Hlavní navigace

Sun Microsystems oznamuje předběžný zisk, společnost ve čtvrtém čtvrtletí zaznamenala růst tržeb a p

[Tisková zpráva]

Sdílet

Sun Microsystems oznamuje předběžný zisk, společnost ve čtvrtém čtvrtletí zaznamenala růst tržeb a počtu prodaných serverů

SANTA CLARA, Kalifornie – 20. července 2004, Praha – 21. července 2004 – Společnost Sun Microsystems, Inc., (NASDAQ: SUNW) oznámila výsledky za čtvrté fiskální čtvrtletí a celý fiskální rok, který skončil 30. června 2004.

Příjmy za čtvrté čtvrtletí vzrostly na 3,110 miliard dolarů, což je 4,3procentní nárůst proti 2,982 miliardám dolarů za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2003. Celková hrubá marže, vyjádřená procentem příjmů, byla 39,4 procenta, což v porovnání se čtvrtým čtvrtletím fiskálního roku 2003 znamená pokles o 4,3 procenta. Čistý zisk za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2004 je 795 miliónů dolarů, respektive 0,24 dolaru na akcii, zatímco ve čtvrtém čtvrtletí fiskálního roku 2003 vykázala společnost čistou ztrátu 1,039 miliardy dolarů, respektive 0,32 dolaru na akcii.

Z provozních aktivit vygeneroval Sun v tomto čtvrtletí hotovost 2,172 miliard dolarů, zůstatek hotovosti a obchodovatelných cenných papírů nyní přesahuje 7,608 miliard.

Za celý fiskální rok 2004 vykázal Sun příjmy 11,185 miliard dolarů, zaznamenal tedy pokles o 2,2 procenta proti 11,434 miliardám za fiskální rok 2003. Celková hrubá marže, vyjádřená procentem příjmů, byla 40,4 procenta, což znamená, v porovnání s fiskálním rokem 2003, pokles o 2,8 procenta. Čistá ztráta za fiskální rok 2004 je 376 miliónů dolarů, respektive 0,11 dolarů na akcii, zatímco ve fiskálním roce 2003 byla čistá ztráta 3,429 miliard dolarů, resp. 1,07 dolaru na akcii.

„Dosažení růstu a předběžných zisků ve čtvrtém čtvrtletí je skvělý způsob, jak ukončit rok. Dosáhli jsme 46procentního meziročního nárůstu počtu prodaných serverů a 18procentního nárůstu proti předcházejícímu čtvrtletí,“ řekl Scott McNealy, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Sun Microsystems. „Do nového fiskálního roku vstupujeme se solidní účetní rozvahou, nejsilnějším portfoliem produktů a služeb v naší historii a nejpočetnějšími komunitami vývojářů a partnerů, jaké jsme kdy měli. Přinášíme inovace řady nejžádanějších technologií v odvětví, operačního systému Solaris a platformy Java, pro procesory SPARC, AMD Opteron i Intel Xeon. Ve fiskálním roce 2005 se zaměříme na zvyšování tržeb a podílu na trhu, generování hotovosti, dosažení udržitelné ziskovosti a odměnění dlouhodobých akcionářů.“

Právě oznámené výsledky zahrnují ostatní příjmy ve výši 1,6 miliardy dolarů a odložené ostatní příjmy ve výši 350 miliónů dolarů, související s vypořádáním se společností Microsoft. O potvrzení některých účetních aspektů souvisejících s tímto vypořádáním požádal Sun Microsystems americkou Komisi pro cenné papíry a burzu (SEC). S vydáním oficiálních finančních výsledků se proto čeká na konečné vyřešení těchto otázek.

