Hlavní navigace

Sun Microsystems uvádí přelomový procesor UltraSPARC T1

[Tisková zpráva]

Sdílet

Sun Microsystems uvádí přelomový procesor UltraSPARC T1

Společnost Sun Microsystems, Inc. (NASDAQ: SUNW) oznámila uvedení procesoru UltraSPARC T1, dříve známého pod kódovým označením Niagara. První vysoce výkonný ekologický procesor na světě se poprvé objeví v nové řadě serverů Sun Fire, které budou na trhu ještě před koncem tohoto roku. Revoluční čip je postaven na patentované technologii multithreadingu CoolThreads, která těží z mnohovláknové povahy operačního systému Solaris. UltraSPARC T1 by podle provedených výzkumů mohl díky svému výkonu zredukovat počet všech webových serverů na světě na polovinu, což by mělo stejný vliv na snížení emisí CO2 jako vysazení 400 000 hektarů lesa. (1)

V době, kdy většina procesorů spotřebovává 150–200 wattů, má procesor SPARC CoolThreads pouhou polovinu spotřeby procesorů Intel Xeon nebo IBM POWER – jen 70 wattů. Touto spotřebou se blíží spíše žárovkám v domácnostech. Nový procesor nabízí nesrovnatelnou propustnost při zpracování transakcí a ušetří zákazníkům milióny dolarů za rychle rostoucí náklady na napájení, chlazení a prostor datových center.

„Je načase, aby technologické odvětví zaujalo jednoznačný postoj – ztrojnásobení výkonnosti datového centra by nemělo znamenat ztrojnásobení faktur za elektřinu a nutnost postavit více elektráren, v nichž se spaluje uhlí,“ řekl Jonathan Schwartz, provozní ředitel a prezident společnosti Sun Microsystems. „Je stále jasnější, že extrémní účinnost je výhodná nejen pro životní prostředí, ale také pro byznys. Důkazy najdeme všude, od výrobců hybridních automobilů, kteří nestíhají pokrýt poptávku, až po úsporná letadla, která postupně začínají dominovat trhu. Zákazníci požadují stejnou ekologickou zodpovědnost i v datových centrech a naše systémy s procesory UltraSPARC T1 jim přinesou podstatně vyšší výkon bez šokujících energetických nákladů, které jsou obvyklé u systémů s procesory IBM POWER.“

32 systémů na jediném čipu SPARC

UltraSPARC T1 představuje skutečnou revoluci na poli mikroprocesorů. Jeho technologie CoolThreads je založena na osmi jádrech SPARC, z nichž každé má čtyři vlákna. Procesor tedy disponuje celkem 32 vlákny, která paralelně a bez jakékoli prodlevy zpracovávají obrovské množství úloh. Čip tak šetří energii a zároveň zvyšuje systémovou propustnost. Díky převratné procesorové architektuře Sun CMT bude schopen dlouhodobě udržovat krok s mnohovláknovým aplikačním prostředím internetu.

Unikátní vlastnosti procesoru UltraSPARC T1:

  • První mnohovláknový procesor s 32 systémy na jediném čipu s 90nanometrovou technologií – osm jader s taktem 1,2 GHz dává Sunu ohromnou výhodu proti konkurenčním čipům.
  • První čip, v němž jsou integrovány další serverové součásti – vyřizování interních komunikačních úloh přímo na čipu znamená méně vodičů a tím pádem energetickou efektivitu a vyšší výkon.
  • První čip se čtyřmi integrovanými paměťovými řadiči, které směrují data mezi procesorovými jádry a pamětí – data se tak do čipu dostávají stejně rychle, jako mohou být zpracována.
  • Jediné řešení, které přináší nejvyšší výkon na trhu s nejnižší spotřebou energie – minimální latence paměti urychluje tok provozu. Každé jednotlivé jádro procesoru UltraSPARC T1 je jednodušší, a proto generuje méně tepla se spotřebou necelých 80 wattů.
  • Od vícevláknového softwaru k vícevláknovým čipům – provázanost procesoru s návrhem systému přináší nejvyšší propustnost. Získáte maximální užitek z nejlepších vícevláknových softwarových architektur Solaris 10 a Java bez nutnosti překompilování. S využitím produktu Sun Studio 11 je konvergence všech tří inovativních technologií (Solaris 10, Java a UltraSPARC T1 s technologií Coolthreads) dovedena k dokonalosti.
  • Nejlepší zabezpečení – desetkrát vyšší propustnost šifrování díky kryptografické akceleraci (v porovnání s konkurenčními procesory) znamená vyšší zabezpečení systémů a rychlejší provoz bezpečných aplikací než u konkurenčních procesorů. UltraSPARC T1 pro stejný počet kryptografických operací potřebuje méně výpočetních cyklů. Zpracování kryptografických operací využívá pouhých 5 procent kapacity CPU, zatímco u procesoru Xeon je vyžadováno 33 procent kapacity a u procesoru POWER5+ dokonce 50 procent. (2)

„Naši inženýři si před pěti lety uvědomili meze současného pojetí procesorů a začali zcela od základu vyvíjet technologii CoolThreads. Výsledná inovace, vycházející z technologie SPARC, je stejně významná jako uvedení procesorů RISC a mohla by na trh mít podobný dopad jako Java,“ řekl David Yen, výkonný viceprezident skupiny škálovatelných systémů Sunu.

UltraSPARC T1 – první procesor pro ekologicky šetrné počítačové systémy

Dopad na naše životní prostředí je skutečný: Pokud by byla polovina základních serverů, které se prodaly v posledních třech letech, nahrazena procesory UltraSPARC T1, každoročně by se eliminovalo 11 miliónů tun emisí CO2. To je ekvivalent emisí zhruba 1 000 000 vozidel SUV. (3)

Rene Weinholtz, ředitel IT ve společnosti STRATO Rechenzentrum AG dodává: „Kvůli internímu i externímu růstu naše spotřeba energie neustále stoupá. Interním růstem se rozumí to, že existující zákazníci více využívají přidělené prostředky, nebo přecházejí na větší řešení. Externí růst je dán počtem nových zákazníků každý měsíc. Ročně vynakládáme více než milión dolarů jen na to, abychom udrželi krok s nároky datového centra, a přitom nám dochází místo. Díky novému čipu Sunu nebudeme muset stavět nové datové centrum, což nám ušetří čas a peníze.“

Vzhledem k rostoucím cenám energií po celém světě je problém energetické náročnosti současných datových center ekonomický i ekologický (4):

  • 80 procent všech datových center má tepelný a energetický strop,
  • hustota vyzařování tepla z hardwaru se za posledních pět let téměř zčtyřnásobila,
  • 40 procent datových center potřebuje inovovat vytápění, ventilaci a klimatizaci,
  • více než 50 procent datových center zaznamenává nadprůměrné teploty.

„Uvedením tohoto přelomového objevu dává Sun jasně najevo, že problémy spojené s napájením a chlazením jsou stejně důležité jako udržování kroku s výkonovými nároky,“ řekl Vernon Turner, viceprezident skupiny a ředitel IDC Enterprise Computing.

Dostupnost systémů

Novou řadu serverů Sun Fire s technologií CoolThreads začne Sun dodávat před koncem tohoto roku.