Hlavní navigace

Sun Microsystems a ČVUT pořádají Světový den usability v ČR

[Tisková zpráva]

Sdílet

Sun Microsystems a ČVUT pořádají Světový den usability v ČR

Česká pobočka společnosti Sun Microsystems pořádá společně s Fakultou elektrotechniky ČVUT v České republice akci k příležitosti Světového dne usability (World Usability Day). Český den usability se bude konat 3. listopadu 2005 od 9.30 v prostorách divadla Viola na Národní třídě v Praze. Jedná se o jedinou akci svého druhu pořádanou v České republice, na které se mohou návštěvníci dozvědět o nejmodernějších metodách návrhu softwaru a o novinkách v oblasti interakce člověka s počítačem.
Jednodenní akce je zaměřena na nejrychleji se rozvíjející obory v současném světě informačních technologií – použitelnost (usability), přístupnost (accessibility) a design zaměřený na požadavky uživatele (User Centered Design). Hlavním hostem akce bude Rhodes Klement, Senior Director Sun Microsystems, který pronese úvodní přednášku. S prezentací možností spolupráce vysokých škol s technologickými centry firem vystoupí zástupce CzechInvestu Tomáš Bohrn.
Program akce dále zahrnuje například přednášky o historii, smyslu, využití a metodice usability testů, designu softwaru a jeho uživatelského rozhraní. Přednášející se budou věnovat i požadavkům na vývoj softwaru v USA a Evropské unii, elektronickým formulářům pro e-government, multimédiím a mobilním zařízením či vývoji softwaru pro uživatele s různými tělesnými omezeními (například zrakovými). Na programu jsou rovněž i praktické ukázky usability testů v Usability Labu na FEL ČVUT.
„Snadná použitelnost a ergonomie vyvíjeného softwaru je pro Sun Microsystems velmi důležitá,“ řekl Jiří Mžourek, Manager, Software eXperience Design, který je v Sunu zodpovědný za design uživatelských rozhraní vývojářských nástrojů. „Proto jsme rádi, že se společně s ČVUT můžeme připojit k celosvětové iniciativě World Usability Day. Spolupráce s ČVUT je pro Pražské inženýrské centrum Sunu klíčová, jelikož v ČR je zatím obor usability začleněn do výuky studentů právě jedině na FEL ČVUT.“
Sun Microsystems se testování ovladatelnosti a ergonomii softwaru dlouhodobě věnuje, minulý rok vybudoval první středoevropský Usability Lab na Katedře počítačů FEL ČVUT. Praha je jediným městem mimo USA, kde má Sun svůj Usability Lab, ostatní se nacházejí například v Kalifornii nebo v Massachusetts. Testování použitelnosti softwaru dnes provádějí všechny přední světové softwarové firmy (Sun, Google, Adobe a další.)
Akce Světový den usability je určena pro odbornou veřejnost, k účasti se můžete zdarma zaregistrovat na adrese http://www.sun­.cz/wud.
Další podrobnosti o Světovém dni Usability najdete na adrese http://www.wor­ldusabilityda­y.org/, kde jsou uvedeny například i všechny státy, které se k celosvětové akci připojují.