Sun Microsystems spouští projekt OpenSPARC

[Tisková zpráva] Sun Network Computing 2005 Q4 (NC05Q4) – Společnost Sun Microsystems, Inc. (NASDAQ: SUNW) oznámila projekt OpenSPARC, v jehož rámci zpřístupní návrh nového procesoru UltraSPARC T1 jako open source. Sun má více než 3,4 miliónů registrovaných držitelů licencí na operační systém Solaris 10 a 10 000 registrovaných členů komunity OpenSolaris, navazuje tedy na bohatou historii sdílení zdrojového kódu a vytváření komunit. Založením komunity k novému 64bitovému, 32vláknovému procesoru SPARC chce Sun podnítit inovace mnohovláknových systémů a řešení tzv. systémů na čipu. Program bude k dispozici v prvním čtvrtletí roku 2006.

Sdílet

Sun zároveň oznámil plán zveřejnit specifikace čipů UltraSPARC, včetně zdrojového kódu ověřovacích a simulačních modelů Verilog, specifikace architektury sad instrukcí (UltraSPARC Architecture 2005) a portu pro systém Solaris. Jeho cílem je umožnit členům komunity stavět na osvědčené technologii s podstatně nižšími náklady a svobodně inovovat. Zdrojový kód bude uvolněn pod open source licencí schválenou organizací OSI (Open Source Initiative).
Převratným uvolněním procesoru UltraSPARC T1 jako open source zamýšlí Sun podstatně zvýšit podíl komunity na vývoji procesorové architektury a návrhu aplikací. Tímto způsobem by měly padnout mnohé překážky dalšího velkého rozvoje internetu. Program přinese intenzivnější spolupráci na návrhu hardwaru a zároveň by měl přispět ke snížení nákladů na implementaci tohoto návrhu do dalších technologií, což umožní uvádět na trh nové zásadní produkty.
„Naše firma vznikla na principech otevřenosti, komunity a konkurence. Během naší 23leté historie jsme open source komunitě věnovali víc kódu než jakákoli jiná organizace světa,“ řekl Scott McNealy, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Sun Microsystems. „Teď přinášíme principy hnutí open source do oblasti hardwaru a odstraňujeme tak překážky přijímání nových technologií. Všem zájemcům otevíráme dokořán dveře inovací a podporujeme tak nový růst a ekonomické příležitosti pro Sun a budoucnost internetu.“
Bill Joy, který před téměř deseti lety jako jeden ze zakladatelů Sunu uvedl původní procesor UltraSPARC 1 a nyní je partnerem investiční firmy Kleiner Perkins Caufield and Byers, vítá myšlenku otevření kódu procesoru pro budoucí inovace. „Je skvělé být svědkem otevření vyspělé vícejádrové technologie jako je OpenSPARC pro spolupráci, vzdělávání a výzkum,“ řekl Bill Joy.
„Architektura SPARC má dlouhou historii otevřenosti. Uvolnění 64bitové implementace procesoru SPARC jako open source otevírá tuto architekturu zcela novým a převratným způsobem a vytváří podmínky pro další rozvoj internetu,“ řekla Karen Anaya, generální ředitelka společnosti SPARC International. „Společnost SPARC International s potěšením sleduje růst komunity SPARC a vývoj dalších implementací architektury SPARC.“
„Rozhodnutí Sunu otevřít návrh nového 64bitového čipu UltraSPARC posouvá hnutí open source do nového prostoru. Už dlouho rozumíme výhodám otevřenosti a sdílení pro rozvoj inovací a kvality ve vývoji softwaru, ale v oblasti návrhu hardwaru je to teprve třeba vyzkoušet. Nikdo sice nečeká, že si počítačoví nadšenci začnou vyrábět čipy v garáži, avšak není sporu o tom, že se návrháři hardwaru mohou navzájem učit ze své práce stejně jako návrháři softwaru, a že prvky návrhu převzaté z jednoho čipu mohou přispět k rychlejšímu vývoji jiných čipů. Doufám, že Sun svým příkladem v této oblasti povzbudí k podobným krokům i jiné hráče,“ řekl Tim O'Reilly, zakladatel a generální ředitel společnosti O'Reilly Media.
„Rozhodnutí Sunu uvolnit zdrojový kód Verilog k návrhu čipu UltraSPARC pod volnou softwarovou licencí je historickým krokem,“ řekl Eben Moglen, zakladatel a ředitel Software Freedom Law Center. „Budoucí směr vývoje hardwaru bude určován stejnými principy hluboké spolupráce a svobodné výměny nápadů, které prosadily komunity open source a volný software. Sun tímto rozhodnutím ukazuje, že velice dobře rozumí faktorům, které určují naši technologickou budoucnost.“
Iniciativa OpenSPARC ve spojení s projektem OpenSolaris předznamenává nástup nové éry 64bitových standardních počítačů, kdy budou komunity s využitím kvalitně navržených stavebních bloků inovovat a vytvářet hodnotu na úrovni hardwaru i softwaru. Kromě toho Sun aktivně spolupracuje s komunitou open source na portu Linuxu a FreeBSD na platformu UltraSPARC T1.
Sun si udržuje pozici průkopníka trendu uvolňování produktů a technologií jako open source. Je odhodlán postupně uvolnit celé své portfolio softwaru jako open source v rámci standardizovaných open source licenčních modelů, aby umožnil zákazníkům snadný a široký přístup k veškerému svému zdrojovému kódu. Jako open source jsou již k dispozici mnohé komponenty integrované softwarové platformy Sunu, například operační systém Solaris, Sun Java Application Server, softwarové nástroje NetBeans a několik klíčových podpůrných služeb, včetně funkčnosti jediného přihlášení a standardizovaného propojení několika nezávislých aplikací.
Další informace o projektu OpenSPARC najdete na webu http://www.open­sparc.net/.

Další informace čtvrtletním oznámení nových produktů Sun NC05Q4 najdete v online press kitu Sunu na adrese http://www.sun­.com/presskit­s/networkcompu­ting05q4/.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).