Hlavní navigace

Sun Microsystems uvádí na trh nejrychlejší komoditní mikroprocesor světa

[Tisková zpráva] Procesor s rekordními výsledky ve srovnávacích testech a vynikající podporou virtualizace se bude používat i v serverech a úložných a síťových zařízeních dalších výrobců

Sdílet

SANTA CLARA, Kalifornie – 7. srpna 2007, PRAHA – 8. srpna 2007 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (NASDAQ: SUNW) oznámila nejrychlejší komoditní mikroprocesor světa UltraSPARC T2, který se stane základním kamenem jejího portfolia mikroelektronických produktů dodávaných dalším výrobcům. Nový procesor, který se prodává nezávisle na vlastních systémech Sunu, je prvním masově vyráběným procesorem na trhu s osmi jádry a osmi vlákny na každé jádro. Rekordní výkon procesoru UltraSPARC T2, dříve známého jako projekt Niagara 2, zvyšuje laťku u komoditních procesorů a zároveň se pyšní nejvyšší energetickou účinností na trhu. Vzhledem k tomu, že na každém vlákně může běžet samostatný operační systém, představuje tento čip ohromující 64cestný systém na jediném čipu. Technický návrh procesoru UltraSPARC T2 poskytne Sun zdarma komunitě open source za podmínek licence GPL.

„Trh komoditních polovodičových součástek a zařízení z nich složených představuje desítky miliard dolarů,“ řekl David Yen, výkonný viceprezident skupiny Microelectronics společnosti Sun Microsystems. „Procesor UltraSPARC T2 umožňuje vyvíjet nové typy kompaktních, energeticky efektivních a vysoce integrovaných zařízení, která nebudou určena jen pro servery, ale i pro směrovače, přepínače, síťová zařízení, zobrazovací přístroje ve zdravotnictví, zařízení pro průmyslový tisk a další přístroje. Pomocí technologie UltraSPARC T2 můžeme ohromně rozšířit okruh zařízení, kde se uplatní rychlost a škálovatelnost mnohovláknových čipů. Nabízíme tak vítanou alternativu společnostem, které chtějí ekonomickou výhodnost komoditních mikročipů, avšak vyšší než komoditní výkon.“

„Nacházíme se v historickém bodě vývoje počítačů, kdy se ustupuje od sekvenčního zpracování a prosazují se vícejádrová řešení,“ řekl profesor Dave Patterson, předseda katedry počítačových věd na Kalifornské Univerzitě v Berkeley. „Proto musíme přicházet s novými způsoby, jak nové paralelní systémy posuzovat. Z našich prvních experimentů vyplývá, že Niagara 2 má nejvyšší výkon, je energeticky nejúčinnější a také nejlépe podporuje software ze všech procesorů, které jsme testovali.“

UltraSPARC T2 je prvním procesorem na trhu, který slučuje klíčové funkce několika systémů – virtualizaci, zpracování instrukcí, síťové služby, zabezpečení, výpočty s plovoucí desetinnou čárkou a zrychlený přístup do paměti. Integrace těchto prvků na jediné křemíkové součástce snižuje náklady a zvyšuje výkon, spolehlivost a energetickou efektivitu. Proto se takové čipy výborně hodí pro nejrůznější oblasti uplatnění od síťových prvků přes vysoce výkonné počítačové systémy až po úložná zařízení. UltraSPARC T2 coby procesor pro obecné použití podporuje výrazně mnohovláknový open source operační systém Solaris i další systémy fungující v reálném čase, například budoucí verze systému Ubuntu Linux.

„Z možností procesoru UltraSPARC T2 jsme nadšeni,“ řekl Mark Murphy, manažer globálních aliancí ve společnosti Canonical, která funguje jako komerční sponzor systému Ubuntu. „Certifikujeme Ubuntu na architektuře SPARC, protože se domníváme, že je na špičce toho, čeho lze na poli procesorů dosáhnout – a pro mnohé uživatele systému Ubuntu je tato technická vyspělost nesmírně důležitá. UltraSPARC T2 dokládá neustálou snahu Sunu posouvat hranice a my jsme hrdí, že se toho můžeme také účastnit.“

Nová generace procesorů řady UltraSPARC také upevňuje své prvenství ve snižování ekologické zátěže a dále rozvíjí revoluční technologii CoolThreads Chip Multithreading (CMT). Procesor UltraSPARC T2 má odběr nižší než dva watty na každé vlákno. S jednou desetinou až třicetinou spotřeby energie konkurenčních produktů nastavuje UltraSPARC T2 vysoký „zlatý“ standard ekologického fungování výpočetní techniky. Současně nabízí nejnižší úroveň spotřeby energie s dvojnásobným počtem jader, 16násobným počtem vláken, čtyřnásobně vyšší propustností, síťovými službami a zabezpečením integrovaným přímo na čipu. V důsledku tak má UltraSPARC T2 potenciál ušetřit výrobcům systémů a jejich koncovým uživatelům milióny dolarů na raketově rostoucích nákladech na energii, chlazení a místo v datových centrech.

