Hlavní navigace

Společnost Sun Microsystems dokončila budování energeticky efektivních datacenter nové generace v USA, Velké Británii a Indii

[Tisková zpráva] SANTA CLARA, Kalifornie, 21. srpna 2007, PRAHA – 7. září 2007 – V rámci svého dlouhodobého odhodlání zajistit ekologicky šetrné fungování svých provozů po celém světě představila společnost Sun Microsystems (NASDAQ: SUNW) tři nová aktivní datová centra – v Santa Claře v Kalifornii, v Blackwateru ve Velké Británii a v indickém Bangalore. Všechna tři datová centra, jež byla uvedena do provozu mezi letošním lednem a červnem, byla vybudována s průlomovým technickým řešením a energeticky účinnými systémy, napájením a chlazením nové generace. Sun odhaduje, že jeho úsilí v oblasti datacenter ušetří planetě téměř 4 100 tun oxidu uhličitého ročně a ukrojí 1 % z celkového uhlíkového dopadu Sunu na životní prostředí.

Sdílet

Největším ze tří datových center je středisko v Santa Claře s plochou 7 060 metrů čtverečních. První fáze tohoto projektu začala konsolidací hardwaru a inovací starších systémů, která zabrala tři měsíce, zvýšila výpočetní výkon o více než 450 % a měla by přinést úsporu 1,1 milionu dolarů na nákladech za energii ročně. Druhá fáze, kterou se podařilo realizovat agresivním tempem za 12 měsíců, zahrnovala návrh obsazení místa ve středisku a instalaci nového hardwaru. Sun odhaduje, že druhá fáze přinese další 30% úsporu nákladů na energii. Společnost Silicon Valley Power, místní dodavatel elektřiny, ocenila průlomovou efektivitu a technické řešení datacentra Sunu v Santa Claře a poskytla Sunu téměř 1 milion dolarů na slevách a úlevách.

„Podniky se mohou pustit do mnoha projektů, velkých i malých, které budou mít znatelný dopad. Nemusí být komplikované a návratnost investic může být větší, než byste čekali,“ řekl Dave Douglas, viceprezident společnosti Sun Microsystems pro ekologickou zodpovědnost. „Nyní otevíráme dveře našich nových datacenter po celém světě, abychom ukázali, co se dá dokázat v relativně krátkém čase. Jsme totiž pevně přesvědčeni, že sdílení je cesta k zelenějšímu světu.“

Sun prostřednictvím svého úsilí v Kalifornii, Velké Británii a Indii zmenšil 24 804 metrů čtverečních plochy svých datových center po celém světě zhruba na 12 355 metrů čtverečních. Při příležitosti oficiálního otevření uskutečnil Sun akci pro zákazníky ve středisku v Santa Claře, aby se podělil o zkušenosti získané při realizaci těchto datacenter. Sun naváže na svou tradici sdílení a podpory open source a bezplatně zveřejní klíčová zjištění tohoto projektu na webu www.sun.com/a­boutsun/environ­ment/green/da­tacenter.jsp, aby pomohl ostatním společnostem vybudovat „zelenější“ datová centra a být šetrnější k planetě. „Nové standardy v oblasti návrhu a správy datových center jsou dobré nejen pro životní prostředí, ale také pro hospodaření společnosti,“ řekl Bob Worrall, ředitel IT ve společnosti Sun Microsystems, který má za úkol snížit ve fiskálním roce 2008 spotřebu energií v podnikových datacentrech o 20 %. „Většina ředitelů informatiky ani nezná účet za energii, což moc nedává smysl, když si uvědomíte, že datacentra mohou spolykat významnou část celkového energetického odběru podniku. Ředitelé IT mohou ve spolupráci s finančními řediteli vhodně nasměrovat své úsilí a vybudovat zelenější datová centra.“

Tři nová datacentra používají výlučně energeticky úsporné produkty Sunu včetně serverů Sun Fire T1000/T2000, serverů Sun x64 a operačního systému Solaris. Sun zároveň oznámil komplexní sadu programů a řešení v rámci své iniciativy Eco Innovation, která pomohou zákazníkům navrhovat energeticky účinnější datacentra a šetřit peníze. Další informace najdete na webu http://sun.com/pres­skits/2007–0821/.

Fotografie všech tří datových center a videa (rozhovory s manažery, prohlídka zařízení v Santa Claře) a časově rozfázované snímky procesu budování najdete na webu http://sun.com/pres­skits/2007–0821/.

O aktivitách Sunu v oblasti ekologické zodpovědnosti
Iniciativa Eco Responsibility společnosti Sun Microsystems vychází ze tří principů: inovace, jednání a sdílení. Sun inovuje tím, že vyrábí produkty a služby, které jsou přínosné pro životní prostředí i pro byznys. Sun jedná otevřeně a s ohledem na životní prostředí. Sun sdílí své informace a technologie s ostatními, abychom se všichni mohli posunout kupředu a společně dosáhnout dlouhodobě udržitelného rozvoje. Mezi mnohé produkty Sunu v rámci projektu Eco Innovation patří server Sun Fire/SPARC Enterprise T1000/T2000, který je třikrát až pětkrát energeticky účinnější než nejbližší konkurenční produkt. Sun také přijímá zodpovědnost za své výrobky na konci životnosti prostřednictvím programu Global Takeback, který zajišťuje recyklaci nebo opakované použití 95 % vrácených výrobků. Sun prosazuje zelenější fungování svých vlastních provozů prostřednictvím programů jako Open Work, který umožňuje zaměstnancům pracovat z domova nebo ve flexibilní kanceláři, a tím ušetří životnímu prostředí 30 000 tun odpadu ročně. Další informace o iniciativě Eco Responsibility společnosti Sun najdete na webu http://www.sun­.com/eco.