Hlavní navigace

SRPNOVÉ UDÁLOSTI ROKU 1968 VE VYSÍLÁNÍ ČESKÉHO ROZHLASU: ROZHOVOR S VÁCLAVEM KLAUSEM I UNIKÁTNÍ NEKLIDNÁ NOC

[Tisková zpráva] Již ve středu 20. srpna nabídne Český rozhlas Rádio Česko svým posluchačům exkluzivní rozhovor s prezidentem České republiky Václavem Klausem. Bude se týkat především reflexe událostí před 40 lety a jeho osobních vzpomínek. Rozhovor odvysílá v premiéře Český rozhlas Rádio Česko 20. srpna v 15:20 hodin, v repríze si ho pak mohou posluchači naladit na Českém rozhlase 1 - Radiožurnál v 18:30 hod.

Sdílet

Český rozhlas připomene srpnové události z roku 1968 také v dalším vysílání všech svých celoplošných stanic: Český rozhlas 1 – Radiožurnál nabídne 21. srpna 2008 zajímavý pohled na tehdejší události: od 5:00 do 20:00 hodin vždy po zprávách moderátor uvede příspěvek, který připomene co se v dané hodině odehrálo přesně před 40 lety v Československu. Hodinu po hodině tak posluchačům přiblíží jak postupovala vojska Varšavského paktu a co všechno se 21. srpna 1968 v Českos­lovensku odehrálo.

Výjimečným projektem je Neklidná noc, kterou připravil Český rozhlas 2 – Praha. Ve středu 20. srpna pět minut po jednadvacáté hodině začne vysílání tříhodinového moderovaného bloku. Neklidná noc je komentovanou rekonstrukcí posledních několika hodin před vjezdem „spřátelených“ vojsk Varšavské smlouvy na území někdejšího Československa. Posluchači si budou moci připomenout – respektive znovu prožít – události, které se tehdy odehrály během noci z 20. na 21. srpna. Mimo jiné uslyší poutavé osobní svědectví MUDr. Jiřího Dunovského, který se s posluchači podělí o své vzpomínky jak ve vestibulu rozhlasu ošetřoval raněné či jezdil se záchrankou a poskytoval první pomoc v nepřehledném zmatku pražských ulic. Mozaikou příspěvků provedou moderátoři Jitka Škápíková a Tomáš Černý.

Neklidná noc tvoří prolog k celodennímu vysílání 21. srpna 2008. Pod shrnujícím názvem Příběh rozhlasu budou ve vysílání Českého rozhlasu 2 – Praha rekonstruována dramata v budově na Vinohradské i v krajských studiích, v nichž důležitou roli sehrála osobní statečnost hlasatelů, redaktorů i techniků.

Historická ohlédnutí se budou prolínat většinou stálých pořadů. Počínaje Dobrým jitrem se Světlou Magni, kde uslyší posluchači v každé půlhodině dvouminutovou retrospektivní zpravodajskou relaci Filipa Dydy o tom, co se stalo v danou hodinu právě před čtyřiceti lety.

Jaroslav Hutka bude např. v Dobrém jitru vyprávět jak přímo ze svého bytu poblíž rozhlasu viděl, jak kdosi sovětským vojákům otevřel zadní dveře do budovy… V pořadu Host do domu přivítá Robert Tamchyna spisovatele a publicistu Ondřeje Neffa, přímého účastníka srpnových událostí v rozhlase. Jeho vzpomínkové vyprávění doplní ukázky z deníku, který si Neff v kritických dnech začal psát.

Hostem Setkání bude fotografka Daniela Sýkorová, která zachytila fotoaparátem zajímavé detaily srpnových událostí v pražských ulicích. Po celé republice se odehrávala malá či velká dramata spojená s tajnými vysílacími místy či třeba se zapojováním náhradních vysílačů. Jedná se o zajímavá, ale téměř neznámá fakta, z nichž mnohá budou mít po čtyřiceti letech svou rozhlasovou premiéru.

Český rozhlas 2 – Praha vysílá 21. 8. také přímý přenos z pietního aktu na památku obětí bojů u rozhlasu v čase srpnových událostí v roce 1968. Vzpomínková akce se uskuteční od 13.00 hodin před budovou Českého rozhlasu v Římské ulici v Praze.

V Kávě o čtvrté přidáme pohled historiků na srpen 1968 v konfrontaci s názory posluchačů, kteří budou moci své poznatky a zkušenosti telefonovat do studia. Ve 21:05 pak nabídne Nealkoholická vinárna U pavouka sestřih legendárního zábavného pořadu z roku 1968 se současným komentářem autora Z. Svěráka.

A jak to bylo dál… je název dvouhodinového pořadu v posledních dvou hodinách dne. Události roku 1968 ze zapsaly nejen do paměti lidí, ale v následujících letech také velmi ovlivnily osudy obyvatel Československa. Rozhlasoví redaktoři, jejichž hlasy se ozývaly ve vzrušených dnech srpna z radiopřijímačů, museli z rozhlasu odejít. Všichni, kteří pak při následných „prověrkách“ odmítli přistoupit na to, že okupace byla bratrskou pomocí, byli profesionálně odepsáni a z rozhlasových studií, ze škol, a z dalších specializovaných profesí odcházeli do kotelen, maringotek a na ta nejméně kvalifikovaná povolání. Tak to trvalo téměř dvě desetiletí.

Dvouhodinový pořad „Jak to bylo dál…“ bude mozaikou, ve které nahlédneme nejen do „příběhu rozhlasu“, jak vrcholil v srpnových dnech před čtyřiceti lety, ale především do dalších osudů rozhlasových tvůrců a jejich posluchačů. Na základě jarní výzvy ve vysílání Českého rozhlasu 2 Praha se totiž přihlásilo mnoho posluchačů, za kterými se pak rozhlasoví redaktoři rozjeli s mikrofonem. Ve vysílání budou poprvé zveřejněny mnohé z pohnutých osudů řady neznámých a jejich rodin.

Stanice Český rozhlas 3 – Vltava připomene události, které před čtyřiceti lety změnily historii Československa, ve čtvrtek 21. srpna v literárních, ale i hudebních pořadech v průběhu celého dne – už od speciálního vydání Mozaiky, ve kterém dostanou slovo lidé, jimž osudný den zasáhl do života. Hlavní programový blok pořadů k srpnovému výročí začíná v 17 hodin stodvacetiminutovým dokumentem František Kriegl – muž, který se neuměl podrobit o politikovi, jenž jako jediný odmítl podepsat moskevské protokoly a byl zato až do konce života vystaven perzekuci.

Poté následuje Čajovna, ve které se ve výpovědích pamětníků vrátíme k událostem roku 1968 a 1969 v Brně.

Ve 20 hodin uvádí Vltava rozhlasovou hru Václava Havla „Čechy krásné, Čechy mé“ – dílo, které mohlo být ještě v roce 1969 natočeno v experimentálním studiu Československého rozhlasu v Liberci, ale pak se ocitlo na dlouhá léta v trezoru. Od 20:30 hodin budou posluchači Vltavy účastníky výjimečné hudební události: londýnského festivalu BBC Proms 2008. V přímém přenosu zazní Slovanské tance Antonína Dvořáka a koncertní provedení Janáčkovy opery Osud. Účinkují Štefan Margita, Amanda Roocroftová, Alše Briscein a další sólisté, Symfonický orchestr BBC a sbor BBC Singers. Diriguje Jiří Bělohlávek.