Hlavní navigace

Stanislav Motl získal v Londýně hlavní mezinárodní cenu za pořad "Chlapec a hvězdy" Českého rozhlasu 2 - Praha

[Tisková zpráva] Pořad Stanislava Motla "Chlapec a hvězdy" z cyklu Stopy, fakta, tajemství získal velmi významnou cenu Asociace mezinárodního vysílání v Londýně v soutěži "The 2010 AIBs" - The AIB international media excellence awards v kategorii "Nejlepší investigativní dokument".

Sdílet

„Je velkou ctí pro Český rozhlas 2 – Praha, ze má ve svém týmu takovou novinářskou osobnost a v pořadu takový pořad, jakým Stopy, fakta, tajemství jsou,“ říká ke spolupráci se Stanislavem Motlem Jaromír Ostrý, šéfredaktor stanice.

Cyklus pořadů Stopy, fakta, tajemství se vysílá na stanici Český rozhlas 2 – Praha od ledna letošního roku vždy v sobotu od 12.15 hodin, reprízu si můžete poslechnout v úterý v 17.30 hod. Jednotlivé relace najdete ke stažení v aplikaci iradio na webových stránkách Českého rozhlasu na adrese rozhlas.cz/iradio. Zatím bylo odvysíláno 36 dílů.

Pořad „Chlapec a hvězdy“ je o mladém židovském chlapci Petru Ginzovi, který se zajímal astronomii. Přišel jako třináctiletý do terezínského ghetta, tam vydával s kamarády časopis s názvem Vedem,

plný krásných poetických textů a obrázků. Na sklonku září 1944 byl transportován do Osvětimi, kde ho na smutně proslulé rampě poslal Josef Mengele na smrt. Bylo mu 16 let. V roce 2003 si obrázek Petra Ginze Měsíční krajina vzal s sebou do vesmíru izraelský astronaut Ilan Ramon. Při havárii na zpáteční cestě všichni astronauti zahynuli. Stalo se tak prvního února – v den narození Petra Ginze.

Dějištěm slavnostního udělení mezinárodních mediálních cen za prvotřídní pořady rozhlasu a televize byl kostel svatého Lukáše ve východním Londýně, kde pořádá koncerty Londýnský symfonický orchestr. Pořad Českého rozhlasu zvítězil ve velmi silné konkurenci prací významných světových rozhlasových stanic (např. Radio Free Europe/Radio Liberty, Middle East Broadcasting Networks, BBC World Service a další).

Slavnostní vyhlášení se konalo v úterý 9. listopadu 2010. Asociace mezinárodního vysílání tyto ceny udílí již čtvrtým rokem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).