Hlavní navigace

Strhující dramatický seriál z válečného prostředí

[Tisková zpráva] HBO uvádí strhující dramatický seriál z válečného prostředÍ TAM NĚKDE. Premiéra prvního dílu: čtvrtek 23. listopadu od 20:00 hodin

Sdílet

V listopadu začne filmový kanál HBO vysílat zbrusu nový seriál, který má potenciál zaujmout už svým námětem. Tam někde (Over There) se totiž odehrává během války v Iráku. Války, která začala invazí spojeneckých vojsk v březnu 2003, pokračovala obsazením Bagdádu v dubnu, svržením režimu Saddáma Hussajna v květnu a jeho dopadením v prosinci téhož roku. Přestože hlavní vojenské operace byly ukončeny skoro tak rychle, jako začaly, samotná rekonstrukce Iráku je procesem zdlouhavým a zřejmě nekonečným. V zemi se množí irácké radikální skupiny včetně tamní odnože Al-Káidy, denně se dozvídáme o úmrtích civilistů i stále přítomných vojáků západních armád. Irák je prostě stále ožehavým a hlavně citlivým tématem pro celý svět – takže natočit o něm seriál je více než troufalý čin.

Tam někde ovšem nemrhá čas řešením věčné otázky, zda má válka smysl či nemá, zdali byl vstup vojsk USA a jejich spojenců oprávněný nebo ne. Prostě a bez oklik diváka rovnou vhodí do děje a nechá jej brodit se v blátě a krvi spolu s jeho hlavními hrdiny. Těmi jsou seržant Scream (Erik Palladino) a jeho jednotka šesti „neposkvrněných panen“ – mladých a čerstvých rekrutů přidělených do jeho jednotky. Zároveň s osudy vojáků, které strhnou svou nepředvídatelností – jsme ve válce, takže každý den může být poslední i pro toho největšího hrdinu – seriál nabízí i druhý pohled: na životy rodin, tedy manželek, manželů, dětí a rodičů vojáků, kteří se vydali bojovat do daleké země. Strhující seriál, který mnohdy nabízí momenty, při kterých diváci ztrácejí dech, zkoumá fyzické, emocionální i kulturní problémy, s nimiž se vojáci den co den setkávají.

V hlavních rolích seriálu hrají především televizní herci, kteří mají ve své filmografii právě seriálové role: Josh Henderson (Sexbomba od vedle, několik epizod seriálu Zoufalé manželky), Luke MacFarlane (Kinsey), Erik Palladino (Pohotovost, Právo a pořádek), Keith Robinson (Pohotovost, NYPD Blue), Sticky Fingaz (Let Fénixe), Lizette Carrion (NYPD Blue, Nemocnice Chicago Hope) a Nicki Aycox (Jeepers Creepers 2).

Autory nápadu stvořit seriál o válce v Iráku jsou renomovaný seriálový autor a producent Steven Bochco, který se ujal režie, a Chris Gerolmo. Ten má na svém kontě několik prestižních scenáristických cen, mj. i nominaci na Zlatý glóbus za kriminálku Hořící Mississippi. Kromě psaní scénářů se ovšem věnuje i produkci, hraní a skládání hudby. Hlavní hudební motiv z Tam někde je právě jeho dílem a také mu vynesl nominaci na cenu Emmy.

Dohled nad vojenským protokolem, taktikou, zbraněmi a výcvikem herců měl seržant Thomas Bunch z amerických námořních sil. Konzultantem na otázky irácké kultury, životního stylu, náboženství a dialektů byl San Samo, který též spolupracoval s výtvarníky na arabském písmu.