Hlavní navigace

Střepiny odvysílaly první nominační příběh na Cenu Michala Velíška

[Tisková zpráva] Prodavačka krnovského knihkupectví Alena Maráková pomohla v září zneškodnit lupiče, ozbrojeného granáty. Za svůj hrdinský čin byla nominována na letošní Cenu Michala Velíška, kterou televize Nova a Nadace Adra společně udělují za občanskou statečnost při ochraně života a zdraví spoluobčanů. Její příběh, první z pětice nominovaných, mohli diváci zhlédnou ve včerejším (7. 11. 2010) publicistickém pořadu TV Nova Střepiny. O vítězi rozhodnou diváci v internetovém hlasování, které bude probíhat od 5. 12. 2010, po odvysílání posledního příběhu.

Sdílet

Praha 8. listopadu 2010 – Publicistický pořad TV Nova Střepiny odvysílal v neděli 7. listopadu příběh 56leté prodavačky krnovského knihkupectví Aleny Marákové, první z pěti novodobých hrdinů, kteří byli letos nominováni na Cenu Michala Velíška.

Při přepadení směnárny na konci září tohoto roku v obchodním domě v Krnově Alena Maráková (56) duchapřítomně odzbrojila lupiče, který granátem ohrožoval obsluhu a vynucoval si peníze.

„Ten člověk začal s tím granátem mávat nad hlavou a křičel pusťte mě, nebo to odpálím,“ popisuje paní Maráková události poté, co se ho jeden ze svědků incidentu pokoušel zadržet. „Říkal, všechny vás zabiju!“ dokresluje situaci další svědek, Daniel Petr, který se na zadržení lupiče podílel. Po chvilce přetahování paní Maráková vyrazila lupiči granát z ruky se slovy: „A vidíš – už nemáš žádný granát.“ Nikdo z přítomných v tu chvíli ale netušil, že muž má za pasem schovaný další, který explodoval ve chvíli, kdy na místo přijela policie.

„V době, kdy policisté pachatele poutali, došlo k výbuchu,“, potvrzuje mluvčí moravskoslezské policie Miroslav Pech. Exploze zranila šest lidí a ozbrojený lupič – do té doby netrestaný podnikatel, který zřejmě chtěl loupeží vyřešit své dluhy – na místě zemřel.

„Nedomýšlela jsem, že by se něco mohlo stát, došlo mi to až druhý den,“ odpovídá paní Maráková na otázku, zda neměla strach. Svůj čin nevnímá jako hrdinský, přestože málokdo by v sobě našel tolik odvahy postavit se ozbrojenému lupiči.

V letošním 5. ročníku Ceny Michala Velíška byla již tradičně nominována pětice lidí, kteří svými hrdinskými činy v posledních dvanácti měsících zachránili lidský život. Jejich příběhy postupně odvysílá TV Nova v následujících týdnech v pořadu Střepiny. O tom, kdo se stane novodobým hrdinou pro letošní rok, rozhodnou diváci v týdenním internetovém hlasování, které bude zahájeno na stránkách Nadace ADRA 5. 12. 2010 po odvysílání posledního příběhu.

Cenu Michala Velíška udělují od roku 2006 TV Nova a Nadace ADRA za občanskou statečnost při ochraně života a zdraví spoluobčanů. Její vznik iniciovala televize Nova po tragické události, při níž byl 13. září 2005 zastřelen střihač této stanice Michal Velíšek, tehdy otec devítiměsíční dcery, při poskytování pomoci jemu neznámé studentce v ohrožení.