Hlavní navigace

Společnost Radiokomunikace nezahájila vysílání TV Nova v severních Čechách

[Tisková zpráva] V neděli 1. července mělo být zahájeno digitální vysílání TV Nova v severních Čechách. Vzhledem k tomu, že TV Nova neakceptovala cenové podmínky společnosti Radiokomunikace, které jí byly prezentovány pouhé 4 dny před zahájením vysílání a které se podle názoru TV Nova zcela zásadně odlišovaly od standardních cenových podmínek, na základě kterých dosud TV Nova své analogové i digitální vysílání provozuje, rozhodla se společnost Radiokomunikace k danému termínu vysílání TV Nova z vysílače Buková hora nezahájit.

Sdílet

Praha 1. července 2007 – V neděli 1. července měla televize Nova začít digitálně vysílat také v severních Čechách. Poté, co společnost Radiokomunikace spustila digitální vysílač umístěný na Bukové hoře, měl být tímto umožněn digitální příjem vysílání Novy pro další milion obyvatel ČR.

Společnost Radiokomunikace ale nabídla v polovině minulého týdne krátce před uvažovaným zapnutím takové cenové podmínky pro provozování tohoto vysílání, které vůbec neodpovídaly původním smluvním ujednáním, na základě kterých již v současnosti TV Nova prostřednictvím vysílačů společnosti Radiokomunikace analogové i digitální vysílání provozuje. Vzhledem k tomu, že navíc byla investice do výměny vysílače Buková hora hrazena z finančních prostředků státu prostřednictvím tzv. Radiokomunikačního účtu, podle názoru a kalkulací TV Nova se tímto společnost Radiokomunikace snaží neoprávněně nárokovat platby v několikanásobné výši oproti původním podmínkám.

Vzhledem k nedostatečnému časovému prostoru pro další jednání TV Nova navrhla situaci prozatím řešit formou úhrady zálohovou platbou, což Radiokomunikace odmítly.

TV Nova je připravena i nadále jednat o smluvních podmínkách, aby se její program v digitální kvalitě dostal k divákům na Ústecku v co nejkratší době. Pokud by ale k dohodě nedošlo, bude TV Nova nucena obrátit se na telekomunikačního regulátora (ČTÚ), aby celou kalkulaci předloženou společností Radiokomunikace a její ekonomickou oprávněnost prověřil.

„Návrh společnosti Radiokomunikace nás zaskočil, protože se zcela odlišuje od podmínek, na které jsme při své dlouholeté spolupráci se společností Radiokomunikace byli zvyklí. Jsme připraveni jednat konstruktivně, ale rozhodně nebudeme dělat svá ekonomická rozhodnutí pod tlakem. Máme velkou zodpovědnost vůči našim majitelům a nenecháme se dotlačit k rozhodnutím, která by potom v budoucnosti mohla znamenat neočekávaný nárůst nákladů tam, kde jsme díky využití nejmodernějších technologií očekávali spíše možnost úspor,“ uvedl generální ředitel TV Nova Petr Dvořák.

Signál TV Nova je šířen digitálně již několik let. Již 30. června 2000 TV Nova souhlasila s experimentálním vysíláním svého programu v multiplexu společnosti Czech Digital Group. Dne 21. října 2005 pak bylo zahájeno řádné vysílání DVB-T v multiplexu Českých radiokomunikací s účastí TV Nova v Praze a Brně. Následně potom bylo 9. září 2006 rozšířeno pokrytí území DVB-T signálem TV Nova o Ostravsko a od 24. prosince 2006 je program TV Nova digitálně šířen i na Domažlicku. V současné chvíli tak může signál TV Nova přijímat celkem 36 % obyvatel České republiky a díky spuštění digitálního vysílání na Ústecku se mělo pokrytí digitálním signálem TV Nova rozšířit až na 48% obyvatel ČR.

TV Nova je v současnosti připravena vysílat digitální signál na celém území republiky, celý její vysílací řetězec je plně digitální a svůj signál předává v digitální podobě až na jednotlivé vysílače. Připravuje se dokonce na digitální vysílání ve vysokém rozlišení, tzv. HD – High Definition.