Hlavní navigace

S&T Services: platy specialistů v oblasti informačních technologií vzrostly

[Tisková zpráva] Největší poptávka je po specializovaných vývojářích softwaru, analyticích a certifikovaných specialistech, kterým platy letos v průměru vyrostly až o 10 procent. Stále větší roli v ohodnocení zaměstnanců však sehrávají firemní benefity, které představují důležitou součást platu a motivují zaměstnance k dlouhodobé loajalitě. Plat IT zaměstnance se pohybuje podle jeho zaměření a kvalifikace v rozmezí 30 až 80 tisíc korun měsíčně.

Sdílet

PRAHA, 29. listopadu 2006 – Podle analýzy tuzemské technologické společnosti S&T Services, která je součástí nadnárodní skupiny S&T, jenž nabízí široké portfolio služeb v oblasti informačních technologií, platy v této oblasti ekonomiky rostly letos v průměru o pět procent. Některé specializované profese si však na platech přilepšily více.

„Úzce specializovaní odborníci, kterých je nedostatek – například vývojáři softwaru, systémoví inženýři a analytici – si meziročně na platech polepšili více jak o pět procent v závislosti na jejich odborné úrovni,“ řekla Olga Svobodová, ředitelka lidských zdrojů technologické společnosti S&T Services. Podobně růst platů odhadl i analytik Oldřich Neužil ze společnosti HayGroup, která se zabývá řízením lidských zdrojů: „V průměru se drží meziroční mzdový nárůst ve specializovaných IT profesích na českém trhu mezi pěti a deseti procenty.“

Podle analýzy technologické společnosti S&T Services a její dceřiné společnosti GCC Services, platy rostou nejméně hardwarovým specialistům, kterých je na trhu relativní dostatek. Toto samozřejmě neplatí u odborníků úzce zaměřených na hardware. „Naopak největší poptávka je po zkušených vývojářích softwaru, jakými jsou například specialisté technologií JAVA, nebo po systémových inženýrech se specializovanými certifikacemi Cisco či Microsoft a po konzultantech s hlubokými odbornými znalostmi,“ dodala ředitelka lidských zdrojů S&T Services Olga Svobodová.

Fluktuace odborníků mezi společnostmi působícími na IT trhu představuje pro ředitele lidských zdrojů značný problém. Úzce zaměřených odborníků bývá nedostatek zejména v okamžiku, kdy v Česku začnou zakládat pobočky velká nadnárodní technologická centra. „Zahraniční IT společnosti totiž odměňují své zaměstnance v průměru o 5 až 20 procent více než ryze české firmy. Především menší české společnosti se tak potýkají s vyšší fluktuací IT specialistů,“ řekl analytik Oldřich Neužil z personální poradenské společnosti HayGroup.

Firmy napříč IT trhem si proto udržují loajalitu zaměstnanců i prostřednictvím nadstandardních firemních benefitů. Běžné výhody, jako týden dovolené navíc, notebook, mobilní telefon a služební automobil, jsou totiž IT specialisty brané jako samozřejmost. Firemní benefity jsou pro zaměstnance navíc výhodné i z daňového pohledu, protože z částky, kterou získají formou benefitů, nemusí odvádět daň.

„Kromě běžných firemních výhod nabízíme zaměstnancům odborná školení, certifikace a zahraniční stáže, které jsou šité na míru a zohledňují individuální rozvojový plán zaměstnance. Vzdělávací programy, výuka jazyků, sport, kultura, zaměstnanecké půjčky a penzijní připojištění představují významnou finanční částku, z které zaměstnanci těží nad rámec platu,“ řekla ředitelka lidských zdrojů S&T Services Olga Svobodová.

Rozpětí výše platů je v oblasti IT velmi široké
Nedostatek odborníků řeší IT firmy různě – kromě tradičního externího výběrového řízení čím dál častěji firmy sahají do vnitřních zdrojů nebo zakládají vlastní tréninkové programy. „Mnohdy je pro nás jednodušší přijmout juniora a patřičně si ho interně vyškolit na požadovanou úroveň. Pokud je najímání těchto pracovníků plánováno v dlouhodobém horizontu, je to spolehlivější cesta k rozšíření týmu o kvalifikovaného odborníka než klasické výběrové řízení. To se hodí spíše pro uspokojení okamžité poptávky po určitém specialistovi,“ upřesnila ředitelka lidských zdrojů technologické společnosti S&T Services Olga Svobodová.

Platy IT zaměstnanců na juniorských pozicích mohou být až o 30 procent nižší než plat seniora. Juniorovi trvá zhruba 3 až 5 let, než dosáhne seniorské pozice, a to v závislosti na náročnosti dané profese. Obvyklý plat IT zaměstnance se podle S&T Services pohybuje podle jeho zaměření a kvalifikace v rozmezí 30 tisíc korun u juniorských pozic až po 80 tisíc korun měsíčně u vysoce kvalifikovaných odborníků. „Konkrétní výši platu také značně ovlivňuje úspěšnost projektů, která se v platu odráží formou bonusů. Podle zaměření pracovníků tvoří bonusová složka u IT specialistů 10 až 30 procent platu a u obchodníků to může být dokonce až polovina,“ dodala Olga Svobodová.

Dostupnost kvalitních odborníků se liší podle regionů
Dlouhodobě největší nedostatek zaznamenává podle zkušeností S&T Services Praha a Brno, kde se koncentrují velké technologické a telekomunikační korporace. „Situace je však mnohem lepší například v Plzni a Liberci, kde se nám daří úspěšně doplňovat naše týmy odborníků. Regionální vysoké školy produkují dostatek schopných absolventů, kteří nechtějí opustit region a později se z nich stávají zkušení specialisté,“ řekla Olga Svobodová.

Trendem je i migrace IT odborníků ze Slovenska. Přestože Slováci představují zhruba 10 procent uchazečů o práci v S&T Services, uspěje jich nakonec velmi málo. Nástup zaměstnanců původem ze Slovenska komplikují problémy související s relokací a stěhováním. „Mnohdy se také stává, že jsou přehnaně sebevědomí a ucházejí se o posty, na které nestačí. Každopádně ti slovenští kolegové, které jsme přijali, se velmi osvědčili. Po odborné stránce se bez problémů vyrovnají ostatním spolupracovníkům,“ uzavřela ředitelka lidských zdrojů technologické společnosti S&T Services Olga Svobodová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).