Hlavní navigace

Stanovisko TV Nova na reakci Krajského soudu v Plzni

[Tisková zpráva] Televize Nova se ohrazuje proti tomu, že měla nezákonně pořídit nahrávku z porady senátu Krajského soudu v Plzni a následně ji odvysílat ve zpravodajské relaci Televizní noviny a publicistickém pořadu Na vlastní oči. Nahrávku získali reportéři pořadu Na vlastní oči od třetí osoby a jednali pouze v souladu s povinností novinářů informovat a ve veřejném zájmu.

Sdílet

Praha 9. března 2006 – Ve středu 8. března informovala televize Nova ve své zpravodajské relaci Televizní noviny a následně i v pořadu Na vlastní oči o jednání Krajského soudu v Plzni, který zamítl žádost na doživotí odsouzeného Jiřího Kájínka o obnovu procesu. V rámci obou pořadů zveřejnila televize Nova část z průběhu jednání senátu soudu, které se konalo v úterý 7. března a v níž soudce Bouček mluvil k přísedícím. „Případu Jiřího Kájínka jsme se v našem pořadu Na vlastní oči dlouhodobě věnovali. Vyjádření soudce Boučka na zasedání senátu nám připadala natolik závažná, že jsme se je rozhodli odvysílat a této kauze se nadále věnovat,“ říká Radek John, šéfredaktor publicistiky televize Nova.

„TV Nova prohlašuje, že nahrávku z průběhu jednání senátu Krajského soudu v Plzni sama nepořídila. Nahrávku získali reportéři pořadu Na vlastní oči až několik hodin po jejím pořízení od třetí osoby. V souladu s povinnostmi novináře informovat veřejnost a ve veřejném zájmu jsme její obsah zveřejnili a samotnou nahrávku jsme poskytli ministerstvu spravedlnosti tak, aby mohlo věc prošetřit,“ říká Veronika Šmítková, tisková mluvčí televize Nova.

Obsah nahrávky byl navíc televizí Nova zveřejněn až po vynesení rozsudku, a to proto, aby nebylo ovlivněno rozhodování soudu. Její obsah považujeme za nesmírně závažný a doufáme, že se jím všechny příslušné instituce budou zabývat a televize Nova poskytne nahrávku i dalším povolaným orgánům. Řešení, jak jsme nahrávku získali, považujeme za odvádění pozornosti od podstaty věci. Apelujeme proto na příslušné státní orgány, aby řešili její obsah.