Steve McGowan, finanční ředitel a výkonný viceprezident společnosti Sun Microsystems pro podnikové zdroje, řekl: „Jsme potěšeni, že se nám ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí dařilo zvyšovat tržby díky konzistentní poptávce ve všech geografických oblastech a produktových řadách. Také jsme potěšeni, že jsme z podnikatelských aktivit ve fiskálním roce 2004 vygenerovali 2,2 miliardy dolarů v hotovosti a uzavřeli tak rok se zůstatkem hotovosti a obchodovatelných cenných papírů přesahujícím 7,6 miliard dolarů. Jedná se už o 15. čtvrtletí v řadě, kdy Sun vygeneroval pozitivní cash flow z podnikatelských aktivit.“ „Nejprve bych rád definitivně uzavřel některé otázky,“ řekl Jonathan Schwartz, prezident a provozní ředitel společnosti Sun Microsystems. „Proti předchozímu čtvrtletí vzrostl počet předplatitelů systému Java Enterprise System o 74 procent na současných 303 000. To znamená, že jsme dosáhli pokroku ve finančním zhodnocování technologie Java i ve vytváření dlouhodobé finanční úspory pro zákazníky. Kromě toho se zvedlo tempo růstu počtu provozovaných kopií operačního systému Solaris na platformách AMD a Intel. Počet registrovaných licencí na Solaris x86 vzrostl o 25 procent téměř na 1,1 miliónu a počet členů programu Software Express pro Solaris x86 vzrostl proti předcházejícímu čtvrtletí o 69 procent. Teď jsme nesporně v útoku, máme přitom k dispozici dostatečné zdroje a vynikající produktový plán.“

Záznam konferenčního hovoru na téma finančních výsledků za čtvrté čtvrtletí a celý fiskální rok 2004 je k dispozici na webové stránce www.sun.com/in­vestors.

O společnosti Sun Microsystems, Inc.

Od svého vzniku v roce 1982 prosazovala společnost jedinečnou vizi „The Network Is The Computer™” („Síť je počítačem“), která vynesla Sun Microsystems Inc. (Nasdaq: SUNW) na čelní místo mezi poskytovateli výkonného hardwaru, softwaru a služeb pro provoz internetu a umožnila společnostem po celém světě zmnohonásobit rozsah podnikání. Sun působí ve více než 100 zemích světa. Více informací naleznete na adrese http://sun.com.

Tato tisková zpráva obsahuje výhledová prohlášení ohledně budoucích výsledků a výkonnosti společnosti Sun Microsystems, Inc., mezi něž patří prohlášení související s tím, že finanční výsledky Sunu závisí na konečném rozhodnutí o zaúčtování vypořádání s Microsoftem, dále prohlášení o tom, že Sun přináší inovace jedněch z nejžádanějších technologií v odvětví, že se ve fiskálním roce 2005 zaměří na zvyšování tržeb a podílu na trhu, generování hotovosti, dosažení udržitelné ziskovosti a odměnění dlouhodobých akcionářů, a prohlášení, že je Sun nyní nesporně v útoku. Tato prohlášení jsou pouhými předpověďmi a vzhledem k souvisejícím rizikům a nejistotám se skutečné výsledky a výkonnost společnosti mohou podstatně lišit. Mezi faktory, které by mohly způsobit odlišnost skutečného vývoje od předpovědí, patří rizika související s tím, jak společnost zaúčtuje vypořádání s Microsoftem, dále rizika související s přetrvávajícími nepříznivými makroekonomickými podmínkami ve Spojených státech a na mezinárodním trhu, s nepříznivými obchodními podmínkami na trzích, pro něž jsou určeny produkty společnosti Sun Microsystems, s případným neúspěchem včasného vývoje, výroby a přijetí nových produktů a služeb, s technickým pokrokem, silnější konkurencí a případnou neschopností udržet náklady pod kontrolou a zvyšovat provozní efektivitu. Tato a další rizika jsou podrobně popisována v pravidelných zprávách, které Sun předkládá americké Komisi pro cenné papíry a burzu (Securities and Exchange Commission), včetně výroční zprávy společnosti Sun Microsystems na formuláři 10-K za fiskální rok končící 30. června 2003 a čtvrtletních zpráv na formulářích 10-Q za fiskální čtvrtletí končící 28. září 2003, 28. prosince 2003 a 28. března 2004.

###

Sun, Sun Microsystems, logo Sun, Solaris, Java a The Network Is The Computer jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti Sun Microsystems, Inc. ve Spojených státech a dalších zemích. Všechny ochranné známky SPARC jsou používány na základě licence a jsou ochrannými známkami společnosti SPARC International, Inc. ve Spojených státech a dalších zemích. Produkty nesoucí ochrannou známku SPARC jsou založeny na architektuře vyvinuté společností Sun Microsystems, Inc.

Kontakt:
Petr Ryvola
Marketing Manager
Sun Microsystems Czech, s.r.o.
Tel.: +420 233 009 509
E-mail: petr.ryvola@sun.com
http://www.sun.cz