Hlavní navigace

Sportovní program ČT4 vysílá už pět let!

[Tisková zpráva] 10. února 2006 přesně v 9:00 hodin bylo zahájeno vysílání specializované sportovní digitální stanice televize veřejné služby „ČT4 Sport“. Nový programový okruh České televize spatřoval své poslání v poskytování prostoru širokému spektru sportovních odvětví, přičemž dominantní roli měly mít významné akce odehrávající se na domácí scéně a také nejdůležitější zahraniční události, spojené s účastí českých reprezentantů.

Sdílet

Vstup Čtyřky do arény českých digitálních televizí byl impozantní. Prvních 16 dnů jejího programu vyplnily jubilejní XX. Zimní olympijské hry v italském Turínu. Poprvé v historii tak mohli diváci sledovat soutěže pod pěti olympijskými kruhy na dvou programech, protože sport měl mít svůj prostor stále také na Dvojce. Podstatně rozšířená sportovní nabídka se stala skutečností a od tohoto okamžiku se vztahovala i na další velké akce roku 2006. Jednou z nich bylo celosvětově masově sledované Mistrovství světa ve fotbalu v Německu, jehož se historicky poprvé zúčastnila i samostatná česká reprezentace. Převážnou část programu sportovní stanice tvořily přímé přenosy a záznamy a spolu s nimi i publicistické a dokumentární pořady – některé původní a jiné převzaté ze zahraničí. Start sportovního programu byl v roce 2006 spojený také s padesátým výročím vzniku sportovního zpravodajství a jeho kultovního pořadu Branky, body, vteřiny. Začátky Čtyřky znamenaly denní šestnáctihodinové vysílání a podstatně rozšířenou programovou nabídku, kde vedle zavedených a úspěšných pořadů typu fotbalové Ligy mistrů, Extraligy ledního hokeje a dalších byl dán prostor i dalším sportovním odvětvím. Pozornost byla věnována také sportům pozapomenutým, a tak se na obrazovce znovu objevily šachy, hokejbal nebo nohejbal.

V letech 2007–2008 následovalo období stabilizace a v závěru této etapy se penetrace (pokrytí signálem) začala blížit 50 %. Od 1. ledna 2008 bylo vysílání rozšířeno dokonce na 24 hodin denně. Zároveň se zdokonalovala kvalita obrazu a začalo se s přípravou na přechod k vysílání ve vysokém rozlišení (HD TV). Rok 2008 byl ve znamení další velké akce – Letních olympijských her v Pekingu. V těchto dnech se vysílalo nikoli 24, ale 48 hodin denně. Nonstop vysílání si opět rozdělily ČT2 a ČT4. A na Čtyřce docházelo k dalšímu zpestření sportovní nabídky. Světlo světa spatřil i sedmidílný seriál Slavné olympijské osmičky a portréty dlouhodobého cyklu Sláva vítězům dospěly až k číslu šedesát. Škoda jen, že se nepodařilo získat vysílací práva na Mistrovství Evropy ve fotbalu. Na druhé straně ČT4 nabídla to, co komerční stanice nevysílají. V jejím vysílání se objevil regionální sport, akce handicapovaných sportovců a stranou nezůstala ani sportovní čest a etika v souvislosti s udělováním Cen Fair play.

Rok 2009 přinesl pokračování přesunů sportovních akcí z ČT2 na ČT4. Od září do prosince se například už všechny zápasy Buly – hokej živě vysílaly na Čtyřce. Největší událost roku Mistrovství světa v severském lyžování ale stále dominovalo Dvojce. Na druhé straně zápasy Sparty a Slavie v nově vzniklé fotbalové Evropské lize UEFA už patřily výhradně ČT4. Na tomto programovém okruhu už zdomácnělo například i MS a ME v krasobruslení (s výjimkou závěrečné exhibice).

ČT4 se začala prosazovat i ve sportovní dokumentaristice a za pořady Zaplaťpánbůh za fotbal a Cílové roviny Kateřiny Neumannové získala v roce 2010 dvě ceny na světové přehlídce dokumentární tvorby v Miláně. V tomto roce se Čtyřka úspěšně vypořádala i s další velkou akcí, když na programech ČT2 a ČT4 zajišťovala vysílání ze Zimních olympijských her v kanadském Vancouveru. Poprvé v historii dokonce v HD kvalitě! Na tuto grandiózní akci navázalo Mistrovství světa ve fotbalu v Jihoafrické republice, které přineslo dokonalý servis pro diváky ze všech 64 utkání. Opomenout nelze ani Mistrovství světa v ledním hokeji v Německu nebo finále Davis Cupu či FED Cupu. Velké renomé si Čtyřka získala i komplexním pokrytím světového šampionátu basketbalistek v Ostravě, kde se i díky televizním fanouškům mohly české reprezentantky radovat ze stříbrné medaile.

V pátém roce došlo k dokončení procesu přesunu sportovních událostí z ČT2 na ČT4, aby se od roku 2011 už prakticky celé sportovní vysílání přesunulo na Čtyřku. Stalo se tak v okamžiku, kdy penetrace sportovního okruhu už přesáhla 90 %. Celý proces směřoval do 3. čtvrtletí, aby už poslední kvartál roku 2010 předznamenal rok 2011. Název ČT4 proto od ledna tohoto roku plně odpovídá nové realitě sportovního vysílání v rámci celkového působení televize veřejné služby.