Hlavní navigace

Internetový pracovní portál Správnýkrok.cz zaznamenal v březnu výrazný nárůst počtu uchazečů o práci

[Tisková zpráva] 30. dubna 2009, Praha, ČR – Internetový pracovní a HR portál Spravnykrok.cz zaznamenal v průběhu března 2009 o 42 % vyšší návštěvnost ze strany uživatelů oproti únoru 2009. V absolutním vyjádření zaznamenal portál v březnu celkem 119 000 návštěv s celkovým počtem cca 1 218 000 navštívených stránek. Počet reálných uživatelů portálu stoupl během března o 45 % na 63 471 uživatelů, počet registrovaných uživatelů stoupl na 7 500.

Sdílet

Počet životopisů, které uchazeči o práci odeslali od loňského října do konce března v reakci na pracovní nabídky přesáhl 54 000. V současné době portál nabízí přes 14 000 aktivních inzerátů volných pracovních pozic po celé ČR. Mezi nejčastěji hledané pozice patří administrativní pracovník, řidič malého dodávkového automobilu, řidič, prodavač a prodejce, nebo asistent či asistentka.

Výkonný ředitel projektu Ratibor Líbal komentuje zvýšený zájem uživatelů:„Za poslední měsíce zaznamenáváme velmi výrazný růst návštěvnosti našeho portálu a počet uchazečů o zaměstnání velmi rychle stoupá.To se projevuje také nárůstem registrovaných uživatelů a vyplněných životopisů. Naopak firmy mají díky aktuální situaci na trhu práce velký zájem o flexibilitu v nakládání s penězi určenými na nábor zaměstnanců a zatím odkládají nábor na později. Z tohoto důvodu je pro ně velmi důležitá možnost platit pouze podle výkonu, tedy podle počtu přímo oslovených a relevantních kandidátů.“

„Obecně lze říci, že probíhající ekonomickou krizí nejsou příliš zasaženy oblasti, které jsou takříkajíc netržní. Takže velký zájem o nábor má například armáda a policie. Dále jsou to oblasti, kde je potřeba nějaká velmi specifická odbornost, tedy především farmacie a zdravotnictví. Nicméně zájem je stále například i o programátory a IT odborníky, obchodníky v různých oborech, a kupodivu zaznamenáváme i poměrně velkou poptávku po účetních. Každopádně ne všechny poptávané pozice jsou inzerované, firmy se snaží ušetřit kde se dá, takže se při hledání práce vyplatí podívat se na více serverů a hlavně hledat i přímo u zaměstnavatelů,“ dodává Ratibor Líbal.

Nejčastěji hledané (nejpopulárnější) pozice v průběhu března 2009:
administrativní pracovník
řidič nákladního automobilu
prodavač
skladník
řidič dodávky
asistent
dělník

Stavebnictví: Nedostatek lidí v dělnických a řemeslných profesích
Na trhu pracovních pozic v oblasti stavebnictví u menších a středních firem v současné době nejvíce chybějí stavební elektrikáři, kde převis poptávky/nabídky je více než čtyřnásobný. Poloviční poptávka oproti nabídce volných pozic je ze strany stavebních dělníků, stavebních truhlářů a mistrů stavební výroby. Stavební firmy naopak monetálně neshánějí kvalifikovanější zaměstance jako stavební inženýry a stavbyvedoucí. V této kategorii byl v lednu patrný více než dvojnásobný počet uchazečů v porovnání s počtem nabízených pozic na portále Správnýkrok.cz. V absolutních číslech hledalo na portálu v lednu v oboru stavebnictví práci nejvíce stavebních techniků, stavebních dělníků, naopak největší poptávka v absolutních číslech byla po stavebních elektrikářích, stavebních dělnících, a mistrech stavební výroby.

Doprava a logistika: poptávka o práci mezi řidiči roste a najít práci je obtížné
Během února 2009 zaznamenal portál Správnýkrok.cz mezi uchazeči o práci celkem 7383 hledání obsahující slovo řidič a jeho varianty, přičemž cca třetina zájemců hledala pozici „řidič nákladního automobilu“ a zhruba pětina měla zájem o pozici „řidič malého dodávkového automobilu“. Největší poptávka ze strany firem je přitom po řidičích nákladního automobilu (téměř polovina nabízených pozic) a dále pak po řidičích těžké techniky a zemních strojů, jako jsou buldozery, bagry, nakladače či rypadla, a řidičích autobusu. Menší poptávka je pak po řidičích speciálních dopravních prostředků jako cisternových vozů, fréz, popelářských vozů, sanitních vozů, tramvají a trolejbusů.

O portálu Správnýkrok.cz
Správnýkrok.cz je internetový pracovní a HR portál, který nabízí firmám registraci a možnost uveřejnění svých volných pracovních pozic zdarma, přičemž zpoplatněn je pouze skutečný kontakt uchazeče se zaměstnavatelem zasláním CV přes portál. Vedle tohoto nového obchodního modelu nabízí portál uživatelům a klientům řadu dalších aplikací a služeb jako např. možnost geografického vyhledávání volných pracovních pozic v mapě inspirované technologií Google, výsledky vyhledávání řazené výhradně dle relevance, vyhledávání v životopisech uchazečů, systém referencí a odkazování podobný populárním sociálním sítím typu LinkedIn nebo Facebook s názvem DREEMnet, možnost pomocí nálepek hodnotit svého zaměstnavatele, aplikaci DREEMindex na měření spokojenosti s prací, systém na automatické hledání ideální práce – DREEMjob, vyhledávání dle tzv. měkkých kriterií a další. Technologicky celý portál vytvořila a spravuje společnost Et netera. Investorem projektu Správnýkrok.cz je společnost Atobo.