Díky průlomové architektuře nabízí UltraSPARC T2 bezprecedentní úroveň integrovaných serverových funkcí na jediném čipu:

  • Zpracovávání s vysokou propustností – Osm jader a osm vláken na jádro zrychlují propustnost, jak dokazují dva světové rekordy v typových úlohách SPEC pro jednotlivé čipy. V testu SPECint_rate2006 dosáhl T2 výsledku 78.3 bodu a v testu SPECfp_rate2006 získal 62,3 bodu. Procesor UltraSPARC T2 má dvakrát více jader než procesor UltraSPARC T1, který nedávno dosáhl světového rekordu, když 10 serverových modulů Sun Blade T6300 dosáhlo výsledku 8253.21 SPECjAp­pServer2004 JOPS@Standard.*
  • Síťové vlastnosti – Dvojité, virtualizovatelné a vícevláknové porty 10gigabitového ethernetu se zabudovanou klasifikací paketů zajišťují rychlý přístup k sítím a výkonnou komunikaci mezi servery.
  • Zabezpečení – Osm šifrovacích urychlovacích jednotek a celkem 10 nezávislých funkcí řeší stále se zvyšující požadavky na bezpečnost. Součástí je algoritmus schválený NSA, který nesnižuje výkon.
  • Zpracovávání instrukcí – Osm jednotek pro zpracování výpočtů s plovoucí desetinnou čárkou zvýhodňuje CMT i ve vědeckých aplikacích s vysokými nároky na výkon zpracovávání, což potvrzují světové rekordy v jednočipových testech SPECfp_rate2006 a SPECompM2001.
  • Vstupně-výstupní operace (I/O) – Osm sběrnic standardu PCI Express urychluje aplikace jako streaming médií, čtení a zápisy do databází a zálohování dat.
  • Přístup do paměti – Čtyřnásobné paměťové řadiče poskytují přístup k paměti s rychlostí 50 gigabitů za sekundu.
  • Programová podpora – Výrazně mnohovláknový operační systém Solaris využívá vynikajícím způsobem výhody vícevláknových procesorů a umožňuje otevřenou a cenově efektivní virtualizaci.

Nově vyráběný procesor UltraSPARC T2 od Sunu nabízí větší pružnost při konsolidaci a virtualizaci než jakýkoli jiný procesor své třídy. S až 64 logickými doménami na jediném procesoru mohou zákazníci dosáhnout bezprecedentní úrovně efektivity konsolidací mnoha fyzicky samostatných systémů na jedinou procesorovou platformu UltraSPARC T2.

Sun, lídr v oblasti open source
Po překonání hranice 5 500 stažených kopií zdrojového kódu procesoru OpenSPARC T1 pracuje Sun na uvolnění zdrojového kódu procesoru UltraSPARC T2 komunitě OpenSPARC na webu www.opensparc.net. Na podporu vývojové komunity okolo procesoru UltraSPARC T2 uvolnil Sun následující materiály:

  • Referenční manuál programátora – Nastartuje vývoj portů softwaru, operačních systémů a nástrojů pro projekty OpenSPARC T2.
  • Specifikace mikroarchitektury – Detailní popis funkcí a funkcionalit hardwarových bloků OpenSPARC T2 pomůže hardwarovým a systémovým designérům inovovat a potenciálně i vytvářet nové aplikace.
  • Beta testování OpenSPARC T2 – Tento program nabízí omezenému počtu hardwarových designérů a vývojářů nástrojů raný přístup k nejmodernější technologii CMT procesoru s funkcionalitou celého systému na jediném čipu. Program urychluje vývoj komunity okolo procesoru OpenSPARC T2, zrychluje proces ladění a vede k vyšší kvalitě první verze technologie.

Dostupnost procesoru UltraSPARC T2
Procesor UltraSPARC T2 je od tohoto čtvrtletí k dispozici v produkčním množství. Jeho ceny začínají hluboko pod hranicí 1 000 dolarů a možnosti licencování bohatě umožňují odvozující práci.

Další informace o procesoru UltraSPARC T2 najdete na webu www.sun.com/T2. Informace o licencování mikroelektronické technologie Sunu najdete na webu www.sun.com/pro­ducts/microelec­tronics.