Hlavní navigace

SUN MICROSYSTEMS DNES OTEVŘEL SVÉ NOVÉ VÝVOJOVÉ CENTRUM V PRAZE

[Tisková zpráva] Společnost Sun Microsystems rozšiřuje vývoj špičkových softwarových produktů v České republice.

Sdílet

PRAHA, 15. března 2006: Společnost Sun Microsystems, přední světový dodavatel počítačových technologií, dnes otevřela své špičkové vývojové centrum a nové sídlo české pobočky na pražském Chodově. Slavnostního zahájení provozu v novém sídle se zúčastnili místopředseda vlády pro ekonomiku Jiří Havel a ministryně informatiky Dana Bérová. Investice společnosti Sun Microsystems představuje zhruba 260 milionů korun do nových pracovních míst pro špičkové odborníky na vývoj softwaru a 253 milionů korun do technologického vybavení. V novém vývojovém centru bude pracovat přes 200 vývojářů, přičemž do roku 2008 by se měl jejich počet zdvojnásobit na 400.

„Jsme velmi potěšeni, že Sun upřednostnil rozvoj vývoje v České republice před dalšími atraktivními lokalitami po celém světě,“ řekl při příležitosti otevření nového vývojového centra Zdeněk Pilz, generální ředitel české pobočky společnosti Sun Microsystems. „Praha byla vybrána zejména díky dostatku odborníků na vývoj softwaru, vynikající infrastruktuře, stabilnímu ekonomickému a politickému prostředí, a v neposlední řadě i díky vstřícnému přístupu české vlády, reprezentované agenturou CzechInvest.“

Pražské vývojové centrum Sunu
Počátky pražského vývojového centra společnosti Sun Microsystems sahají do roku 1999, kdy proběhla akvizice projektu NetBeans, vývojového prostředí pro platformu Java. Od roku 1999 až do roku 2005 pracovaly ve vývojovém centru Sunu v ČR řádově desítky vývojářů. Klíčový zlom nastal v polovině roku 2005, kdy se Sun Microsystems rozhodl, s podporou agentury CzechInvest, zásadně rozšířit vývojové aktivity v České republice.

„Podpora tohoto typu investic je pro další rozvoj české ekonomiky klíčová. Její největší hodnota totiž spočívá v přenosu know-how, technologií a především v dalších investicích do vzdělání a kvalifikace českých odborníků, a to jsou kvality, které se v čase dále úročí,“ upozorňuje generální ředitel CzechInvestu Tomáš Hruda: „To, že zde takto významná společnost dále výrazně rozšiřuje své aktivity, je impulsem i pro další potenciální investory z oboru.“

V současné době pracuje v pražském vývojovém centru více než 200 vysoce kvalifikovaných odborníků na vývoji klíčových softwarových technologií Sunu. Hlavním projektem pražského vývojového centra zůstává i nadále NetBeans, nejlepší vývojové prostředí pro platformu Java. Nástroj NetBeans, který se distribuuje jako open source, si z webových stránek Sunu stáhlo již více než 9 milionů vývojářů. Kromě NetBeans se pražské vývojové centrum podílí rovněž na vývoji operačního systému Solaris, produktů Sun N1 Software (nástroj na řízení životního cyklu infrastruktury IT), Java Wireless Toolkit a platformy Java Enterprise Edition.

Sun Microsystems spolupracuje rovněž při výuce nových specialistů na univerzitách v České republice. V roce 2004 vybudoval Sun na Fakultě elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze laboratoř na testování použitelnosti softwaru (Usability Lab). Laboratoř slouží zároveň k výuce studentů i pro reálné testování softwarových produktů vyvíjených v pražském vývojovém centru Sunu. Usability Lab na pražském ČVUT je jediným zařízením tohoto typu ve střední Evropě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).