Hlavní navigace

Zvláštní znamení: Rebel – Stanislav Pitaš v cyklu Neznámí hrdinové – 2. 5.

[Tisková zpráva] Stanislav „Guma“ Pitaš, signatář Charty 77 a propagátor nezávislé kultury, patřil v době komunistické totality k neúnavným organizátorům undergroundových akcí ve východních Čechách. Vypráví o něm nový dokument z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy v pondělí 2. května na ČT2 od 21:00 hodin.

Sdílet

Stanislav „Guma" Pitaš (1957) pořádal od počátku osmdesátých let minulého století koncerty, dálkové pochody či čtení poezie nejprve v okolí Trutnova, pak ve Skalici a nakonec na své usedlosti v Šonově, což je vesnice v Broumovském výběžku. Začal navštěvovat Václava Havla na Hrádečku, podepsal Chartu 77 a vždy otevřeně hlásal své politické názory. Nejen nekompromisní postoje, ale i dlouhé vlasy a organizační schopnosti řadily Stanislava „Gumu" Pitaše do role takzvaného vnitřního nepřítele, jak StB tyto lidi ocejchovala předtím, než začala systematicky pracovat na jejich profesní a osobní likvidaci. Stanislav „Guma" Pitaš byl v osmdesátých letech ve vězení třikrát. Naposledy ho propustili na svobodu spolu s ostatními politickými vězni až těsně po 17. listopadu 1989. Pořádání nejrůznějších aktivit na poli nezávislé kultury se věnuje dodnes.

„Stanislav „Guma“ Pitaš říkal vždy, co si myslí. Za totality dokonce poslal StB stížnost na svého „osobního estébáka" a zároveň požadoval jeho výměnu. Tím si zadělal na další tvrdé pronásledování, které ho neminulo. Přesto patřil k neúnavným propagátorům alternativní kultury a pokračuje v tom i po listopadu 1989,“ říká autor námětu a režisér Jiří Fiedor.

Kamera Jaromír Kačer, dramaturg Aleš V. Poledne, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky a vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu 3. 5. na ČT2 v 13:15 hod., www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).