Hlavní navigace

Stanovisko k odvolání Davida Stádníka z čela ČTÚ

[Tisková zpráva] Český telekomunikační úřad a nově Rada Českého telekomunikačního úřadu byly zřízeny zákonem č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, který vstoupil v účinnost dne 1. května 2005.

Sdílet

Zákon o elektronických komunikacích kodifikuje mimo jiné hlavní činnosti Úřadu a vymezuje rozhodovací pravomoc Rady.

Současně stanoví organizaci Úřadu s tím, že Úřad má pětičlennou Radu, jeden z členů Rady je jejím předsedou. Předseda Rady řídí činnost Rady, jedná jménem Úřadu a stojí v jeho čele. Členy Rady a jejího předsedu jmenuje a odvolává vláda ČR na návrh ministra (ministryně) informatiky. Zákon rovněž jasně vymezuje předpoklady, které musí kandidát na člena Rady splňovat. Zákon nevymezuje podmínky pro odvolání předsedy Rady, ale přesně stanoví podmínky, za kterých může být odvolán člen Rady.

Připomínky k návrhu na odvolání člena a předsedy Rady, Ing. Davida Stádníka, byly vedení Ministerstva informatiky předány dne 28. března 2006 se žádostí o jejich přednesení na zasedání vlády. Důvody, pro které vláda ČR návrh ministryně informatiky akceptovala a pro které Ing. Davida Stádníka odvolala z funkce člena a předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu, nepřísluší předsedovi Rady dále komentovat.

K celé záležitosti však předseda Rady Úřadu, Ing. David Stádník, považuje za nezbytné sdělit, že skutečnosti, které by představovaly hrozbu pro vztahy mezi vládou ČR a Evropskou komisí v předmětné oblasti, mu nejsou známy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).