Hlavní navigace

Sun Microsystems rozvíjí strategii open source

[Tisková zpráva] Otevřená architektura SOA (Service Oriented Architecture) se stává realitou díky dostupnosti zdrojových kódů vývojových nástrojů pro Javu, Java Middleware a technologií platformy Java

Sdílet

SAN FRANCISCO, Kalifornie, vývojářská konference JavaOne – 16. května 2006, PRAHA – 30. května 2006 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (NASDAQ: SUNW), tvůrce a hlavní propagátor technologie Java, oznámil své rozhodnutí přispět k rozvoji myšlenky open source tím, že poskytne zcela otevřenou platformu SOA a uvolní klíčové technologie Java. Sun předpokládá, že příspěvky k open source budou zahrnovat produkt Sun Java Studio Creator, Sun Java System Portal Server, který je na trhu vedoucím produktem, jádro Business Process Execution Language (BPEL) Engine ze sady Sun Java Composite Application Platform Suite (Java CAPS), NetBeans Enterprise Pack, dotazování založené na systému Java Message System (JMS) a technologii Web Services Interoperability Technology (WSIT).

„Toto oznámení představuje další fázi rozšíření portfolia open source Java technologií společnosti Sun Microsystems,“ řekl Rich Green, výkonný viceprezident pro software společnosti Sun Microsystems. „To, co začalo vloni s platformou Java pro podniky, se nyní stalo komplexním řešením vývoje SOA díky uvolnění technologií jako portálový server, jádro BPEL a našich vývojových nástrojů.“

Sun uvolňuje další sadu komponent systému Java Enterprise System jako součást své pokračující strategie open source s cílem otevřít celou nabídku middleware softwaru.

Sun postupně uvolní všechny komponenty a technologie serveru Sun Java System Portal Server 7 prostřednictvím projektu OpenJava Portal na stránkách http://portal­.dev.java.net/. Sun na počátku vytvoří úložiště open source portletů, za kterým bude následovat uvolnění standardizovaných implementací Portlet Container a Web Services for Remote Portlets (WSRP).

První zveřejněný open source produkt od akvizice SeeBeyond, Java Caps BPEL Engine, je k dispozici jako součást komunity OpenJava ESB na stránkách: http://java.sun­.com/integrati­on/community.jsp. Produkt BPELEngine od Sunu automatizuje sladění složitých obchodních procesů a pracovních toků zahrnujících webové služby, systémy, lidi i společnosti. Sun rovněž oznamuje plány na zveřejnění oceňovaných vývojových nástrojů Sun Java Studio Development Tools jako součásti komunity NetBeans.org.

Pokroková a vysoce oceňovaná sada nástrojů Java Studio Creator k rychlému vizuálnímu rozvoji webových aplikací založených na webu bude převedena na open source již v letošním roce. Informace o dostupnosti budou uvedeny na stránkách: http://www.net­beans.org/pro­ducts/creator.

Balík NetBeans Enterprise Pack s kódem převzatým z produktu Java Studio Enterprise je dostupný již dnes s veškerými zdroji na stránkách http://www.net­beans.org/pro­ducts/enterpri­se. Enterprise Pack zahrnuje komplexní balík nástrojů UML, nástrojů ke sladění webových služeb založených na BPEL, a pokrokové nástroje editování XML.

Na základě počátečního impulsu, který vyplynul z uvolnění Java Platform Enterprise Edition (Java EE) a Java System Application Server Enterprise Edition, rozšiřuje Sun svůj projekt GlassFish na komunitu OpenJava EE. Účelem je podpora vývoje a rozvoje technologií Java včetně dalších komponent platformy Java.

V rámci celého projektu OpenJava MQ, umístěného na stránkách http://mq.dev­.java.net, mohou vývojáři a uživatelé získat přístup k dotazování na základě systému zpráv Java Message System (JMS) určeného pro podniky.

Technologie Web Services Interoperability Technology (WSIT), sada implementací WS-* zaměřených na oblasti zabezpečení, zpracování zpráv, kvalitu služeb a podporu metadat, jež pomáhají zvýšit interoperabilitu webových služeb mezi technologiemi Java a prostředím .Net jsou dostupné na adrese http://wsit.dev­.java.net. Další informace a tiskové zprávy v původním znění z konference JavaOne naleznete na internetových stránkách: http://www.sun­.com/aboutsun/me­dia/presskits/ja­vaone2006/.