Hlavní navigace

Studio Volby 2010 – velké finále na ČT24 – v sobotu 29. května 2010

[Tisková zpráva] Ve Studiu Volby 2010 vyvrcholí v sobotu 29. května 2010 více než tříměsíční projekt, který je svým rozsahem a všestranným záběrem v historii zpravodajství České televize naprosto ojedinělý.

Sdílet

Studio Volby 2010 odstartuje na ČT24 ve 13:00, o hodinu později se k volebnímu vysílání připojí také program ČT1. V době od 14:00 do 18:40 hodin budou výsledky zprostředkovávat kontinuálně programy ČT1 a ČT24. Po hlavní zpravodajské relaci Události bude následovat další vysílání Studia Volby – od 19:30 až do pozdních nočních hodin na ČT24.

„ČT chce ve volebním vysílání zúročit zkušenosti z úspěšných předvolebních projektů a stát se v sobotu hlavním médiem s maximem poskytovaných informací a reakcí. Už standardně připraví a exkluzivně zveřejní hned po uzavření volebních místností odhady výsledků voleb (tzv. exit polls) agentury SC&C a SPPS ČR stejně jako okamžité reakce a komentáře z volebních štábů politických stran. Navíc přidá i novinky, které vycházejí z dynamického rozvoje ČT24. Unikátní bude jedno ze studií umístěné na vyhlídce mimo areál ČT. Volby budou komentovat také přední české osobnosti. Vysílání bude ještě více než v minulosti propojeno se sociálními sítěmi a internetem, reakce a dotazy diváků využijeme ve prospěch volebního vysílání,“ říká ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich.

Centrum volebního dění na Kavčích horách bude ve studiu 6, kde usedne do moderátorského křesla Václav Moravec. Výsledky bude z virtuálního studia dodávat Marcela Augustová a analytické grafy zprostředkuje Martina Lustigová. Novinkou je Výhled s osobnostmi Česka ze stanoviště na střeše Tančícího domu v Praze, kde přivítá Daniela Drtinová autority z různých sfér společenského života a bude s nimi hovořit o stávající situaci u nás a o tom, co očekávají od politiků do budoucna. Reportéři ČT24 – mezi nimi Daniel Takáč, Jakub Železný či Nora Fridrichová – budou sledovat aktuální dění ve štábech osmi politických stran (ČSSD, ODS, KSČM, TOP 09, KDU-ČSL, SZ, VV a SPOZ).

Ve 13:00 hodin začne Odpočítávání – v poslední hodině voleb, kdy budou voliči ještě v místnostech, se podíváme na různá místa v celé republice, zjistíme, jaký zájem o volby tam panoval a zda všechno proběhlo hladce. Zeptáme se také statistiků z ČSÚ, jak jsou připraveni na zpracování dat. Pak vysvětlíme, co mohou diváci očekávat během odpoledne.

Klíčový okamžik nastane ve 14:00 hodin, kdy dojde k uzavření volebních místností a ČT zveřejní exkluzivní exit poll, který pro ni zpracovává společnost SC&C a SPPS ČR. Jako jediné médium tak přinese napjatě očekávaná data. Hned vzápětí zjistíme, jak hlasovali prvovoliči, jaké tři hlavní úkoly by občané dali nové vládě nebo jak se „přelili“ voliči mezi jednotlivými stranami. Po 15:00 hodině zveřejníme první přepočet na mandáty, ve kterém SC&C a SPPS ČR poodhalí, jak by mohla vypadat nová Poslanecká sněmovna. V průběhu odpoledne se budou data zpřesňovat – budeme přinášet exit poll i průběžné výsledky ČSÚ. Ukážeme, kdo by podle respondentů z průzkumu nejlépe vyjednával o novém kabinetu či kdy přesně se voliči rozhodli a také jak se zachovali ti, kteří do poslední chvíle nevěděli, komu dát svůj hlas. Uvolněná data budou komentovat politici v jednotlivých volebních štábech a experti ve studiu 6. Průběžně se budeme spojovat i s Tančícím domem, abychom si vyslechli názor pozvaných nepolitických osobností. Angelika Bazalová bude shromažďovat otázky a komentáře diváků, které bude předávat Václavu Moravcovi do hlavního studia. Diváci budou mít možnost – stejně jako tomu bylo například během nedávného summitu prezidentů Obamy a Medvěděva – sledovat na webu vysílání a zároveň se bezprostředně zapojovat do debaty.

Pro komunikaci mezi diváky a Studiem Volby bude připravena speciální stránka na adrese www.ct24.cz/zive. Informace budeme přinášet také na facebookové stránce ČT24 a na twitteru. Nejzajímavější videa budou k dispozici i na našem kanálu youtube. Bude tím zaručena míra interaktivity, na níž jsou už diváci ČT24 zvyklí a přijali ji jako přirozenou součást vysílání naší zpravodajské stanice. Kompletní servis přinese samozřejmě web ČT24 – www.ct24.cz, www.ct24volby.cz.