Hlavní navigace

Společnosti zveřejňují ekologicky progresivní patenty

[Tisková zpráva] IBM a Světová rada podniků pro dlouhodobě udržitelný rozvoj spolupracují se společnostmi Nokia, Pitney Bowes a Sony na ustavení portfolia společných ekologických patentů

Sdílet

ARMONK, New York a ŽENEVA, Švýcarsko – 14. ledna 2008: Přední členové korporátní komunity spojili síly v prvním úsilí svého druhu, jehož cílem je pomoci životnímu prostředí. Pro veřejnost uvolnili desítky inovativních, ekologicky zodpovědných patentů.

Dostupnost těchto patentů povzbudí vědce, podnikatele a firmy všech velikostí a v jakémkoli odvětví k vytváření, používání a dalšímu rozvoji jejich spotřebních nebo průmyslových výrobků, procesů a služeb způsobem, který přispěje k ochraně životního prostředí.

Světová rada podniků pro dlouhodobě udržitelný rozvoj (World Business Council for Sustainable Development, WBCSD) a společnost IBM – která podle IFI Claims už 15. rok v řadě získala opět nejvíce amerických patentů – zahajují toto úsilí v partnerství se společnostmi Nokia, Pitney Bowes a Sony. Přislíbené portfolio patentů, nazvané Eco-Patent Commons, je k dispozici na vyhrazeném veřejném webu organizace WBCSD (http://www.wbcsd­.org/web/epc).

Patenty uvolněné v rámci Eco-Patent Commons zahrnují inovace zaměřené na ekologické problémy a také inovace v oblasti výroby nebo podnikových procesů, jejichž uplatnění je přínosné pro životní prostředí. Společnost tak například může uvolnit patent na výrobní proces, jenž snižuje vznik nebezpečného odpadu nebo spotřebu energie a vody.

Od přislíbených patentů se očekávají následující přínosy pro životní prostředí:

  • úspora energie nebo lepší využití energie a paliv,
  • prevence znečištění (redukce spotřeby zdrojových materiálů, redukce odpadu),
  • využití ekologicky vhodnějších materiálů nebo látek,
  • snižování spotřeby vody nebo materiálů,
  • větší příležitosti pro recyklaci.

Projekt Eco-Patent Commons byl původně navržen na konferenci IBM Global Innovation Outlook (GIO), kde se setkaly stovky předních světových osobností ze světa byznysu, politiky, akademie a neziskových organizací a diskutovaly o současných podnikatelských a společenských výzvách. Konference byla ukázkou síly a přínosů otevřených modelů spolupráce na inovacích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).