Hlavní navigace

Státem dotovanými počítačovými kurzy prošlo od ledna dalších 60 000 absolventů

[Tisková zpráva] Jen za letošní rok prošlo Národním programem počítačové gramotnosti 60 000 absolventů. Zájem o státem dotované počítačové kurzy rok od roku roste. Ze čtyř úrovní počítačových kurzů mohou dnes lidé vybírat na 256 místech v celé České republice.

Sdílet

Národní program počítačové gramotnosti funguje od roku 2003. Ministerstvo informatiky přispívá částkou 417,– Kč na každého proškoleného a každý rok na podzim vybírá ve výběrovém řízení několik školitelů, kteří po celé republice zajišťují provoz školicích center a výuku. Na rozdíl od řady komerčních kurzů je Národní program počítačové gramotnosti dostupný široké veřejnosti: uchazeči za dvouhodinový kurz zaplatí 100,– Kč.

„Do projektu ministerstvo investuje každý rok přibližně 30 milionů ze svého rozpočtu,“ říká ministryně informatiky Dana Bérová a doplňuje: „Nechceme vychovávat počítačové odborníky, jen umožnit těm, kteří zatím neměli příležitost se s počítačem naučit pracovat, překonat obavy a pochopit, že počítače a internet jsou nenahraditelným pomocníkem při práci i zdrojem zábavy a informací a že stojí za to se něco nového naučit. Příznačné je, že často naše absolventy ke kurzům přihlašují jejich zaměstnavatelé. “

Národní program počítačové gramotnosti je založen na praktických dvouhodinových kurzech, během kterých účastníci postupně zvládnou ovládání počítače, připojení k internetu, základy vyhledávání na internetu a práci s elektronickou poštou. Od roku 2003 prošlo Národním programem více než 190 000 absolventů. Ve většině případů jde o ženy starší 40 let. Nejpočetnější skupinu absolventů tvoří věková kategorie 41 – 60 let. V letošním roce zajišťuje kurzy Národního programu počítačové gramotnosti 10 školitelů. K dispozici jsou také zvláštní kurzy pro zdravotně postižené a poprvé je mezi školiteli sdružení, které pro výuku používá software s otevřeným zdrojovým kódem (Open Source).

Znalost práce s moderními informačními a komunikačními technologiemi je klíčová pro zaměstnanost, naopak její neznalost je často hlavní příčinou nezaměstnanosti starší ročníků, absolventů škol a lidí s nižším vzděláním. Ekonomové, kteří se zabývají vlivem informačních technologií na výši mezd, docházejí k závěrům, že pracovníci, kteří při své práci využívají počítač, dosahují zhruba o 10 – 15 procent vyšších mezd než pracovníci, kteří ho nepoužívají.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).