Hlavní navigace

Sun Microsystems oznamuje nové dohody s IBM

[Tisková zpráva]

Sdílet

Sun Microsystems oznamuje nové dohody s IBM

SOMERS, New York, a SAN FRANCISCO, Kalifornie – JavaOne – 27. června 2005, PRAHA – 12. července 2005 – Společnosti Sun Microsystems, Inc. (Nasdaq: SUNW) a IBM prodlužují svoji smlouvu o technologii Java na dalších deset let a potvrzuji tak svůj závazek o vzájemné spolupráci na dalším vývoji a rozšiřování Javy. Tato smlouva poskytuje dlouhodobou stabilitu pro téměř 4,5 miliónu vývojářů po celém světě, kteří s Javou pracují. Obě společnosti také oznámily plán na podporu middlewaru IBM v operačním systému Solaris 10 pro procesory SPARC, x86 a x64.

Podle smlouvy na Javu, která platí do roku 2016, bude IBM nadále licenčně užívat technologie Java společnosti Sun Microsystems, zejména Java Platform Enterprise Edition (Java EE), Java Platform Standard Edition (Java SE), Java Platform Micro Edition (Java ME) a Java Card, ve svých softwarových produktech včetně portfolií middlewaru a webových služeb. Prodloužením dohody potvrzuje IBM a Sun hodnotu a nezbytnost kompatibility Javy napříč platformami a demonstrují své odhodlání dále Javu inovovat. Sun a IBM budou také dále podporovat zdokonalování technologie Java prostřednictvím iniciativy Java Community Process (JCP). IBM zároveň rozšíří svou roli a jako partner bude držitelům licence na Javu dodávat produkty kompatibilní s Javou.

„Centrem další vlny ekonomického a společenského pokroku budou neustále rostoucí komunity na webu. Otevřené technologie jako Java a Solaris odstraňují překážky participace a společně představují nejvyspělejší platformu pro vývoj a provoz internetových služeb,“ řekl Jonathan Schwartz, prezident a provozní ředitel společnosti Sun Microsystems. „Tato smlouva s IBM, která prodlužuje závazek IBM podporovat technologii Java a zároveň počítá s portováním middlewaru IBM na Solaris 10 pro platformu x86, je velkým krokem vpřed. Zákazníci mohou nyní na Solarisu 10 provozovat aplikace, jaké chtějí, a mohou se podílet na této obrovské příležitosti.“

„Tato dohoda zajišťuje zákazníkům IBM trvalý užitek z Javy,“ řekl Steve Mills, senior viceprezident a jednatel skupiny IBM Software Group. „IBM již déle než 10 let portuje svůj software na různé platformy podle poptávky zákazníků, což se v softwarovém průmyslu stalo do značné míry normou. Solaris podporujeme už řadu let. V poslední době jsme zaznamenali nárůst zájmu zákazníků o provozování Solarisu na platformách Intel/AMD. Na základě tohoto zájmu jsme se rozhodli portovat náš klíčový middleware na Solaris 10 pro systémy Intel/AMD.“

IBM bude portovat svůj middleware na Solaris 10
Na základě poptávky zákazníků rozšíří IBM podporu softwaru DB2, Rational, Tivoli a WebSphere o Solaris 10 pro platformy založené na 64bitových procesorech AMD Opteron.

Obě společnosti plánují investovat do vývoje a testování zaměřeného na interoperabilitu produktů, optimalizaci výkonu a jejich včasné uvedení na trh. Zákazníci tak budou moci využívat klíčové vlastnosti Solarisu 10 jako Dynamic Tracing, Solaris Containers a Predictive Self Healing na jakékoli architektuře a zároveň budou ochráněny jejich investice do softwaru IBM. Tato zpráva zároveň dokládá dlouhodobé odhodlání IBM a Sunu pomáhat zákazníkům získat kontrolu nad komplikovanými infrastrukturami datových center, dosahovat lepšího využití a zajistit dostupnost kritických podnikových dat při využívání výhod systému Solaris 10 na platformách SPARC, x86 a x64.

Zákazníci vítají dohodu o portování
Zájem o aplikace IBM na Solarisu 10 vyjádřili zákazníci z mnoha odvětví. „Agentura Reuters jako uživatel technologií IBM i Sun je z tohoto oznámení nadšena. Dostupnost softwaru Tivoli pro všechny verze systému Solaris nám umožní využívat robustnost Solarisu i na levnějších platformách a zároveň využívat naše existující znalosti Solarisu a Tivoli, což snižuje provozní náklady,“ řekl Barry Woodward, světový šéf vývoje infrastruktury a sítí ve společnosti Reuters. „Solaris je klíčovou součástí infrastruktury Burzy cenných papírů Filadelfie a zároveň náš provoz spoléhá na řadu middlewarových produktů IBM,“ řekl Richard Ward, výkonný ředitel technických služeb filadelfské burzy. „Spolupráce Sunu a IBM na portování klíčových aplikací na Solaris je významným krokem vpřed – umožní nám nabízet našim zákazníkům větší hodnotu.“

O společnosti IBM
Společnost IBM je největším světovým dodavatelem informačních technologií s více než osmdesátiletou tradicí inovací, které mění náš svět. S využitím vlastních prostředků a prostředků svých klíčových obchodních partnerů nabízí IBM širokou řadu služeb, řešení a technologií, které umožňují velkým i malým firmám naplno využívat možnosti nové éry e-byznysu. Další informace o společnosti IBM najdete na http://www.ibm.com.

O společnosti Sun Microsystems, Inc.
Sun se při vývoji technologií, na nichž fungují nejdůležitější trhy světa, drží jedinečné vize „The Network Is The Computer“ („Síť je počítačem“). Jeho filozofie sdílení inovací a budování komunit je v popředí další vlny vývoje počítačových systémů – věku participace. Sun působí ve více než 100 zemích světa. Více informací naleznete na webové adrese http://sun.com.

Sun, Sun Microsystems, logo Sun, Solaris, Java, JavaOne, Java Community Process, JCP a The Network Is The Computer jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti Sun Microsystems, Inc. ve Spojených státech a dalších zemích. Všechny ochranné známky SPARC jsou používány na základě licence a jsou ochrannými známkami společnosti SPARC International, Inc. ve Spojených státech a dalších zemích. Produkty nesoucí ochrannou známku SPARC jsou založeny na architektuře vyvinuté společností Sun Microsystems, Inc. AMD, Opteron, logo AMD a logo AMD Opteron jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti Advanced Micro Devices.

PR kontakt:
Petr Ryvola
Marketing Manager
Sun Microsystems Czech, s.r.o.
Tel: +420 233 009 509
e-mail: petr.ryvola@sun.com
http://www.sun.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).