Spuštěn speciální web k digitalizaci pro zdravotně postižené

[Tisková zpráva] Národní koordinační skupina pro digitální vysílání v ČR spolu s OS Trianon Čechy spustila v rámci informační kampaně k přechodu na digitální televizní vysílání speciální webové stránky pro zdravotně postižené. Na adrese www.ozp-digitalne.cz naleznou zdravotně postižení diváci informace k přechodu na digitální televizní vysílání. Stránky jsou vybavené speciálním čtecím modulem a splňují důležitá pravidla pro tvorbu webu pro slabozraké.

Sdílet

Specifické aktivity cílené na zdravotně postižené občany jsou součástí komplexní informační kampaně k přechodu na digitální televizní vysílání již od počátku roku. Patří mezi ně především speciální semináře, informační střediska nebo proškolování samotných osob se zdravotním postižením na školitele pro tuto cílovou skupinu.

Specifická informační kampaň určená osobám se zdravotním postižením probíhá od jara letošního roku. Až do vypnutí zemského analogového vysílání ze Žižkova se občanské sdružení Trianon Čechy, zodpovědné za tuto část informační kampaně, zaměřovalo na oblast Prahy. V Praze sdružení realizovalo čtyři semináře, které navštívilo více než 100 osob se zdravotním postižením. „Mimořádný zájem jsme zaznamenali zejména ze strany neslyšících a nedoslýchavých, kteří jako nezbytnou kompenzační pomůcku ke sledování televize používají indukční smyčky,“ uvedl Jiří Mánek z Trianonu Čechy.

Poznatky ze seminářů a z četných diskusí se zdravotně postiženými občany byly dále využity pro založení informačních středisek, kam si mohou v určenou dobu přijít set-top-boxy prohlédnout, vyzkoušet jejich zapojení a zeptat se na nejasnosti ohledně přechodu na digitální televizní vysílání. První z takových center pro Prahu bylo zřízeno v Centru služeb pro zdravotně postižené ve Zborovské ulici na Praze 5. „Za měsíc duben a květen toto středisko navštívilo celkem 62 osob,“ prozrazuje ing. Stanislav Slamiak, vedoucí Centra a zodpovědný za chod informačního střediska.

Kromě seminářů a informačních středisek byli do vlastního procesu informační kampaně zapojení i samotní zdravotně postižení. Ti byli nejprve podrobně proškolení, složili test, získali certifikát a dále mohli v rámci svých komunit předávat o digitalizaci informace konkrétním jednotlivcům. „Protože se jednalo o činnost honorovanou, potřebovali jsme od námi certifikovaných informátorů, kterých jsme pro Prahu měli celkem 9, přesnou evidenci proškolených osob. Musím říci, že výkonnost jednotlivých školitelů byla velmi rozdílná, od několika jednotlivců až po dvě stovky,“ popisuje celý proces Jiří Mánek. Samotní noví školitelé si nápad velmi pochvalovali, protože měli příležitost nabyté zkušenosti okamžitě uplatnit v praxi. „Už mám řadu certifikátů z různých školení, ale ještě jsem nenašel pro své certifikáty konkrétní uplatnění. V tomto případě jsme se vyškolili a ihned jsme si také mohli vydělat peníze. To se mi ještě nestalo,“ uvedl certifikovaný informátor Marian Javor, který je sám tělesně postižen.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).