­logy/products/da­tabase/oracle10g/in­dex.html. Pro všechny podporované platformy Linux, Unix a Windows by měla být Oracle Database 10g Release 2 k dispozici za 30 až 90 dní. Transparentní šifrování dat a šifrování při zálohování na disk Oracle Recovery Manager (RMAN) jsou součástí volitelného doplňku Oracle Advanced Security (10 tisíc USD na procesor) pro Enterprise Edition databáze Oracle.

Oracle Database 10g
Oracle Database 10g je jediná databáze navržená pro výpočetní sítě. Přináší nejvyšší výkon, škálovatelnost, dostupnost, zabezpečení a nejsnazší správu levných sítí standardizovaných úložných zařízení a serverů.

Oracle Database 10g je navržena tak, aby ji bylo možné efektivně provozovat na malých blade serverech, na největších víceprocesorových serverech i clusterech všech velikostí. Je vybavena automatickými funkcemi pro správu, které zaručují snadný, cenově výhodný provoz. Vzhledem k jedinečné schopnosti nativně spravovat data, od obvyklých podnikových informací přes dokumenty XML až po prostorové a lokační informace, je Oracle Database 10g ideální volbou pro zpracování online transakcí, podporu rozhodování a správu obsahu. Vývojáři si ze sítě Oracle Technology Network (OTN) stáhli již více než 53 kopií Oracle Database 10g.

O společnosti Oracle
Oracle (NASDAQ: ORCL) je největší světový dodavatel podnikového softwaru. Další informace o společnosti Oracle najdete na webu http://www.ora­cle.com.

Ochranné známky
Oracle, JD Edwards, PeopleSoft a Retek jsou registrované ochranné známky společnosti Oracle Corporation nebo jejích dceřiných společností. Ostatní názvy mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.