Hlavní navigace

Stanovisko Prima TV k novele zákona o rozhlasovém a televizním vysílání

[Tisková zpráva] PS PČR dnes schválila dlouho očekávanou novelu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. Tato novela zásadním způsobem ovlivní přechod na digitální vysílání a podmínky podnikání v oblasti elektronických médií v ČR.

Sdílet

Zákon zavádí kontroverzní a neobvyklý zákaz křížení vlastnictví mezi provozovatelem vysílání a sítě. To může mít vliv na osud investice, kterou Prima jako průkopník mezi soukromými televizemi historicky vložila do digitalizace. Věříme, že se do budoucna najde řešení.

Novela se nezabývá otázkou nuceného sdílení kmitočtů Primy a regionálních televizí. Tuto otázku tedy bude muset vyřešit RRTV. Uvítali bychom, kdyby řešení zvolené RRTV usnadilo přechod stávající Primy na digitální vysílání a tím urychlilo proces digitalizace jako takový. Obě skupiny regionálních televizí budou mít možnost na dobrovolné bázi určit osobu, která jim bude dodávat nový digitální centrální program. Budeme-li o to požádáni, budeme regionům nový centrální program dodávat.

Vítáme, že novela řeší, byť ne zcela dokonale, otázku kompenzací za souběh a vypnutí analogového vysílání. Jsme připraveni požádat o kompenzační licenci a pracovat na realizaci našich nových digitálních projektů.