Hlavní navigace

Střední a východní Evropa musí podpořit původní inovace

[Tisková zpráva] Zásadní nový průzkum 12 zemí odhalil, že region střední a východní Evropy podceňuje svůj potenciál z hlediska inovací. Riskuje, že ztratí pět let ekonomického růstu, protože se jeho status základny levné pracovní síly pomalu rozpadá.

Sdílet

Praha – 2. října 2008 – Podle nového průzkumu agentury Economist Intelligence Unit (EIU), který nechala vypracovat společnost Oracle, riskují ekonomiky střední a východní Evropy v příštích pěti letech oslabení způsobené nízkou mírou vlastních původních inovací.

Průzkum nazvaný A Time for New Ideas: Innovation in Central Eastern Europe (Čas pro nové nápady: Inovace ve střední a východní Evropě) zkoumá současnou a budoucí výkonnost z hlediska inovací a celkové inovační prostředí ve 12 zemích: v Bulharsku, Česku, Estonsku, Maďarsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Rumunsku, Rusku, Slovensku, Slovinsku a na Ukrajině.

Hlavní zjištění průzkumu jsou následující:

  • Inovace – včetně vývoje a komercializace nových produktů, služeb, obchodních modelů a manažerských metod – jsou nezbytné pro další ekonomický úspěch střední a východní Evropy, protože se její status základny levné pracovní síly pomalu rozpadá.
  • I když tento region posledních pět let ekonomicky těží z inovací cizích nadnárodních společností, které v něm zakládají své pobočky, přelévání jejich technologií a znalostí bylo je nedostatečné. V důsledku tak jejich inovace příliš nepronikly do místního podnikatelského prostředí.
  • Ve srovnání s modelem inovací, který vytvořila agentura EIU, vykazuje nejvyšší výkonnost v inovování Slovinsko, zatímco Česká republika nabízí nejpříznivější prostředí pro inovace.
  • Nejméně příznivou výkonnost vykazuje Rumunsko a nejkomplikovanější prostředí je na Ukrajině.
  • Region disponuje řadou nadaných místních podnikatelů a inovativních společností, které však brzdí nepříliš optimální prostředí. Některé z těchto společností jsou ve studii profilovány.
  • Vlády, podniky a akademické instituce mohou společně zlepšit prostředí pro inovace ve svých zemích. Zpráva nabízí konkrétní doporučení včetně investování do kvalifikací, výzkumu a infrastruktury IT, uvolnění byrokracie, zdanění a pracovních zákonů.

Celá zpráva EIU A Time for New Ideas: Innovation in Central Eastern Europe je k dispozici na webu EIU.

Alfonso Di Ianni, senior viceprezident společnosti Oracle pro východní Evropu a Společenství nezávislých států. „Výhoda levné pracovní síly, která zpočátku zafungovala jako krátkodobý katalyzátor ekonomického růstu v tomto regionu, se pomalu rozpadá a musí být nahrazena dlouhodobě udržitelnější strategií pro úspěch. Úspěšné ekonomiky odlišuje strukturovaný přístup k podpoře inovací a dynamické prostředí, které umožní rozvoj domácích talentů mohou společně vytvořit vlády, vzdělávací instituce a firmy. Základem vysokého procenta nejinovativnějších řešení na světě jsou v současné době informační technologie, které mají transformační účinek na ekonomický rozvoj. Nápady, inovace a IT představují neporazitelnou kombinaci.“

Paul Lewis, řídící redaktor, Executive Briefing, Economist Intelligence Unit. „Postkomunistický ekonomický přerod zemí střední a východní Evropy byl pozoruhodný, ale spoléhal na investice zahraničních společností. Vlády si musí uvědomit, že už nestačí imitovat a asimilovat inovace z ciziny – musí podporovat příznivé prostředí pro domácí inovace, jinak dlouhodobý růstový potenciál regionu utrpí.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).