Hlavní navigace

Studie společnosti Symantec o stavu datových center v roce 2010 ukazuje, že středně velké podniky se dostávají na špici vývoje

[Tisková zpráva] Hlavním problémem je složitost datových center, velký počet aplikací a plán obnovení po havárii

Sdílet

Praha – 5. února 2010 – Společnost Symantec Corp. (Nasdaq: SYMC) zveřejnila výsledky své studie o Stavu datových center v roce 2010. Studie, která byla nyní zpracována již třetím rokem, zjistila, že středně velké podniky (2 000 až 9 999 zaměstnanců) spíše než malé nebo velké podniky zavedou špičkové technologie, například cloud computing, deduplikaci, replikaci, virtualizaci úložišť a nepřetržitou ochranu dat, za účelem snížení nákladů na IT a omezení rostoucí složitosti. Datová centra ve středně velkých podnicích také vykazují vyšší aktivitu, což se odráží v tom, že více manažerů IT předpovídá pro rok 2010 významné změny v datovém centru a nové aplikace. Středně velké podniky také přikládají větší význam získávání pracovníků a školení zaměstnanců než jejich malé a velké protějšky. Studie vychází z průzkumu provedeného v listopadu 2009 mezi 1 780 manažery datových center ve 26 zemích.

Nejdůležitější zjištění studie:

  • Středně velké podniky jsou iniciativnější a odvážnější v inovacích než malé nebo velké podniky. Zavádějí nové technologie, například cloud computing, replikaci a deduplikaci, o 11–17 % častěji než malé nebo velké podniky.
  • Mezi hlavní problémy datových center patří zvýšená složitost a příliš mnoho aplikací. Většina podniků má 10 nebo více iniciativ zaměřených na datová centra, které hodnotí jako poněkud nebo velice důležité, a 50 % respondentů očekává v roce 2010 „významné“ změny ve svých datových centrech. Polovina všech podniků udává, že počet aplikací roste poněkud/rychle, a pro polovinu je obtížné a nákladné plnit smlouvy o úrovni služeb. Třetina všech podniků udává, že příliš mnoho aplikací nepříznivě ovlivňuje produktivitu zaměstnanců. Složitost zvyšuje také pokračující růst objemu dat, kvůli kterému 71 % organizací zvažuje technologie redukce dat, jako je například deduplikace.
  • Nejdůležitější iniciativy v roce 2010 jsou zabezpečení, zálohování a obnovení a nepřetržitá ochrana dat, po nich následuje virtualizace. 83 % podniků hodnotilo zabezpečení jako poněkud nebo velice důležité. 79 % podniků uvedlo, že zálohování a obnovení je poněkud nebo velice důležité, a 76 % označilo nepřetržitou ochranu dat za jednu ze svých nejdůležitějších iniciativ.
  • Počty zaměstnanců a rozpočty zůstávají na nízké úrovni a polovina všech podniků udává, že mají poněkud nebo velice nízký počet zaměstnanců. Nalezení finančních zdrojů a kvalifikovaných uchazečů představuje největší problém náboru zaměstnanců. 76 % podniků má tento rok stejný nebo vyšší počet nevyřešených požadavků na přijetí nových zaměstnanců.
  • Stále zůstává prostor pro zlepšení v oblasti obnovení po havárii. Jedna třetina plánů obnovení po havárií není zdokumentovaná nebo vyžaduje dopracování a často nezahrnuje důležité součásti IT, například cloud computing, vzdálené kanceláře a virtuální servery. Problém dále zhoršuje to, že téměř třetina podniků neprovedla v minulých 12 měsících kontrolu svých plánů obnovení po havárii.
  • Podniky se i nadále zaměřují na ochranu virtuálních počítačů. 82 % podniků zvažuje, že v roce 2010 zavedou technologie virtuálních počítačů. Respondenti uváděli, že největším problémem ochrany dat ve virtuálních počítačích je granulární obnovení v rámci bitových kopií virtuálních počítačů.

Citace
„Datová centra jsou stále složitější a obtížněji se spravují a proto se pozornost obrátila k technologiím a iniciativám, jako je cloud computing a deduplikace dat, které zjednoduší správu a umožní okamžité snížení nákladů,“ řekl Deepak Mohan, senior vice president, Information Management Group ve společnosti Symantec.

Doporučení
Pro středně velké podniky, které iniciativně zavádějí nové technologie, ale zpravidla nemají zaměstnance s takovými odbornými znalostmi jako velké organizace, je obzvláště důležitý software, který podporuje heterogenní prostředí.

Organizace by měly nasazovat deduplikaci blíže ke zdroji informací, aby omezily množství redundantních dat a snížily náklady spojené s úložišti a sítí.

Správci datových center potřebují začít využívat při správě úložišť v heterogenních prostředích serverů a úložišť nové technologie, například správu prostředků úložišť, dynamické zajišťování, deduplikaci, virtualizaci úložišť a nepřetržitou ochranu a obnovení dat, které jim pomohou zastavit neustálé nakupování úložišť. Organizace, které pojaly správu úložišť komplexně, mají růst rozpočtů na úložiště pod kontrolou a často nákup úložišť odkládají na pozdější dobu.

Testování obnovení po havárii je neocenitelné, ale může podstatně ovlivnit činnost organizace. Podniky by se měly snažit zlepšit úspěšnost testování zkoušením a zaváděním metod testování, které nenarušují běžný provoz.

Organizace by měly zjednodušit správu informací zavedením jediné jednotné platformy ochrany fyzických a virtuálních počítačů.

Zdroje informací
Podívejte se na video 2010 Symantec State of the Data Center.
Podívejte se na kompletní studii 2010 Symantec State of the Data Center.
Prohlédněte si prezentaci 2010 Symantec State of the Data Center na webu Slideshare.net.
Podívejte se na studii 2008 Symantec State of the Data Center.

O podnikových řešeních
Společnost Symantec pomáhá organizacím zabezpečit a spravovat informace pomocí řešení správy úložišť, archivace e-mailů, zálohování a obnovení.

O společnosti Symantec
Společnost Symantec zaujímá světové prvenství v poskytování softwaru, zařízení a služeb, díky nimž mohou podniky i jednotliví zákazníci důvěřovat připojení ke světové síti. Společnost svým zákazníkům poskytuje software a služby zaměřené na předcházení bezpečnostních rizik a rizik týkajících se dostupnosti, dodržování norem a výkonu, a pomáhá jim tak chránit jejich infrastrukturu a informační zdroje a procesy. Společnost Symantec má ředitelství ve městě Cupertino v Kalifornii a pobočky ve více než 40 zemích. Další informace jsou k dispozici na adrese www.symantec.com.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).