Hlavní navigace

Štěstí, oceněné 7 Českými lvy, ve 20 filmových sezónách na ČT1 a v HD

[Tisková zpráva] T. Vilhelmová, A. Geislerová, P. Liška ve filmu B. Slámy o neobyčejných zázracích obyčejných lásek. Filmový večer zahájí 19. 4. ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 2005.

Sdílet

20 filmových sezón v České televizi – historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci. Jádrem projektu je cyklus dvaceti padesátiminutových dokumentů s názvem Rozmarná léta českého filmu, které pro ČT připravuje v produkci Vachler Art Company režisér Petr Vachler. Jde o jakousi filmovou kroniku, která mapuje nejzásadnější události, historické milníky a tvůrčí počiny v domácím filmovém světě posledního dvacetiletí. Úterý 19. 4. odhalí tajemství roku 2005: Jak protlačil Jaroslav Dušek do role svého otce svého otce? Který tak kritizovaný český film získal v USA titul nejlepšího evropského filmu roku 2005? Proč vzal Miroslav Donutil čurdu v Románu pro ženy? Jak se z aprílového žertíku producentů na účet Oldřicha Kaisera stala seriózní zpráva, které dodnes všichni věří? Kdy a proč zpychnul Jan Budař? Je český film stejně špatný jako česká kuchyně?

Na dokument naváže na ČT1 od 21:00 film Štěstí, dojemný příběh Bohdana Slámy o křehkém vztahu dvou mladých lidí, jenž postupně přeroste v opravdovou lásku. Monika, Toník a Dáša spolu vyrůstali v jednom paneláku. Monika se chystá odletět za přítelem do Ameriky. Toník teď žije se svou tetou na statku u města a živí se všelijak. Dáša je sama, má dvě malé děti a ženatého milence. Její duševní stav se zhoršuje, už není schopna se postarat o děti. Hrdinka příběhu Monika se musí rozhodnout: zruší letenku a ujme se opuštěných kluků. Největší oporou se jí stane Toník, s nímž se snaží dětem nahradit chybějící rodinu. Najde v něm nejen oporu, ale i opravdovou, dlouho skrývanou lásku. Film je hereckým koncertem hlavních představitelů Tatiany Vilhelmové, Anny Geislerové a Pavla Lišky. „Pavlu Liškovi a Tatianě Vilhelmové jsem psal role přímo na tělo, vzrušovala mne možnost pokračovat s nimi v práci. Mám je rád. Jsou zdatní herci, ale navíc – což je podstatnější – to jsou úžasné osobnosti, mají charisma,“ pochvaluje si Bohdan Sláma. Dále hrají: M. Daniel, V. Hybnerová, Z. Kronerová, B. Polívka, S. Stašová, M. Huba a další. Kamera D. Marek, scénář a režie B. Sláma. Nejúspěšnější film roku 2005 získal České lvy v sedmi hlavních kategoriích. Na festivalech v San Sebastianu, v Angers, v Athénách a Montrealu byl film oceněn hlavními cenami jako nejlepší film, podobně i Českým lvem v dalších kategoriích (nejlepší herec, herečka, film, režie, scénář, kamera).

Snímek mohou diváci sledovat v úterý 19. dubna od 21:00 na ČT1, na ČT HD bude vysílán ve vysokém rozlišení.

Webový speciál www.ceskatele­vize.cz/20fil­movychsezon je průběžně aktualizován. Každé úterý se zde rozjíždí nová soutěž o atraktivní ceny. Zájemci tu naleznou přehled filmů včetně anotací, rozhovory s tvůrci, dobové recenze, upoutávky, odvysílané díly cyklu dokumentů Rozmarná léta českého filmu, nepoužité části rozhovorů a další zajímavosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).