Hlavní navigace

Střepiny odvysílaly poslední příběh nominovaný na Cenu Michala Velíška

[Tisková zpráva] Příběh dvanáctileté Terezy Lesayové, která zachránila topícího se spolužáka, uzavřel včera v publicistickém magazínu TV Nova Střepiny cyklus pěti reportáží o novodobých hrdinech, nominovaných letos na Cenu Michala Velíška. Ocenění, jež je součástí společného projektu TV Nova a Nadace Adra, se uděluje za občanskou statečnost při ochraně života a zdraví spoluobčanů. O vítězi rozhodne tento týden veřejnost v internetovém hlasování.

Sdílet

Praha 6. prosince 2010 – Publicistický pořad TV Nova Střepiny odvysílal v neděli 5. prosince příběh dvanáctileté Terezy Lesayové z Netolic, která zachránila život spolužákovi, když se topil. Tereza je pátou z pěti novodobých hrdinů, kteří byli letos nominováni na Cenu Michala Velíška.

„Měli jsme volno před odpoledním vyučováním a krátili jsme si ho u rybníka houpáním na provaze nad hladinou,“ popisuje Tereza, co se tenkrát přihodilo. Její spolužák Martin si to chtěl vyzkoušet také, na provaze se ale neudržel a spadl do vody. Nikdo z jeho spolužáků netušil, že neumí plavat!

„Říkal jsem si, že to bude můj konec, myslel jsem, že kamarádi nepochopí, že se topím,“ vzpomíná Martin na to, jak se jeho spolužáci zprvu domnívali, že si z nich jen dělá legraci. Tereza, výborná plavkyně, naštěstí vážnost situace pochopila a pro Martina do vody skočila. „Vzala jsem ho na záda, a tak jsme doplavali ke břehu,“ dokresluje chlapcovu záchranu Tereza. Svůj čin bere jako samozřejmost, její spolužáci to vidí ale trochu jinak. „Já jsem taky výborný plavec, v tu chvíli jsem ale dostal strach…Terku obdivuji, že dokázala Martina zachránit,“ říká spolužák Kuba.

Příběh Terezy Lesayové byl posledním z pěti příběhů lidí, nominovaných letos na Cenu Michala Velíška. Kdo se stane jejím držitelem, o tom již rozhodují diváci ve veřejném hlasování na internetových stránkách www.nadace-adra.cz, které potrvá až do neděle 12. prosince. Vítěz převezme cenu 16. prosince při slavnostním vyhlášení na Magistrátu hl. m. Prahy.

Ve Střepinách byly doposud odvysílány tyto reportáže:

  • Alena Maráková odzbrojila lupiče s granátem, který přepadl směnárnu v Obchodním domě Krnov
  • David Bernátek z Prahy zadržel a předal policii muže, který ubodal svou expřítelkyni
  • Josef Škrabánek z Lindavy skočil do rozvodněné řeky, aby zachránil topícího se souseda
  • Lucie a Michal Kučerových zachránili v malé obci na Kladensku život své tetě, kterou nožem napadl její expřítel

Cenu Michala Velíška udílí od roku 2006 TV Nova a Nadace ADRA za občanskou statečnost při ochraně života a zdraví spoluobčanů. Její vznik iniciovala televize Nova po tragické události, při níž byl 13. září 2005 zastřelen střihač této stanice Michal Velíšek, tehdy otec devítiměsíční dcery, při poskytování pomoci jemu neznámé studentce v ohrožení.