Hlavní navigace

Studie: Nejvýkonnější společnosti dávají při rozhodování přednost analytice před intuicí

[Tisková zpráva] Podle zprávy IBM a MIT Sloan Management Review využívají úspěšné firmy data jako svou konkurenční výhodu

Sdílet

Cambridge, Massachusetts: Pravděpodobnost, že společnost intenzivně využívá pokročilé analytické nástroje, je třikrát vyšší u vysoce výkonných společností. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil časopis MIT Sloan Management Review a IBM Institute for Business Value. Aby autoři lépe pochopili, jak dnes organizace přistupují k analýzám, provedli průzkum mezi téměř třemi tisíci manažery a analytiky. Respondenti ze 108 zemí světa působí ve 30 různých odvětvích.  

Průzkum poukázal na zřetelnou vazbu mezi využíváním pokročilých analytických systémů a schopností získat konkurenční výhodu a vyšší výkonnost. U nejvýkonnějších společností je pravděpodobnost, že budou pro rozhodnutí využívat analýzy namísto intuice, pětkrát vyšší. Je také dvakrát pravděpodobnější, že budou aplikovat pokročilé analýzy při tvorbě obchodní strategie a řízení denního provozu. 

„Spojitost mezi výkonností podniku a tím, zda manažeři užívají analytiku, má pro organizace významné důsledky, ať už usilují o růst, efektivitu nebo získaní konkurenční výhody,“ říká Fred Balboni, vedoucí IBM Business Analytics and Optimization Services. „Tato studie ukazuje, že pokud organizace využívají k řešení největších problémů analytické nástroje, mohou si poradit i s nejtěžšími výzvami, které jsou zvláště v posledních letech velmi aktuální pro firmy na celém světě.“   

Studie zjistila, že navzdory obecnému mínění se dnes organizace daleko méně  zabývají problémem obrovského množství dat a za brzdu považují spíše tradiční manažerské postupy. Třemi největšími překážkami širšího přijetí analytických nástrojů v organizacích jsou podle respondentů nedostatečné pochopení, jak uplatnit analýzy ke zkvalitnění byznysu, nedostatek přenosové kapacity pro všechny konkurující si priority a nepostačující počet kvalifikovaných odborníků v interních útvarech.  

Studie formuluje sérii kroků, které pomohou organizacím překonat překážky pro využívání analýz při řízení. Jsou mezi nimi i následující:   

Největší výzvy řešit jako první: Organizace příliš často čekají na úplná data nebo dokonalé odborné znalosti předtím, než využijí analytické techniky u těch nejdůležitějších příležitostí. V důsledku toho se zacyklují, soustavně se připravují, ale nečiní rozhodnutí. Nadané pracovníky však táhnou velké výzvy, které přitahují pozornost a vyžadují praktické kroky. To zvětšuje pravděpodobnost úspěchu.  

Osvojit si techniky a nástroje úspěšných lídrů: Respondenti se shodli na výrazném posunu v očekávání, které typy analytických nástrojů a technik by v příštích několika letech měly přinést největší hodnotu. Nejzajímavější jsou pro ně vizualizace dat, simulační nástroje a techniky, jež jim pomohou předvídat důsledky jejich rozhodnutí, objevovat alternativní přístupy a kompromisy. Používání nástrojů s těmito analytickými technologiemi nevyžaduje specializované odborné znalosti a vedoucí pracovníci je mohou uplatnit kdekoli v organizaci.   

Celou zprávu o studii včetně všech zjištění a případových studií najdete zde:

http://www-935.ibm.com/ser­vices/us/gbs/t­houghtleadership/ibv-embedding-analytics.html. Zprávu včetně souvisejících materiálů, jako jsou rozhovory a výzkumné články, najdete také na internetových stránkách časopisu: http://sloanre­view.mit.edu/a­nalytics-report.  

MIT Sloan Management Review vydává MIT Sloan School of Management. Časopis si klade za cíl poskytovat prostor pro výměnu názorů mezi mysliteli, pedagogy a manažery o nadcházejících zásadních změnách manažerských postupů, které budou měnit způsob, jakým lidé inovují a vedou. MIT SMR zachycuje kreativitu, nadšení a příležitosti vznikající rychlými společenskými, ekonomickými a technologickými změnami a zprostředkovává je přemýšlivým manažerům. Navštivte internetové stránky časopisu: http://sloanre­view.mit.edu

Více informací o IBM naleznete zde: www.ibm.com/gbs/ba­o.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).